Samsung’un Perşembe günü tanıtılan yeni Isocell HP3 kamera sensörü, geçen yıl Güney Kore devi tarafından tanıtılan ilk 200 megapiksellik sensör olan Isocell HP1’de kullanılan 0,64 mikrometre pikselden %12 daha az olan 200 milyon 0,56 mikrometre piksel içeriyor. Güney Koreli teknoloji devi, Samsung’un son modelinin piksel boyutundaki bu küçültmenin, tüm kamera modülünün boyutunu önceki modele kıyasla %20’ye kadar küçülttüğünü iddia ediyor.

Samsung’un Isocell HP3’ü ayrıca şirketin otomatik odaklama için dört fazlı algılama teknolojisine sahiptir. Samsung, sensörün 200 milyon pikselinin sol ve sağ, üst ve alt arasındaki faz farklarını kullandığını açıklıyor. Şirket, bunun, yakalanan görüntünün tüm alanı için daha hızlı, daha hassas odaklama ve net çözünürlük sağladığını söyledi.

Bu arada Isocell HP3, 30 fps 8K ve 120 fps 4K çözünürlüklerde video kaydını da destekler. Koreli teknoloji devine göre 8K videolar fotoğrafla aynı görüş alanında çekilebiliyor. Şirket, “kademeli yüksek dinamik aralık” adı verilen bir özelliğin, yüksek kontrastlı karanlık ve parlak alanlarla bir fotoğraf çekildiğinde, görüntünün daha net görünmesini sağlamak için üç görüntüyü de sentezlediğini söyledi.

Samsung, Isocell HP3’ün artık karanlıkta çekilen fotoğraflar için düşük ISO ve yüksek ISO görüntülerini sentezlemekle kalmayıp, görüntüyü daha da ayrıntılı hale getirmek için orta düzeyde bir ISO görüntüsü eklediğini iddia etti. Görüntü sensörü ayrıca 14 biti destekler ve karanlıkta çekilen fotoğraflar için ışığı daha iyi emmek için 16 piksele kadar piksel gruplaması sunar. Samsung, hangi akıllı telefon modellerinin bu yeni sensörle donatılacağını belirtmeden, Isocell HP3’ün bu yıl seri üretileceğini belirtiyor.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15