UV radyasyon seviyeleri hakkında yerelleştirilmiş bilgi almak için uygulama başlatıldı

Cilt kanseri ve UV ile ilgili diğer hastalıkların başlıca nedeni olan ultraviyole (UV) radyasyon seviyeleri ve aranabilir konumlarda beş günlük UV ve hava durumu tahminleri hakkında yerelleştirilmiş bilgiler sağlayan yeni bir uygulama başlatıldı.

SunSmart Global UV uygulaması, cilt kanseri ve UV’ye bağlı göz hasarının küresel yükünü azaltmak amacıyla dünyanın dört bir yanındaki insanların güneş korumasını ne zaman kullanacaklarını bilmelerine yardımcı olmak amacıyla güneşten korunmanın gerekli olduğu zaman dilimlerini vurgular.

Uygulama tarafından başlatıldı Dünya Sağlık Organizasyonu (Kim Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), WMO’dan yapılan açıklamada.

Kullanıcıların uzun süreli, aşırı UV maruziyetini korumak için önlem alabilmeleri için kişiselleştirilmiş seçenekler sunar. Uygulama, ulusal ve yerel veri akışlarının dahil edilmesini ve birden çok dile uyarlanmasını sağlar; şu anda Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça, Felemenkçe ve İspanyolca dillerinde mevcuttur.

“Uygulama meteorolojik, çevresel ve sağlık İnsanları hem işte hem de boş zamanlarında güneşten korumaya yardımcı olacak uzmanlık. WMO Genel Sekreteri, doğru ve konuma özel UV İndeksi okumaları sağlamak için ülke düzeyinde hava ve UV ölçüm istasyonlarından gelen verileri kullandığı için benzersizdir” dedi. Petteri Taalas.

WHO’nun Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Direktörü, “Kanıtlar UV’ye aşırı maruz kalmanın cilt kanserinin önemli bir nedeni olduğunu gösteriyor, bu nedenle insanların kendilerini ne zaman ve nasıl koruyacaklarını bilmeleri hayati önem taşıyor.” Maria Neira söz konusu.

SunSmart Global UV uygulaması, hem Apple App hem de Google Play mağazalarında ücretsiz olarak mevcuttur. Uygulama, dünya yüzeyindeki güneş UV radyasyonunun seviyesini tanımlayan UV İndeksine dayanmaktadır. UV İndeksi 1 (veya ‘Düşük’) ile 11 ve daha yüksek (veya ‘Aşırı’) arasında bir ölçekte rapor edilir.

UV uygulaması, kuzey yarımkürede yazın ilk gününe denk gelecek şekilde başlatıldı. Halkın farkındalığını artırarak ve cilt kanseri insidansını azaltmaya yardımcı olan bu uygulama, nihayetinde 2030 yılına kadar dünya çapında sağlıklı yaşamlar ve esenlik sağlamayı amaçlayan BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 3’ün gerçekleştirilmesini desteklemektedir.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9