Google ve İnternet Arşivi olacak ilk iki varlık hizmetlerine abone olmak için Wikimedia Kurumsal. Çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia’nın geliştirilmesini organize eden STK olan Wikimedia Foundation’ın bu yan kuruluşu, şirketlere Wikipedia’da yayınlanan içeriğin başka çözümlerde yeniden kullanılmasına izin veren premium bir API’ye erişim sunmayı amaçlamaktadır.

“Wikimedia projelerinden gelen içerik, bilgi panellerinde görünen birçok veri kaynağından biri olmak da dahil olmak üzere Google’ın bazı özelliklerini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Wikimedia Enterprise, içerik bulma sürecini daha verimli hale getirmeye yardımcı olacak” diyor Wikimedia Enterprise basın açıklaması.

Özellikle çevrimiçi hizmet Wayback Machine’i yayınlayan İnternet Arşivi ile ilgili olarak, Wikimedia, hizmete erişimin İnternet’i arşivleme görevlerinde onlara hizmet edeceğini belirtir. Şirket, İnternet Arşivinin Wikimedia Enterprise hizmetlerine ücretsiz erişimi olacağını söylüyor.

Bu nedenle Google, şirketin ilk gerçek büyük müşterisidir, ancak şirket yine de “ticari lansmanından bir yıldan kısa bir süre sonra Wikipedia Enterprise’ın mevcut işletme maliyetlerini karşıladığını ve ürünü keşfeden kullanıcıların giderek artan bir listesinin olduğunu belirtiyor. »

Wikimedia Enterprise’ın katma değeri, API’lerinin ve ürünlerinin kullanıcılarına ek hizmetler sunmaktan oluşur: Vakıf, bu nedenle, bunların genel halk tarafından erişilebilir kalacağını vaat eder, ancak Wikimedia Enterprise müşterileri, hizmet kişiselleştirilmiş desteğin yanı sıra hizmet düzeyi anlaşmalarından da yararlanabilir. API kullanılabilirliğini ve yanıt sürelerini garanti eder. Fiyat, müşteri tarafından yapılan talep sayısına göre değişir.

Wikimedia Enterprise’ın Ekim 2021’de piyasaya sürülmesi, katkıda bulunanlar topluluğu içinde açık bir şekilde tartışmalara yol açtı ve bazıları vakfın bu tür bir ticari yan kuruluş başlatmasını görmekten hayal kırıklığına uğradı. Bariz risk, topluluğu yabancılaştırmak veya vakfın faaliyetlerini finanse etmek için Google’a bağımlı olmak, o zamana kadar esas olarak şirketlerden ve bireylerden gelen bağışlarla finanse edildi. Bu yan kuruluşun lansmanı, geniş hatları Wikimedia Vakfı Strateji Departmanı tarafından tanımlanan Vikipedi’yi 2030 yılına kadar geliştirme planının bir parçasıdır.genel-15