Anne, havlama ve tükürme, yaklaşık 15.000 yıl önce insanlar tarafından ilk kez konuşulan 23 kelimeden sadece üçüdür. Bu üç kelime sözlü iletişimin başlangıcını işaret ediyordu. İletişim kısa sürede gelişti ve duman sinyalleri göndermekten güvercinlerdeki harflere ve ana hat çağrılarına dönüştü. 2022’ye doğru hızla ilerlerken, insanlar Nesnelerin İnterneti (IoT), Makine Öğrenimi (ML), Yapay Zeka (AI), 5G ve Metaverse gibi teknolojilerin ihtiyacını ve etkisini düşünüyor.

Tüketici teknolojisi endüstrisi tarihi bir dönüşüm geçiriyor. Deloitte tarafından 2021’de gerçekleştirilen bir ankete göre, pandemi akıllı telefonlar, giyilebilir cihazlar, TV’ler, dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolları vb. dahil olmak üzere tüketici elektroniği ürünlerinin kullanımını güçlendirdi. Bu, tüketicileri dijital bir yaşam tarzına ve kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlere ilişkin kesintisiz talebe yönlendiriyor.

Buna ek olarak, haneler daha yüksek internet, bilgi ve uygun fiyatlı gadget’lar penetrasyon oranları ile teknoloji konusunda daha bilgili hale geldi. Bu aynı zamanda insanların günlük hayatlarını kolaylaştırmaya yardımcı olan akıllı giyilebilir cihazların benimsenmesine de yol açtı. Akıllı giyilebilir cihazlar, araba kullanırken aramaları yanıtlamaktan iş/üniversite bildirimleri hakkında güncel bilgilere sahip olmaya kadar, en trend moda ve işlevsellik ifadesi haline geldi.

Avuç içi boyutundaki bu gadget’lar, egzersizlerini optimize etmek için akıllı saatler kullanan sağlık düşkünlerinden, cep telefonu oyun deneyimini geliştirmek için boyun bantlı kulaklıklar/ TWS kullanan oyunculardan ve kulaklıkları ve akıllı saatleri kıyafetleriyle eşleştiren moda tutkunlarından dünyayı kasıp kavurdu. Cognizant Solutions tarafından yapılan bir araştırma, bu cihazların genellikle sadece “teknoloji” olarak değil, aynı zamanda “moda” olarak da algılandığını ve bu nedenle “modaoloji” kavramını doğurduğunu belirtti.

Tüketicilerin akıllı giyilebilir cihazlarla etkileşime girmeye başladığı değişim göz önüne alındığında, markaların moda, sanat ve müzikteki güncel akımlardan ilham alması, ürünlerin son derece tasarım odaklı olması gerekliliği ortaya çıktı. Bunu estetiğe, kullanıcı dostu özelliklere ve ayrıntılara büyük özen gösterilmesine odaklandı.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ürünlerin fiyatlarıdır. Akıllı giyilebilir ürünler pazarı, yeni markaların girip kendileri için bir niş yaratmasıyla büyüyen bir endüstridir. Müşteriyi elde tutmayı sağlamak için markaların, rekabetçi olduğu kadar uygun fiyatlı dinamik fiyatlandırma sağlaması gerekir.

Bugün, Y kuşağı ve GenZ, pazarın çalışma şeklini değiştirdi. Özellikle aylık cep harçlıklarından akıllı saat veya kulaklık satın alanlar için ceplerinde delik açmayan bir fiyat noktasında en yeni ve premium özellikleri arıyorlar. Bununla birlikte, kritik olan, markaların kaliteyi azaltarak ürünlerin fiyatını basitçe aşağı çekemeyeceklerini anlamalarıdır. Ürünün fiyatlandırması, güçlü özellikler ve teknik özellikler ile ürün yeniliği arasında bir denge olmalıdır.

Şimdi, daha da ilginç olanı, sıradan kol saati kullanıcılarının yavaş yavaş akıllı saatlere kayması. Bu sadece müşteriler için değil markalar için de geçerli. Sürekli gelişen kol saati markaları, akıllı saat pazarının sahip olduğu fırsatı fark etti ve artık müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için gelişen teknoloji kavramını kavradı.

İşitilebilir cihazlar segmentine girmemiz adil. Bugün bir çift TWS veya kulaklık takılı olmayan birini gördünüz mü? Bildiğim kadarıyla, bugün herkesin ya en sevdiği müzikle titreştiğini ya da çağrılara katıldığını ve puanları almak için öfkeli bir şekilde dizüstü bilgisayarlarına yazdığını görüyorum.

Giyilebilir işitsel ses endüstrisi, tüketicilerin aramalara eller serbest ve kablolara karışmadan katılma ihtiyacını fark etmesiyle birlikte, son iki yılda sınırsız bir büyümeye tanık oldu. Buna arka plan gürültüsünü engelleme, rahatsızlığı en aza indirme ve ayarlanabilir ses ayarları ihtiyacı eşlik etti.

İster TWS ister kulakiçi kulaklık olsun, müşteriler için önemli bir soru, büyük pil ömrü, hızlı şarj özellikleri ve ANC’dir. Dolayısıyla markaların bu talebe yönelmesi ve farklılaştırılmış çözümlere yönelik çalışmaları zorunlu hale geliyor.

Bu beni bir başka önemli tartışma noktasına, müşteri farkındalığına getiriyor. Akıllı giyilebilir pazarın istikrarlı bir şekilde büyümesi ve yaş gruplarındaki müşterileri çekmesiyle birlikte, en çok ilgiyi ülkenin gençleri oluşturuyor. Y kuşağı ve Z kuşağı, Hindistan nüfusunun çoğunu oluşturuyor ve bu da onları memnun etmesi en bilinçli ve zor müşteri kitlesi yapıyor. Markanın ürün ve hizmetleri, estetik açıdan hoş olduğu kadar ilişkilendirilebilir, zahmetsiz, kullanışlı olmalıdır.

Değişen trendler, akıllı giyilebilir cihazlar kategorisinin önemli bir itici güçünün, bugün en büyük pazar oldukları için değil, herhangi bir marka için gerçek bir bilgi, geri bildirim ve öneri kaynağı oldukları için genç nüfus olduğunu gösteriyor. Bu inanılmaz dinamik pazarda, markaların gençlerin evrenini keşfetmesi ve cepleri de kolay olan karşı konulmaz çözümler sunması gerekiyor.

Bu nedenle, bir dahaki sefere bir gadget arayışında olduğunuzda, bir gence danıştığınızdan emin olun çünkü doğru zamanda doğru satın alma kararını vermek için sahip oldukları endüstri ve ürün bilgisine hayran kalacaksınız. Böylece geliştiricilerin yeni ve yenilikçi ürünler sunmak için düşünme şapkalarını takmalarını bile sağlar.

Akıllı saatler ve TWS/kulaklık başlıkları en son trendler olsa da, gelecekte daha da ilginç bir şey var: akıllı cam, giysi veya mücevher gibi akıllı cihazların kullanımını normalleştirmek. Invisalign’ınızın vücudunuzun su ihtiyacını veya çok uzun süre yazı yazdığınızı ve parmaklarınızı ve kollarınızı dinlendirmeniz gerektiğini hatırlatan bir yüzüğü gösterebileceği bir gün hayal edin. Bu akıllı giyilebilir cihazların geleceği; bu yakın değil ama uzak da değil. Segment hala başlangıç ​​aşamasında olsa da, bu akıllı cihazlara geçiş sorunsuz olacak.

Sonuç olarak, giyilebilir pazar her gün yenilikçi ürün ve hizmetlerle sonuçlanan beklenenden daha hızlı büyüyor. Teknolojilerin geleceğinin burada olduğunu söylemek doğru olur ve bir sonraki adım, verimliliği artırmak ve akıllı giyilebilir cihazları bir sonraki seviyeye taşımak için giyilebilir cihazların IoT ile birleştirilmesi olacaktır. Akıllı saatlere olan talebe tanık olduk ve TWS, bir iş-yaşam dengesi oluşturmak ve günlerini izlemek için harekete geçti. Markalar nihayetinde günlük rutinlerini daha uyumlu hale getirmek için aynı giysiler, gözlükler, kasklar vb. gibi araçlara olan talepte bir artış görecektir.

Yazar, Dizo India’nın CEO’sudur.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda ifade edilen görüşler yazarın kişisel görüşleridir. Gadgets 360, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğundan, eksiksizliğinden, uygunluğundan veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Gadgets 360’ın görüşlerini yansıtmamaktadır ve Gadgets 360, bunlar için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmemektedir.


Gadgets 360 Insights makaleleri, endüstri liderleri, analistler, araştırmacılar ve kişisel teknolojiyle ilgili çeşitli alanlardaki uzmanlar tarafından yalnızca okuyucularımız için yazılmıştır.genel-8