Zenysis TeknolojileriSan Francisco ve Cape Town merkezli bir büyük veri girişimi olan , bugün bir B Serisi turunda 13,3 milyon dolar kapattığını duyurdu. Finansman öncülüğünde Umut için Steele Vakfı“insanlığın en zorlu zorluklarından” bazıları için kalıcı çözümler bulmaya ve finanse etmeye odaklandığını söyleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

Jonathan Stambolis şirketi, gelişmekte olan ülkelerin insani acil durumlara nasıl tepki verdiğini iyileştirmek ve halk sağlığını iyileştirmelerine yardımcı olmak için 2016 yılında başlattı.

Zenysis’ten önce Birleşmiş Milletler’de diplomat olarak çalıştı. Görevleri, küresel sağlık ve insani ilişkiler konusundaki uluslararası müzakerelerde Avustralya’yı temsil etmek ve BM genel sekreterine küresel sağlık ve pandemi hazırlığı konusunda danışman olarak katılmaktı.

BM’de Stambolis’in çalışması, ona birçok ülkenin iddialı küresel sağlık hedeflerine ulaşma çabalarında karşılaştığı günlük mücadeleler hakkında fikir verdi. TechCrunch ile yaptığı röportajda Stambolis, BM’nin kadranı dünya çapında hareket ettirme formülünün genellikle daha fazla para ve siyasi iradeye dayandığını söyledi. “Bir süre sonra orada eksik bir sütun gördüm ve bu teknoloji inovasyonuydu” dedi.

Aynı zamanda Stambolis, Silikon Vadisi gibi daha gelişmiş ekosistemlerin, mücadele eden bölgelerin yerel sağlık ve kalkınma hedeflerini karşılamayı pek umursamadığının oldukça açık olduğunu söyledi. Bu nedenle Stambolis, Zenysis’i piyasaya sürerek Silikon Vadisi’ndeki ve şirketin ikinci merkezinin bulunduğu Güney Afrika’daki yetenek ve kaynakların bir kısmını alıp onları önemli sorunlar üzerinde çalışmaya yönlendireceğini umuyordu.

Stambolis’in tepkisi 2014’teki Ebola krizi tarafından tetiklendi. Stambolis, “Dünyanın krize yanıt vermek için verdiği mücadeleyi ilk başta izlemek, ne etkilenen ülkelerin ne de ABD gibi uluslararası ortaklarının bu salgına etkili bir şekilde yanıt verecek yazılıma sahip olmadığını açıkça ortaya koydu” dedi. . “Ve fark ettim ki, bunu yapmalarına yardımcı olmak için yazılımı biz oluşturmasaydık, başka hiç kimse bunu yapmayacaktı.”

Kurucu ortak ve CEO, Zenysis’in misyonunun hükümetlerin hastalık salgınlarıyla mücadele etmek, büyük ölçekli acil durumlara yanıt vermek ve vatandaşlarına eşit ve verimli bir şekilde sağlık hizmeti sunmak için ihtiyaç duyduğu yazılımları sunmak olduğunu söyledi.

Zenysis şu anda yazılımını Afrika, Güney Amerika ve Asya’daki dokuz ülkedeki hükümetlere ve ortaklara sağlıyor. Stambolis için şirketin en zorlu ve ödüllendirici işi Afrika’da olmuştur.

Örneğin, ülkenin iki büyük kasırga, Kenneth ve Idai tarafından vurulduğu 2019’da Mozambik’teki çabalarını ele alalım. Felaket olayı, vatandaşlara yüz binlerce bulaşma potansiyeli ile günde 400 kolera vakasını kışkırtan hızla yayılan bir kolera salgınını tetikledi. Zenysis, Mozambik hükümetiyle temasa geçti ve acil müdahale çabası için sanal bir kontrol odası oluşturmak için yazılımını kullanmaya karar verdiler.

Zenysis’in açık kaynak teklifi Harmony tarafından desteklenen acil durum kontrol odası, birden fazla devlet kurumu, BM kurumu ve STK’lar gibi parçalı kaynaklardan gelen verileri getirdi ve harmanladı ve bunları tek bir karar destek sistemine entegre ederek karar vericilere gerçek zamanlı bir resim verdi. salgın ve tepki.

“Bu, hükümetlerin genellikle bir krizde sahip olmadığı bir şey. Normalde bu krizlerde, birçok kuruluş veri toplamak için farklı araçlar ve sistemler kullanarak akın eder ve hükümet bu acil durumlarda derlenen bilgi miktarı karşısında bunalır” dedi. “Böylece bu sanal kontrol odası, hükümet için salgına hızlı, etkili ve koordineli bir yanıt vermek için kullandıkları gerçek zamanlı veriler oluşturdu.”

Zenysis’in platformu, birden fazla veri kaynağını üçgenleyerek Mozambik hükümetine salgını durdurmak için veriye dayalı bir aşı kampanyası tasarlama ve başlatma konusunda yardımcı oldu. 1 aydan kısa bir süre sonra, bu kampanya en çok etkilenen ildeki kolera enfeksiyonlarının sayısını sıfıra indirdi.

Bu hiç de fena bir başarı değildi. Bu kriz Mozambik’i vurduğunda, elektrikten telekomünikasyon ve sağlık merkezlerine erişime kadar altyapı sorunlarıyla mücadele ediyordu. Ancak buna rağmen Zenysis’in veri platformu ve hükümetin aşı kampanyası olumlu bir sonuç verdi. Büyük veri şirketi, yazılımını Etiyopya, Ruanda, Güney Afrika ve Zambiya’daki ortaklara ve hükümetlere sağladı.

Bu ülkeler nadiren tek başlarına veya yalnızca Zenefits ile müdahale projelerine başlarlar. Global Fund, USAID ve Gavi, the Vaccine Alliance gibi dış ortaklardan ve kuruluşlardan mali yardım ve destek alırlar. Ve çoğu zaman, bu kuruluşlar, sözleşmeli çalışmaları için Zenysis’e ödeme yapanlardır.

Stambolis, şirketinin hükümetlerle yaptığı çalışmalardan heyecan verici bir gelişmenin, birini ele almaya davet edildikten sonra diğer zorluklarla başa çıkmanın ne kadar esnek olduğunu söylüyor. “Değer teklifimizi gösterme şansımız olduğunda bize nasıl daha fazla sorumluluk verildiğini görmek ödüllendirici” dedi. “Çalıştığımız ülkeler ve aramızdaki güven büyüyor, bu yüzden onların güvenilir ortağı olduk. Son 15 yıldır Silikon Vadisi’nin pek çok ahlak anlayışının “hızlı hareket et ve bir şeyleri kır” mantrasıyla tanımlandığını hissediyorum; farklı türde bir şirket olduğumuzu gösterdik. Hızlı hareket etmeyi ve bir şeyleri düzeltmeyi seviyoruz.”

Zenysis, birlikte çalıştığı ülkeler ve uluslararası kurumların yanı sıra, yazılımının desteklediği sağlık önceliklerinin sayısı açısından çekişi ölçer. Şu anda, HIV, tüberküloz, çocukluk aşıları, anne ve çocuk sağlığı, aile sağlığı ve COVID ile ilgili programları içeriyor.

Verilerin parçalanması ve krizlere yavaş yanıt verilmesi sorunu, eğitim, gıda güvenliği ve iklim değişikliği gibi sağlık hizmetleri dışındaki diğer sektörleri de etkiliyor. Böylece, yeni finansman Zenysis’e sağlık programları yelpazesini genişletmek için ateş gücü verirken, şirketin bitişik dikeylere taşınmasına ve hükümetlerin krizlere çok sektörlü bir şekilde yanıt vermesine yardımcı olacak.

2016’da 2,8 milyon dolarlık bir tohum ve 2018’de 5,8 milyon dolarlık bir A Serisi toplayan Zenysis, Afrika’daki varlığını genişletmeye önemli ölçüde odaklanarak coğrafi ayak izini önümüzdeki 2 yıl içinde üç katına çıkarmayı planlıyor. Zenysis’in aktif olduğu dokuz ülkeden beşi Afrika’da bulunuyor ve 6 yaşındaki şirketin şu anda kıtada on tane daha projesi var.

B Serisi yatırım için başka planlar da var. Stambolis, Zenysis’in teknolojisine ve yetenek gelişimine katkıda bulunacak şekilde diğer yenilikçilerle stratejik ortaklıklara yatırım yapacağını söyledi.

Ülkelerin iklim değişikliği ve insan sağlığı arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamalarına ve bunlara yanıt vermelerine yardımcı olacak yatırımlar da yapacağız” dedi. “Bu, henüz emekleme aşamasında olan bir alan. Bu nedenle, ülkelerin veri odaklı bir şekilde bunun üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için ön saflarda olmak istiyoruz.”

Lider yatırımcı SFFH’nin CEO’su Joe Exner yaptığı açıklamada, yaptığı açıklamada Zenysis’in “sağlık sistemlerini güçlendirmek ve gelecekteki salgınları önlemek için gereken yenilikçi yetenekleri geliştirmeye yönelik temel misyonuna odaklanmasını” sağlayacağını söyledi. Şirket geçen yılın sonlarında piyasaya çıktı. Bu büyüme turuna katılan yatırımcılar arasında Peter Thiel ve ABD merkezli VC firması 500 Startups yer alıyor.

Stambolis, SFFH’nin Zenysis’e ilk yatırımını, firmanın onu küresel ölçekte etki yaratmak için bir platform olarak görmesi nedeniyle yaptığına inanıyor. CEO, “Buna ek olarak, iki kuruluş arasında çok güçlü bir manevi uyum olduğunu düşünüyorum” diyerek, SFFH’nin yönetim kurulu üyeliği talep etmediğini ve yatırımı, ön sözleşmesini imzaladıktan sonraki 21 gün içinde tamamladığını da sözlerine ekledi. Gelişmekte olan ülkelerde ve yükselen ekonomilerde halk sağlığını iyileştirme temel misyonumuzu üç katına çıkarmamızı istiyorlar.”genel-24