Son yıllarda, işletmelerin her türlü kaynaktan gelen verileri bağlamasına, dönüştürmesine, analiz etmesine ve sunmasına olanak tanıyan bir araç patlaması oldu. İşletmelerin operasyonlarını dijital olarak dönüştürmeleri için artan baskıyla birleştiğinde, bu, bakımı veya ölçeklenmesi kolay olmayan bir dizi çözüme yol açabilir. Forrester’dan Araştırma tahminler şirket verilerinin %73’ünün kullanılmadığını ve hiçbir zaman analiz edilmediğini, diğer ders çalışma şirket yöneticilerinin %69’unun “veri odaklı” organizasyonlar yaratmada başarısız olduğunu tespit etti.

Kısmi bir çözüm, veri yönetimi için tasarlanmış yazılımda olabilir. Çok sayıda var, ancak fon çekmek için en son atakamabugün Bain Capital Tech Opportunities’den 150 milyon dolar topladığını duyurdu – şirkette bir azınlık yatırımını temsil ediyor. Konuya aşina olan bir kaynak TechCrunch’a yuvarlak değerin Ataccama’yı 550 milyon dolar olarak verdiğini söylüyor.

2007 yılında kurulan Ataccama, işletmeler için veri yönetişimi, veri kataloğu, veri kalitesi ve veri yönetimi yetenekleri geliştirmektedir.

CEO Michal Klaus, “Ataccama’nın büyüme potansiyeli, pazara açılma işlevlerinin (marka, pazarlama, satış, müşteri başarısı vb.) ölçeği büyütülerek hızla hızlandırılabilir – bu, fonların bir kısmının yönlendirileceği ilk alan” dedi. Bir e-posta röportajında ​​TechCrunch. “İkinci büyük fırsat, veri demokratikleşmesi ile merkezi veri yönetişimi ve veri kalitesi yönetimi ihtiyacı arasındaki boşluğu kapatmaya odaklanan sürekli ürün yeniliğidir. Üçüncü alan… Snowflake, Databricks ve diğerleri gibi büyük veri işleme platformlarıyla daha sıkı entegrasyonlar.”

Ataccama, veri entegrasyon sistemleri entegratörü Adastra’nın bir yan ürünü. Klaus’a göre kurucular – David Holes, Jan Mrazek, Jan Cervinka, Petr Jech ve kendisi – veri entegrasyonu projelerinde, müşterilere istenen iş sonuçlarını sunmada gecikmelere veya başarısızlıklara yol açan veri kalitesi sorunları görüyorlardı. Adastra içinde bir kavram kanıtı ürünü oluşturduktan sonra ekip, fırsatın özel, ürün odaklı bir şirket kurmak için yeterince önemli olduğuna karar verdi: Ataccama.

Ataccama’nın platformu, veri noktaları arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak için verileri tanımlamaya, bağlamaya, temizlemeye ve zenginleştirmeye yardımcı olan teknolojilerin bir kombinasyonu olan “veri dokusu” kategorisine girer. Ataccama, diğer hizmetlerin yanı sıra veri kalitesi kontrolleri, izleme ve iyileştirme sağlar. Platform, bir dizi şirket içi ve genel bulut kaynağındaki verileri otomatik olarak keşfedebilir ve bu verileri dönüştürebilir ve ondan meta veriler (ör. köken) yakalayabilir veya oluşturabilir.

atakama

Ataccama’nın arka uç yönetim panosu. Resim Kredisi: atakama

Kullanıcılar, Ataccama’yı kullanarak iş terimi tanımlarını, erişim ilkelerini, veri kalitesi kurallarını, veri modellerini ve diğer meta verileri içe aktarabilir ve oluşturabilir. Ataccama, ortak bir standart etrafında uyum sağlamak için veri formatlarını işleyebilir ve kurallara, toplamalara ve görselleştirmelere uygunluk için verilerin durumunu sürekli olarak raporlayabilir. (Örneğin, bir mühendis “Veri kümesi çok sayıda geçersiz değer içeriyor” veya “Bu veri kümesi kredi kartı bilgileri içeriyor” gibi bir uyarı alabilir). Platform ayrıca, veri kümelerindeki boşlukları doldurarak, harici veri kaynaklarından ve referans verilerinden eksik bilgileri eklemeye çalışabilir.

Klaus, “Hem teknik hem de teknik olmayan kullanıcıların ihtiyaç duydukları verileri bulmasını, anlamasını ve kalitesini değerlendirip iyileştirmesini sağlamak için AI kullanıyoruz” dedi. “İş dünyası ve hükümet liderleri, verilerin bir yenilik ve rekabet avantajı kaynağı olduğunu biliyor. Aynı zamanda, veriye dayalı yeniliği merkezi olarak yönlendirmek mümkün veya optimal değildir. Bunun yerine, yetkilendirilmiş ekiplerden ve bireylerden gelmesi gerekir – her türlü veri kaynağına erişebilmeleri ve verileri kullanmalarına, işlemelerine, içgörüler türetmelerine, uygulamalar oluşturmalarına ve daha pek çok şeye izin verilmeli ve hatta teşvik edilmelidirler. . Bunların hepsi büyük bir uyumluluk, güvenlik ve yönetişim riskini temsil ediyor.”

Veri dokusunun dezavantajları vardır – bunların başında uygulama karmaşıklığı gelir. Örneğin, veri yapıları, genellikle verileri farklı biçimlendirebilen farklı veri ve sistemlerin ortaya çıkarılmasını ve bütünleştirilmesini gerektirir. Bu yerel birlikte çalışabilirlik eksikliği, verileri uyumlu hale getirme ve tekilleştirme ihtiyacı gibi sorunlar yaratabilir.

Ayrıca Ataccama, salt oyun veri yönetimi alanında zorlu satıcılarla rekabet eder. Informatica halka açık bir şekilde işlem görürken, Collibra kısa süre önce değerlemesini iki katından fazlasına çıkarmak için 250 milyon dolar topladı. Bir de bu yıl 100 milyon dolarlık yinelenen gelir elde eden Reltio var.

Klaus, Ataccama’nın bu noktaya kadar herhangi bir dış yatırım almamış, ön yüklemeli bir işletme olduğunu iddia ediyor. Şirketin bankacılık, finansal hizmetler, sigorta, yaşam bilimleri, sağlık ve perakende sektörlerinde yaklaşık 200 kurumsal müşterisi ve OEM ortakları aracılığıyla sağlanan Ataccama teknolojisini kullanan yaklaşık 200 ek işletme müşterisi bulunmaktadır.

“Ataccama, 2011’den beri operasyonel olarak kârlı, sürekli olarak pozitif nakit akışı üretiyor ve çeşitli büyüme veya dönüşüm girişimlerine yatırım yapabiliyor. Büyüme, yıldan yıla %86 oranında yinelenen gelir artışıyla son 18 ayda hızlandı,” dedi Klaus. “Pandemi, başlangıçta şirket büyümesini yaklaşık altı ay yavaşlattı, ancak teknolojimize yönelik bastırılmış talep, takip eden iki çeyrekte bunu telafi etti. Ekonomideki yavaşlamaya gelince, çeşitli senaryolara hazırlanıyoruz ancak genel olarak etki, potansiyel olarak öngörülen büyümenin daha yavaş olabileceği yönünde olabilir. Aynı zamanda, otomasyon sayesinde kuruluşların daha verimli çalışmasına yardımcı olacak ürünümüze yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Bain Capital Tech Opportunities’in genel müdürü Dewey Awad, e-postayla gönderilen bir açıklamada şunları ekledi:

İşletmelerin, bu verilerden daha derin ve daha doğru içgörüler elde etme yeteneğiyle birlikte, hibrit ve bulut ortamlarında verileri üzerinde daha fazla kontrole öncelik verdikleri açıktır. Bu talep, kuruluş genelinde ortaya çıkıyor ve birden fazla işlev ve departmandaki çalışanlar için sezgisel olan bir veri yönetim sistemi gerektiriyor… [Klaus] ve ekibi, hemen hemen her sektörde gördükleri büyük boşluk fırsatlarını hızlandırmak için ürün inovasyonunu ve pazara açılmayı ikiye katlayacak.

Önümüzdeki birkaç ay içinde Ataccama, işgücünü 468 kişiden 500’ün üzerine çıkarmayı planladığını söylüyor.genel-24