Geri dönüştürülecek bir yığın telefon.  Vodafone Salı günü yeni bir e-geri dönüşüm ortaklığı duyurdu.

Fotoğraf: Poravute Siriphiroon (Shutterstock)

Sürdürülebilir kaynaklardan elektronik almaktan hala çok uzağız, ancak bazı kayıp e-materyalleri çöp sahasından kurtarmaya çalışan birkaç şirket var.

Avrupa e-atık geri dönüşüm şirketi Closeing the Loop duyurdu yeni bir ortaklık ile birlikte AlmanyaAvrupa’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Vodafone,üzerinde Salı. Yani CTL, Vodafone’un sunduğu her yeni telefon için şunu iddia etti: Almanya’da satıyor, gelişmekte olan bir pazar ülkesinde eski bozuk bir cihazı toplayacak ve cihazın yeniden kullanılabilir parçalar. Şirket, 1 Haziran’dan itibaren, “her yıl çok sayıda en az 1 milyon cihaz telafi edilecek ve bu nedenle de toplanacak.

kablolu İlk olarak, CTL Direktörü Joost de Kluijver’in gazetecilere hedefin e-geri dönüşümü “ticari olarak çekici” hale getirmek olduğunu söylediği yeni girişim hakkında bilgi verdi. Vodafone, ev sahipliği yapmasına yardımcı olmadığında garip bir şekilde rahatsız”AR performansı75 yaşındaki Elton John ile birlikte, Wired’ın raporuna göre insanları eski telefonları takas etmeye teşvik edecek bir girişimi de duyurmaya hazırlanıyor.

Hollanda merkezli CTL, daha önce Samsung ve T-Mobile gibi şirketlerle daha küçük girişimleri denedi. Hollandalı şirket, Gana, Nijerya ve Kamerun gibi gelişmekte olan pazarlardaki insanlardan eski telefonlar satın alarak bu ürünlerde bulunan değerli kaynakları geri dönüştürmek için reklam yapıyor. Elektronik cihazların içinde altın, gümüş, bakır ve kobalt gibi değerli malzemeler bulunur. gibi genişleyen pazarlar elektrikli araçlar umutsuzca ihtiyacı var içinde kobalt gibi elementler piller.

Peki bunu Toms’un övülen sonra alay edilen filminden farklı kılan nedir?ayakkabı al, ayakkabı ver2000’lerin başındaki plan? CTL yaptığı açıklamada, misyonunun bir kısmının insanları e-atığı azaltma konseptiyle meşgul etmeye ve ürünlerin yeniden dolaşıma girmesi için “döngüsel bir ekonomi” yaratmaya odaklandığını söyledi. Ayrıca, Toms’a kıyasla ölçeğe çok daha fazla odaklanmış durumda.‘ aşırı yüklenmiş çokuluslu ayakkabı dağıtım aparatı ve Hollandalı şirket, bu bozuk elektronikleri dolaştırmak için doğrudan kamu ve özel kuruluşlarla çalıştığını iddia ediyor.

Zaten e-geri dönüşüm ne kadar etkilidir?

Dünya Ekonomik Forumu yazdı 2021’de telefonlar küresel e-atıkların %10’unu oluşturuyor. Geçen yıl, Waste Eelektronik ve Eelektrik Equipment (WEEE) forumu ilan edildi Dünya genelinde üretilen toplam e-atığın, akıllı telefonlar çoğaldıkça 2019’da 53,6 milyon olan 57.4 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.. 151 milyondan fazla telefonun “geri dönüştürüldüğü” ABD’de her gün 416.000 telefon çöp kutusuna gönderiliyor. Dünyanın Toplam e-atık 2030 yılına kadar 74 milyon tona ulaşacak. Bu sürümde, Almanya, Bonn’daki Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü başkanı Ruediger Kuehr, “Bir ton Atılan cep telefonlarının yüzdesi, bir ton altın cevherinden daha fazla altın içeriyor.”

tabiki var ama büyük sorunlar geri dönüşüm çabalarına ABD düzenli olarak gönderiyor değerli malzemeleri çıkarmak için kullanılan yöntemlerin zararlı olduğu diğer ülkelere “geri dönüşüm” için toplanan e-atıkları ile hem insan hem çevre. 2018’e kadarÇin büyük miktarlarda e-atık kabul ediyordu, ancak kapattı limanlar, yeni bir sorumluluk daha fazlasını yapmak için e-geri dönüşüm Batılı ülkelere düştü. CTL diyor ki geri dönüşümünü Avrupa’ya gönderiyor ve e-atık sorunuyla mücadele etmek isteyen diğer kuruluşlar savundu elektronik çöplerin yalnızca gelişmekte olan ekonomilere atılmaması gerektiğini söyledi.

Wired tarafından belirtildiği gibi, kendi kendine onarım savunucuları Eğerixit elektronikten çıkarılabilecek çok az değerli malzeme olduğunu ve tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış telefonların bulunmadığını söyleyin. Yine de, bazı küçük telefon markaları oraya ulaşmayı denedi.

Sonra tekrar, çok az sayıda ana ürün var. geri dönüşüm teknikleri kullanılarak yeniden. Her çaba önemlidir, ancak telefonlar için daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemek için teknoloji endüstrisinin büyük bir çaba göstermesi gerekecektir.

genel-7