SoftBank yatırımcıları, holdingin bu yılki düşük performansıyla zaten sarsılmış hissediyorlarsa, haber bülteni Bu gece şirketten çıkma endişelerini tam olarak gidermeyecek.

Büyük haber mi? Uzun süredir SoftBank teğmen Marcelo Claure’nin şirketten ayrılmasının ardından Ocak ayında SoftBank Group International’ın CEO’su olarak atanan Fransız işadamı Michel Combes, ödeme anlaşmazlığışimdi de şirketten ayrılıyor.

Combes daha önce Claure’in hareketlerini takip etti. Claure, daha önce 2014’ten 2018’e kadar SoftBank tarafından kontrol edilen Sprint’in CEO’suydu, ardından Combes, 2020 baharına kadar CEO olarak devraldı, SoftBank’ın büyük rahatlamasına, Sprint’in T-Mobile ile birleşmesi düzenleyici onay. (SoftBank, şirketi tersine çevirme umuduyla 2012’de geri dönen bir Sprint’in kontrolünü ele geçirmişti. Bu arada, Combes daha önce Vodafone Europe, Alcatel-Lucent ve Altice’in CEO’su olarak oturum açmıştı, bu yüzden görünüşe göre bu rol için iyi bir seçimdi. .)

Hak edilmiş olsun ya da olmasın, Combes ayrıca WeWork’un halka açık bir şirkete geçişi için biraz kredi alıyor Geçen sonbaharda, WeWork bir açık çek şirketi ile birleştiğinde. (Claure, 2019 sonbaharında, işin büyük bir yatırımcısı olan SoftBank’ın geleneksel bir halka arz planlarının çökmesinden sonra finansal bir can simidi verdiği 2019 sonbaharında, ortak ofis alanı şirketinin yönetim kurulu başkanı olarak adım attı.)

Gerçekten de, yönetim değişikliğiyle ilgili bu SoftBank açıklamasında Combes, sayısız başarısını işaretleyerek bir sonraki rolüne hazırlanıyor gibi görünüyor.

Açıklamasında, “Masa ve SoftBank’taki yetenekli ekiplerle çalışmak bir zevkti” diyor. “Sprint’i tersine çevirmek ve T-Mobile ile birleşmesini yürütmek, WeWork’ü yeniden konumlandırmak ve başarıyla halka açmak ve en son olarak SoftBank Latin Amerika’nın entegrasyonu dahil olmak üzere burada yapmaya karar verdiğim şeyi başarmış olmaktan dolayı SoftBank’tan ayrılıyorum. Vizyon Fonu’na fon sağlamanın yanı sıra SoftBank’ın Fransız ve Avrupa portföy şirketlerindeki stratejik yatırımlarını denetlemek.”

SoftBank CEO’su Masayoshi Son bu arada şunları söyledi: “Son beş yılda SoftBank’a yaptığı önemli katkılar için Michel’e teşekkür etmek istiyorum. En önemli yatırımlarımızdan ve varlıklarımızdan bazılarında kritik bir rol oynadı ve ona gelecek planlarında en iyisini diliyorum. Bizi çeşitli portföy şirketlerinin yönetim kurullarında temsil etmeye devam ederek SoftBank ailesinin bir parçası olarak kalacağı için mutluyum.”

Combes’un neden bu kadar aniden ayrılacağına gelince, sürüm onun “yeni fırsatlar peşinde koşmak için SoftBank’tan ayrılmaya karar vermesi”nden başka bir şey sunmuyor.

Combes’un yerine başka bir SoftBank yöneticisi – yaklaşık yedi yıl önce firmaya katılan SoftBank Group International’ın yönetici ortağı Alex Clavel – getirilirken, bu hareket, SoftBank’ın bir morarma sonrasında işini tekrar yoluna koyduğuna dair anlatısını baltalayacak. dış güçler tarafından, Çin’in baskılarından, artan faiz oranlarına, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına kadar.

Ayrılışı sadece bir tanesinin, Claure de dahil olmak üzere şirketten ayrılan artan sayıda SoftBank çalışanı olduğunu, ancak geçen yıl General Catalyst’e genel müdür olarak katılan en kıdemli yönetici ortağı Deep Nishar da dahil olmak üzere yedi yönetici ortağı olduğunu gösteriyor.

2022’de, Son’un en uzun süre görev yapan teğmeni Ronald Fisher (1995’te SoftBank’a katıldı) ve ilkbaharda kendi girişim işlerini kurduklarını açıklayan SoftBank Latin Amerika Fonu’ndaki üç yönetici ortaktan ikisi de dahil olmak üzere daha fazla insan ayrıldı.

SoftBank daha da küçülmeye hazır görünüyor.

Geçen ayın ilk yarısında şirket söyledi son mali yılında daha fazla para kaybetti hiç olmadığı kadar (13.2 milyar dolar) ve yeni yatırımların hızını azaltacağını söyledi. Piyasa o zamandan beri sadece daha da düştü ve firmanın birçok yatırımı üzerinde daha fazla baskı yarattı.genel-24