Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı, ANO Computing Technology ile birlikte, Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) ülkelerinde üretilen bilgisayar ve elektroniklerin kamu alımları pazarına kabul edilme kriterlerini tartışıyor. Rusya’ya ek olarak Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan’ı da içeriyor.

Gerçek şu ki, Rusya’da üretilen elektroniklerin EAEU ekipmanı ile ilgili olarak devlet tedarikinde tercihler aldığına göre, 6 Aralık’ta Başbakan Mikhail Mişustin tarafından imzalanan anlaşma 1 Temmuz’da sona eriyor. Belgeye göre, EAEU’dan ekipman üreticileri, kamu alımlarına katılmak için, ülke içinde ekipman üretimi gerçeğini kanıtlamanın yanı sıra, ST-1 formunda bir ekipman menşe belgesi sağlamak zorunda kaldı. 719.hükümet kararnamesi mekanizmasına göre. 1 Temmuz’dan sonra, EAEU sakinlerinin Rus devlet sipariş pazarına erişmeleri için ülke içinde verilen bir ST-1 sertifikası sağlamaları yeterli olacaktır.Elektronik Geliştiricileri ve Üreticileri Derneği İcra Direktörü Ivan Pokrovsky, Rusya anlaşmayı uzatmazsa EAEU’dan gelen ekipmanların Rusları kamu alımlarında sıkıştırabileceğini söyledi: Avrasya ülkelerine göre ekipmanın menşeinin doğrulanması” . Hükümetteki bir başka kaynak da doğruluyor: “Ucuz ve deyim yerindeyse Ermeni dizüstü bilgisayarlar devlet siparişi pazarına girecek, aslında Ermenistan’daki büyük bir düğümde basitçe monte edilmiş Batılı satıcıların ekipmanı olacak.”

Basis konsorsiyumunun direktörü Arseny Brykin’e göre, EAEU’dan elektroniklerin kabulü için ortak standartlar ve kurallar üzerinde anlaşmak gerekiyor. “Ekipmanın gerçekten ülkede üretilmesi ve büyük bir montajda monte edilmemesi önemlidir.”

Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri İşletmeleri Derneği Direktörü Nikolay Komlev, aksine, şimdi korumacı önlemleri zayıflatmanın ve “yeterli ekipman varsa” ilkesine göre hareket etmenin gerekli olduğuna inanıyor.genel-22