Başbakan Narendra Modi Foxconn başkanıyla görüştü, Hindistan için üretim planlarını selamladı

Başbakan Narendra Modi Perşembe günü Tayvan merkezli üretim devi ile bir araya geldi FoxconnBaşkanı genç Liu ve şirketin ülkedeki elektronik üretim planlarını selamladı.

Foxconn Başkanı Bay Young Liu ile tanıştığıma memnun oldum. Türkiye’de elektronik üretim kapasitesini genişletme planlarını memnuniyetle karşılıyorum. Hindistanyarı iletkenler de dahil olmak üzere, “dedi Modi bir tweet’te.

Tayvan merkezli şirket ayrıca Hindistan’da bir EV üretim tesisi kurmayı planlıyor.

Foxconn’un elektrikli araç üretim kolu Foxtron, güneydoğudaki çeşitli konumlarda üretim tesisleri kurmayı planlıyor. AsyaHindistan dahil.

Liu ayrıca, ülkede yarı iletken çipler üretmek için önerdikleri ortaklık için sonraki adımları görüşmek üzere Vedanta Group’un Ekran ve Yarı İletken İşinden Sorumlu Küresel Genel Müdürü Akarsh Hebbar ile bir araya geldi.

Vedanta ve Foxconn, Hindistan’da bir ortak girişim şirketi kurmak için Şubat ayında bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Vedanta, ortak girişimdeki öz sermayenin yüzde 60’ına sahip olacak, Foxconn ise yüzde 40’ına sahip olacak.

Şirketler, “Vedanta-Foxconn ortaklığı, önümüzdeki yıllarda yaklaşık 100 milyar dolarlık elektronik bileşen ithalat faturasını durduracak. Vedanta ve Foxconn, yarı iletken birimlerin yerini yakında kesinleştirmek için bazı eyalet hükümetleriyle görüşüyor” dedi. Beyan.

Bu, yarı iletkenler ve ekran üretimi için üretime bağlı teşvik (PLI) planının duyurulmasından sonra elektronik üretim alanındaki ilk ortak girişimdir.

Vedanta, Hindistan’da ekranlar ve yarı iletken çipler inşa etmek için önümüzdeki 5-10 yıl içinde aşamalı olarak yaklaşık 15 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Şirketler, ortak girişimin önümüzdeki iki yıl içinde bir yarı iletken üretim tesisi kurmaya bakacağını söyledi.

Önümüzdeki yıllarda küresel bir yarı iletken merkez olmayı hedefleyen Hindistan, küresel tedarikçilere “rehin tutulmamak” için çiplerde bağımsızlığa kavuşmak için teknoloji sektörüne 30 milyar dolar pompalamaya hazırlanıyor.

Hindistan hükümeti kısa süre önce, üretime bağlı teşvik (PLI) programı kapsamında, bir yarı iletken ve ekran üretim elektroniği ekosisteminin geliştirilmesi için ayrı ayrı 76.000 crore (yaklaşık 10 milyar $) tutarında bir harcama açıkladı.

Son birkaç yılda Hindistan, ticaret, yatırım, turizm, kültür, eğitim ve insanlar arası alışverişlerde Tayvan ile işbirliğini aktif olarak teşvik ediyor. Her iki ülke de eğitim ve beceri geliştirmede verimli işbirliğinin genişletilmesi için ekipler oluşturdu.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9