Blockchain araştırma firması Chainalysis, kripto hackleme girişimlerinden kaynaklanan riskleri azaltmak amacıyla bu tür olayların raporlarını kabul etmek için bir yardım hattı başlattı. Kuruluşlara yabancılardan şüpheli kripto ödeme talepleri gelirse, bu yardım hattını arayabilir ve uyarılarını kaydedebilirler. Telefon hattı 7/24 işlevsel olacak ve hırsızlık, kod istismarı veya fidye yazılımı saldırısıyla ilgili kullanıcı şikayetleri not edilecektir. Chainalysis bu kararı, dünya çapında artan sayıda vakanın ortasında kripto saldırılarını işaretlemek için bir yardım hattı getirmek için alıyor.

Chainalysis, ‘Crypto Incident Response’ başlıklı bir blog yazısında, bilgisayar korsanlarının 2021’deki 251 saldırıdan 3 milyar dolara (kabaca 23.486 rupi) kadar hırsızlık ve hasara neden olduğunu söyledi.

Araştırma şirketi, “Bu nedenle bugün, bir siber saldırı veya kripto para birimi hırsızlığı veya talebini içeren yetkisiz ağ saldırısı tarafından hedef alınan kuruluşlar için hızlı bir yanıt hizmeti olan Crypto Incident Response’u başlatıyoruz” dedi. İleti.

Her sıkıntılı kurban, bir hack saldırısı durumunda kaybolan veya çalınan kripto fonlarının izini sürmeye çalışacak bir araştırma ekibi tarafından ele alınacaktır.

Yerel yetkililer de daha ciddi vakalara karışabilir.

Chainalysis, art arda gerçekleşen kripto saldırılarının insanları bu dijital finans sektörüyle deneme yapmaktan korkuttuğunu iddia etti.

“Saldırıların sıklığı ve şiddeti artıyor ve kripto para birimine güven inşa etmenin önünde önemli bir engel oluşturuyor. Bu hizmete yalnızca ihtiyaç duydukları zamanlarda kuruluşlara yardımcı olmak için değil, aynı zamanda kötü aktörleri adalete teslim etmeye yardımcı olmak ve kriptonun anonimlik ve suçun varlık sınıfı olmadığını göstermek için yatırım yapıyoruz” dedi.

Chainalysis Soruşturma Müdürü Jarno Laatikainen bu girişimi yönetecek. Ancak şu ana kadar, hangi bölgelerin yardım hattı hizmetini önce alacağı belirsizliğini koruyor.

Chainalysis tarafından yakın zamanda yapılan bir rapora göre, 2022’de şimdiye kadar siber suçlular, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) protokolleriyle dijital varlıklarda toplamın yüzde 97’sini oluşturan 1,7 milyar dolar (kabaca 13.210 rupi) çaldı.

Mart ayının sonundaki 600 milyon dolarlık (kabaca 4,660 rupi) Ronin köprüsü ihlali ve Şubat ayındaki 320 milyon dolarlık (kabaca 2,486 rupi) Wormhole saldırısı, ganimetin ana kaynaklarıydı.


genel-8