RBI genelgesi neden fintech şirketlerinin kafasını karıştırdı?

bu Merkez Bankası‘nin fintech’lere izin vermeyen en son iletişimi banka dışı cüzdanlar ve ön ödemeli kartlar onların yüklenmesinden kredi hatları Bu ürünler, ödeme sektörünün bu bölümünde yaygın bir kafa karışıklığına neden oldu, ancak düzenleyici düzen, yeterli güvenceler oluşturmadan borç verenin rolünü üstlenen birçok yeni çağ şirketinde hissedilmiş olabileceği endişesinden sonra geldi.

Hindistan Merkez Bankası (RBIPazartesi günü yayınlanan genelge, bankacılık düzenleyicisinin, kredi kartı tabanlı fintech’ler de dahil olmak üzere kredi veren girişimlerin iş modellerini anlamaya çalışırken, Temmuz ayına kadar dijital borç verme normlarını yayınlamayı amaçladığı için sektör paydaşlarıyla yaptığı yaygın tartışmaları takip ediyor. görüşmeler ET söyledi.

Konuya aşina bir kişi, bankacılık düzenleyicisinin geleneksel borç verenlerin aksine fintech’lerin yeterli sermaye ve kredi yüklenim kapasitesinden yoksun olduğuna inandığını söyledi. Dolayısıyla, bu şirketler, finansal sisteme yansıyacak ve bu şirketlerin başlangıçta kredilere erişim sağlayarak hizmet etmeyi amaçladıkları en savunmasız borçlulara zarar verecek şoklara dayanacak konumda değiller.

Ayrıca, ön ödemeli ödeme araçları (ÜFE), müşterinin kendi parasını harcaması için işlem araçlarıdır – müşteri kimlik bilgileri ve geri ödeme kabiliyeti gibi yargısal konuları denklem haline getiren ödünç alınan fonlar değil, yukarıda belirtilen kişi.

Sonuç olarak, düzenleyici şimdi yeni çağ fintech şirketlerinin, doğası gereği normalde kredi itibarı değerlendirmelerini içermemesi gereken araçlar olan ÜFE’lere kredi limiti yüklemesini yasakladı.

Fintech şirketleri de bu emri geleneksel bankalara sektörün inovasyon yığını üzerinde önemli bir kontrol sağlamaya ve potansiyel olarak iş modellerini etkilemeye benzettiler.

ET’nin konuştuğu girişimcilerden biri, “RBI, kontrolün fintech’lerde olmasından endişeli görünüyor ve bunu tamamen bankalara taşımak istiyor” dedi. Onun girişimi, yeni düzenlemelerden muhtemelen etkilenenler arasında olacaktı.

EarlySalary dahil bazı şirketler, Salı günü müşterilere gönderilen iletiye göre, RBI’nin dikatına uymak için gelecekteki tüm işlemleri geçici olarak devre dışı bıraktı. ET, şirketin notunu inceledi.

Ayrı olarak, Tiger Global destekli tek boynuzlu at Slice ve Uni Cards’ın da diğerlerinin yanı sıra siparişten doğrudan etkilenmesi muhtemeldir.

Slice’ın kurucusu ve CEO’su Rajan Bajaj, şirketinin şu anda RBI’nin ortak bankalarıyla olan mektubunu da analiz ettiğini söyledi. “Geçerli tüm yasalara uymayı taahhüt ediyoruz” diye ekledi.

‘Gecikmiş Uygulama’
Acemi fintech endüstrisi yeni normlarla uzlaşırken bile, Hindistan Dijital Kredi Verenler Birliği (DLAI) ve Fintech Tüketiciyi Güçlendirme Derneği (FACE) gibi endüstri grupları düzenleyiciden yardım istiyor ve erteleme için bastırıyor. uygulama zaman çizelgeleri.

Şirketler, ET’ye, banka liderliğindeki cüzdanlarla ilgili kuralların uygulanabilirliği, bu ürünlerle halihazırda yaşayan müşterilere yönelik muamele ve müşterilere katılmaya devam etmek için mevcut iş modellerinde ince ayarlar konusunda netlik arayacaklarını söyledi.

Pazartesi akşamı geç saatlerde yapılan bir iletişimde düzenleyici, banka dışı ÜFE ihraççılarına kredi limitleriyle cüzdan yüklemeyi derhal durdurmaları talimatını verdi.

“Sorun ‘kredi limiti’ kelimesiyle ilgili. Bir PPI oyuncusu veya düzenlemeye tabi olmayan bir kuruluş tarafından bir kredi limiti sağlanması adildir. Ancak, hem NBFC ortağı hem de ÜFE’nin RBI tarafından düzenlenmesi teknik olarak bir sorun olmamalı” dedi. “Gönderilen mektup çok net değil çünkü bir önsöz yok ve herkes bu kararın arkasındaki niyeti anlamaya çalışıyor. Ancak NBFC’lerin şimdi geri dönüp kredileri nakit olarak ödemesi, ülkenin dijitalleşme gündemine geri dönmesi mi gerekiyor?

Ödeme sektörü çalışanları, kuralların kredi limitlerini yüklemek için kullanılan tüm cüzdanlar için geçerli olacağını söyledi. Yönergelerin yorumlanması, RBI’nin bu şirketlerin bu tür ürünleri piyasaya sürmeden önce bir “kredi kartı lisansı” almasını istediğini gösteriyor.

Nisan ayında düzenleyici, banka dışı borç verenlerin RBI’nin onayı olmadan kredi kartı veya ‘benzer ürünler’ veremeyeceklerini söylemişti.

Taş döküm
“İletişim ile RBI, bu dolambaçlı kredi verme yoluna hevesli olmadığını çok net bir şekilde ortaya koydu. Şimdilik, ön ödemeli bir BIN kullanan ve NBFC ortakları aracılığıyla kredi hattı sağlayan fintech’ler radarın altında. Ancak, bunun banka ÜFE BIN’lerini de kapsayabileceğine dair görüşmeler var,” dedi ikinci bir ödeme sektörü girişimcisi.

Düzenleyici, bir süredir Şimdi Al Sonra Öde (BNPL) gibi kredi ürünlerine karşı temkinli davranıyor. Ocak ayından itibaren BNPL oyuncularının iş modelleri, müşteri segmenti ve temerrüt oranları hakkında anketler düzenlemeye başladı.

PwC Hindistan’ın ödeme dönüşümü ortağı ve lideri Mihir Gandhi, “RBI’nin son iletişimi, bir ÜFE enstrümanı aracılığıyla bir kredi verilmesi durumunda ortaya çıkan kredi limiti görünürlüğünün olmadığını gösteriyor” dedi. “ÜFE’ler, bankanın müşterinin kim olduğunu bildiği en az minimum KYC’den geçmelidir, bu kredi bazlı ÜFE kullanım durumunda olmayabilir. Kredi verenlerin (bankalar ve fintech’ler) nihayet kredinin kime verildiğinin farkında olması gerekiyor.”

Gelişmeye özel kaynaklar, RBI’nin BNPL defterlerinde %10 gibi yüksek temerrüt oranlarının sistemik risklere yol açabileceğinden endişe ettiğini ve banka dışı bankaların bu kredi limitlerini kolaylaştırmaya dahil olduğunu söyledi. Anketleri ayrıca zayıf sigortacılık ve zayıf müşterinizi tanıyın (KYC) uygulamalarını ortaya çıkardı ve bunu bazı şirketler izledi.

Uyumluluk Son Tarihleri
“Uymak için daha fazla zamana ihtiyacımız var; Bir kart fintech operatörü, kartları çıkartmak için uygun bir yol olmalı ve bunu yapabilmemiz için bir yönetmelik değişikliği gerekiyor” dedi. “BNPL ürünleri bankasız segmentte çok iyi performans gösterdi ve bu ürünler kapatılırsa, onları asla resmi ekosisteme alamayacağız.”

Netlik ortaya çıkana kadar, fintech endüstrisi düzenleyici ile istişarelerde bulunan şirketlerle bekle ve izle yaklaşımını benimsedi.

Başka bir girişimin kurucusu, “RBI ile temas halindeyiz ve siparişin netleşmesi birkaç gün sürecek – bankalarla çalışan kredi kartı zorluklarını etkileyip etkilemeyeceği” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9