Herkese merhaba ve ZDNet’in günlük editoryal podcast’i ZD Tech’e hoş geldiniz. Benim ismim Guillaume Serisive bugün sana açıklıyorum Ubuntu, çekirdeğini değiştirerek gerçek zamanlı ve IoT’ye nasıl geçer?.

Çoğunuz Ubuntu’yu bir bilgisayar işletim sistemi olarak biliyorsunuz. Gerçekten de iş istasyonları için Linux’un amiral gemisi dağıtımlarından biridir. Diğerleri, Ubuntu’yu Sunucu sürümü veya bulut sürümü için bilir.

Ancak Ubuntu’nun ana şirketi olan Canonical, aynı zamanda Nesnelerin İnterneti, yani IoT, iyi İngilizce’de “Nesnelerin İnterneti” alanında da çok ciddi bir oyuncu. Ve bugün aradığımız şey Ubuntu’nun bu boyutudur. Dinleyin, dolambaçlı yoldan gitmeye değer. Çünkü en son IoT sürümü olan Ubuntu Core 22 ile Canonical, gerçek zamanlı işlemeyi masaya koyuyor.

“Gerçek zamanlı” trend

Dikkat et! “Gerçek zamanlı işleme” terimi o kadar moda oldu ki, kaputun altında her şeyi bulabilirsiniz. Bu yüzden gerçek zamanı duyduğunuzda dikkatli olun. Gerçek zamanlı işleme, bir program veya işletim sisteminin verilere çok dar bir zaman diliminde tepki vermeyi garanti edecek kadar hızlı olduğu zamandır.

Tipik olarak, gerçek zamanlı işleme, mikrosaniye veya saniyenin milyonda biri ile milisaniye veya saniyenin binde biri arasında değişen sonuçlar sağlar.

Ve size bir karşılaştırma yapmak gerekirse, insanların ortalama tepki verme süresi yaklaşık 250 milisaniyedir.

Mikrosaniye ve milisaniye

Peki, ne için? Bazı bilgisayar uygulamalarının iyi performans göstermesi için düşük gecikme süresi gerekir. Ve bu nedenle sonuçları mikrosaniyeye verin. Bu, İngilizce’de “yüksek frekanslı ticaret” olarak bilinen yüksek frekanslı borsa ticareti uygulamalarının durumudur.

Bankacılık ve telekomünikasyon uygulamalarında, dijital reklam ağlarında ve kendi kendini süren arabalarda çok daha yaygın olan milisaniyelik gerçek zamanlı işleme kullanılır.

Ubuntu’ya gerçek zamanlı işleme koymak için Canonical, çekirdeğini değiştirdi. Somut olarak, gerçek zamanlı zamanlayıcı artık çekirdeği daha reaktif hale getirmek için iş parçacıklarını önleyebilir.

Ubuntu’da Snap’ler

Hala beta sürümünde olmasına rağmen, Ubuntu Core 22 gerçek zamanlı çekirdek, IoT, endüstriyel, telekom, otomotiv ve robotik uygulamaları üzerinde çalışmaya başlamanıza olanak tanır.

Gerçek zamanlı sözün ötesinde, Ubuntu Core, monolitik Ubuntu Linux görüntüsünü, snaps olarak bilinen paketlere veya kaplara böler. Bu, çekirdeği, işletim sistemini ve uygulamaları içerir. Her Snap, tamamen taşınabilir ve güvenilir hale getirmek için uygulama bağımlılıklarını içeren bir sanal alanda çalışır.

Ubuntu Core çalıştıran her cihazın bu nedenle kendi özel IoT uygulama mağazası vardır. Bu nedenle kullanıcılar ve geliştiriciler, cihazlarında çalışan uygulamaları kontrol edebilir.

Ubuntu Core ayrıca, çekirdekten uygulamalara ve bunun tersi de dahil olmak üzere tüm bileşenlerin OTA (havadan) güncellemelerini garanti eder. Bağlı nesnelerin güvenliğini artırmak için yeterli.genel-15