Sağlık politikasına yönelik eleştirilerle karşı karşıya kalan Pekin, çevrimiçi içeriği sansürleme stratejisini sürdürüyor. 20. Parti Kongresi Kasım ayında yaklaşırken, Xi Jinping muhalefet seslerini susturarak üçüncü bir dönemi güvence altına almak istiyor. Çin şimdi konuşmalarını sınırlamak için etkileyicilere saldırıyor. 21 Haziran’da hükümet, belirli içerik oluşturucuları sertifika almaya zorlayarak yanlış bilgilerle mücadele etmek istediğini söyledi. Hedeflenen içerikler esas olarak sağlık, finans veya hukuk ile ilgili içeriklerdir. Canlı yayın platformları ve uygulamaları ilk hedeflenenlerdir.

Çin, etkileyicilerden gelen “dezenformasyonla mücadele etmek” istiyor

Çin’de en popüler akış uygulamaları TikTok’un Çince versiyonu Douyin ve dev Tencent’in canlı akış platformu Kuaishou’dur. 700 milyon Çinli veya nüfusun %68’i İnternette düzenli olarak video içeriği izliyor.

aynı kategoride

Sanal gerçeklik kulaklığı olan kişi.

Meta veri depolarının birlikte çalışabilirliği için büyük bir anlaşma

Yeni Çin düzenlemelerinin resmi amacı, nüfusun maruz kalabileceği dezenformasyon riskini azaltmaktır. Pekin, içeriği sonradan denetlemek yerine, bilgi paylaşılmadan önce yayınını düzenlemek istiyor. Bu nedenle hükümet, belirli içerik türlerini yayınlayabilecek yaratıcıları doğrulamayı seçer.

Çin Radyo ve Televizyonu Ulusal İdaresi, Kültür Bakanlığı ile birlikte, etkileyicilere en sevdikleri konular hakkında konuşabilmeleri için sertifikalar sağlamaktan sorumlu olacak. Dağıtım platformlarına gelince, onları yayınlayan yaratıcıların tıp, finans, hukuk ve hatta eğitim hakkında konuşma yetkisine sahip olduğunu doğrulamak onların sorumluluğundadır.

Çevrimiçi konuşma üzerinde her zamankinden daha fazla kontrol

Bu yeni politika, bu konular hakkında konuşmak isteyen influencerlar için doğrudan sonuçlar doğuracak. Yetkililer bu sertifikaya erişim kriterlerini belirtmese bile, içerik oluşturucuların niteliklerinin değerlendirilmesi söz konusudur. Bir kişi tıp hakkında konuşmak isterse, büyük olasılıkla bu alanda eğitim almış veya çalışan bir sağlık profesyoneli olmalıdır.

Belirtilmeyen ana neden, Pekin’in sıfır covid politikası karşısında uyumsuz söylemlere karşı günlük mücadelesidir. Sağlık krizi sırasında geniş çapta eleştirilen ve son zamanlarda hükümetin tüm çevrimiçi yorumları kontrol etmek istemesine neden olan çok kısıtlayıcı bir politika.

Çin, yanlış bilgilerle mücadele etmenin ötesinde, videoları aracılığıyla ürün satan etkileyicilerin peşine düşmek istiyor. Hatırlandığı gibi birkaç milyar dolar ağırlığında bir pazar. CNBC. Akış platformlarında oldukça yaygın olan bu fenomen, pandemi sırasında patladı ve “canlı ticaret” adını aldı. Tele-alışverişe benzer ve Pekin’in düzenlemek istediği genç bir uygulama.

Çin, sosyal ağlarda dijital ve sansür konuşmalarını düzenlemek için birkaç yıldır önlemleri zincirliyor. 2020’nin başında ülke, gerçeklerin gerçeğini gizlemek için pandemiden bahseden tüm mesajları engelledi. Bugün, yetkililerin amacı, kriz yönetimine ve ekonomik yansımalarına yönelik tüm eleştirileri engellemektir. Haziran ayının başlarında, Çinli nüfuz sahibi Li Jiaqi, canlı bir videoda tank şeklinde bir pasta göstererek Tian’anmen Meydanı’ndaki olaylar hakkında konuştuktan sonra ağlardan kayboldu.genel-16