Yakınlardaki bir nehirde yüzmeye gittiğinizi ve sonra ayağınızın kayalara takıldığını hayal edin… hava soğuk ve donmaya başlıyorsunuz. Ancak o zaman Apple Watch’unuzun bileğinizde olduğunu ve acil servisleri aramak için onu kullanabileceğinizi hatırlarsınız. Evet, aslında Columbia Nehri’nde acil servisleri aramak için Apple Watch’unu kullanan ve ardından soğuk sudan kurtarılan bir yüzücünün başına gelen buydu. AppleInsider’ı raporlar.

Apple Watch, Columbia Nehri’nin soğuk suyunda mahsur kalan bir yüzücü için acil servisi aradı.

15 Haziran’da kadın, The Dalles, Oregon yakınlarındaki Columbia Nehri’nde yüzüyordu. Ancak ayağı nehrin dibindeki kayaların altına sıkışıp onu kurtaramayınca işler hızla tehlikeli bir hal aldı. Ardından, acil servisleri aramak için Apple Watch’unu kullandı. bu Dalles Polis Departmanı Şehri ardından hemen krize yanıt verdi. Polis departmanının raporuna göre, olay yerine polis ekipleri geldiğinde yüzücü bitkinlik ve hipotermi belirtileri gösteriyordu.

O sırada bölgede sürekli yağmurlar vardı ve polise göre Columbia Nehri “son derece yüksekti” ve su sıcaklığı akşam 18:30 civarında 56°F (yaklaşık 13°C) civarındaydı. Bu, polisin yüzücüye yardım etmek için geldiği zamandı.

Yüzücüye ulaşmak için bir merdiven kullanmak ve ayağını tutan kayaları ayırmaya çalışmak işe yaramadığında, cesur bir polis zaman olmadığına karar verdi ve onu kurtarmak için suya girmesi gerektiğine karar verdi. Ve tam da bunu yaptı, onu tam zamanında donmaktan kurtardı.

Muhtemelen şimdiye kadar bildiğiniz gibi, Apple Watch birinin yardıma ulaşmasına yardım ettiği tek zaman bu değil. Acil SOS özelliği ile acil servisleri aramak için kullanılan bir Apple Watch’a dair çok sayıda hesap var. Örneğin, buzlu bir nehre düşen ve buzun altında kalan bir adam yardım çağırmak için Apple’ın giyilebilir cihazını kullandı ve kurtarıldı.

Ayrıca orada Apple Watch Düşme Tespiti özelliği ile başarı hikayeleri, yaşlılar için oldukça faydalı bir şey, çünkü bir düşüş algıladığında acil servisleri otomatik olarak arayacak ve kullanıcı “İyiyim” düğmesine basmıyor.

Apple Watch Acil SOS: nasıl çalışır ve nasıl kullanılır

Umarım, Apple Watch’un bu özelliğini hiçbir zaman kullanmanıza gerek kalmaz, ancak gerekirse, bunu nasıl yapacağınızı önceden bilmek daha iyidir.

Apple Watch’unuzda acil servisleri nasıl arayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • Acil SOS kaydırıcısı görünene kadar saatinizin yan düğmesini (Dijital Taç’ın altındaki düğme) basılı tutun
  • Ardından, aramayı hemen başlatmak için Acil SOS kaydırıcısını sürükleyin
  • Kaydırıcıyı sürükleyemiyorsanız, yan düğmeyi basılı tutmaya devam edin. Geri sayımdan sonra saatiniz acil servisleri otomatik olarak arayacaktır.

Apple Watch’ta Acil SOS’u kullanmak için hücresel seçeneğiniz olması gerektiğini unutmayın. Yalnızca GPS özellikli Apple Watch’ınız varsa, iPhone’unuzun yakında olması gerekir. iPhone yakında değilse, Apple Watch’un bilinen bir Wi-Fi ağına bağlanması ve Wi-Fi Aramasının ayarlanmış olması gerekir. Acil SOS özelliği kullanıldığında, Apple Watch’unuz yerel acil servisleri otomatik olarak arar ve bulunduğunuz konumu onlarla paylaşır.

Nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kontrol edebilirsiniz bu Apple destek belgesi konuyla ilgili.

Mesele şu ki, eğer Apple Watch’ınız varsa, bu özelliği ve nasıl kullanılacağını bilmek çok faydalıdır. Öte yandan, Apple Watch’ınızda Düşme Tespiti’ni de kurmak istiyorsanız (Apple Health’te yaşınızı girdiyseniz veya Saatin kurulumu sırasında ve 55 yaşından büyükseniz otomatik olarak açılır), bu destek makalesine bakın.telefon-1