NASA’nın InSight uzay aracı bu son özçekimi 24 Nisan 2022’de çekti. İniş aracı, Aralık 2018’de çekilen ilk özçekimine veya 2019’un Mart ve Nisan aylarında çekilen ikinci özçekimine göre çok daha fazla tozla kaplı. NASA/JPL-Caltech

Misyon ekibi, sismometresini önceden planlanandan daha uzun süre çalıştırmayı seçti, ancak sonuç olarak iniş aracının gücü daha erken bitecek.

NASA’nın InSight Mars iniş aracının kullanabileceği güç gün geçtikçe azaldıkça, uzay aracının ekibi, yürütebilecekleri bilimi en üst düzeye çıkarmak için görevin zaman çizelgesini revize etti. İniş aracının, enerji tasarrufu yapmak için InSight’ın son operasyonel bilim aracı olan sismometreyi Haziran ayı sonuna kadar otomatik olarak kapatması ve toz yüklü güneş panellerinin Aralık ayına kadar üretebileceği güçle hayatta kalması bekleniyordu.

Bunun yerine, ekip şimdi iniş aracını sismometrenin daha uzun süre çalışabilmesi için, belki de Ağustos ayının sonuna veya Eylül ayının başlarına kadar programlamayı planlıyor. Bunu yapmak, iniş aracının pillerini daha erken boşaltacak ve uzay aracının o sırada da gücünün bitmesine neden olacak, ancak sismometrenin ek mars depremleri algılamasını sağlayabilir.

NASA’nın Washington’daki Gezegen Bilimleri Bölümü direktörü Lori Glaze, “InSight bize Mars’ı öğretmeyi henüz bitirmedi” dedi. “İniş aracı operasyonları tamamlamadan önce alabildiğimiz her türlü bilimsel bilgiyi alacağız.”

InSight (Sismik Araştırmalar, Jeodezi ve Isı Taşımacılığını Kullanan İç Mekan Keşfi’nin kısaltması), bilim hedeflerine ulaştıktan sonra genişletilmiş bir görevde. İniş aracı, 2018’de Mars’a indiğinden bu yana 1.300’den fazla mars depremi tespit etti ve bilim adamlarının Mars’ın kabuğunun, mantosunun ve çekirdeğinin derinliğini ve bileşimini ölçmesine olanak tanıyan bilgiler sağladı. InSight, diğer araçlarıyla paha biçilmez hava durumu verileri kaydetti, arazinin altındaki toprağı araştırdı ve Mars’ın eski manyetik alanının kalıntılarını inceledi.

NASA'nın InSight'ı birkaç hafta daha Mars bilimi alıyor

NASA’nın InSight Mars aracı, Mars’ın iç katmanlarını incelemek için bir sismometre kullanıyor. Depremlerden gelen sismik sinyaller, farklı malzeme türlerinden geçerken değişir; sismologlar, gezegenin kabuğunun, mantosunun ve çekirdeğinin özelliklerini incelemek için bir sismogramın dalgalı çizgilerini “okuyabilir”. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Sismometre dışındaki tüm aletlerin gücü zaten kapatıldı. Diğer Mars uzay araçları gibi, InSight da tehdit edici durumlarda otomatik olarak “güvenli modu” tetikleyen ve en temel işlevleri dışındaki tüm işlevlerini kapatarak mühendislerin durumu değerlendirmesine olanak tanıyan bir arıza koruma sistemine sahiptir. Düşük güç ve önceden belirlenmiş sınırların dışına çıkan sıcaklıklar, güvenli modu tetikleyebilir.

Sismometrenin mümkün olduğunca uzun süre çalışmaya devam etmesini sağlamak için görev ekibi InSight’ın hata koruma sistemini kapatıyor. Bu, cihazın daha uzun süre çalışmasını sağlayacak olsa da, iniş aracını, yer kontrolörlerinin yanıt vermek için zaman bulamayacağı ani, beklenmedik olaylara karşı korumasız bırakır.

InSight’ın NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki proje yöneticisi Chuck Scott, “Amaç, enerji tasarrufu yapmak ve arazi aracını hiçbir bilimsel fayda olmadan çalıştırmak yerine, InSight’ın hiç çalışamayacağı noktaya kadar bilimsel verileri elde etmektir” dedi. Güney Kaliforniya.


NASA’nın InSight’ı, güç seviyeleri azaldıkça hala mars depremlerini avlıyor


Daha fazla bilgi:
InSight’ın gücüyle ilgili düzenli güncellemeler ve görev ekibi üyelerinden gelen gözlemler blogs.nasa.gov/insight.

Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından sağlanmıştır

Alıntı: NASA’nın InSight’ı, 22 Haziran 2022’de https://phys.org/news/2022-06-nasa-insight-extra-weeks-mars.html adresinden alınan Mars bilimi (2022, 21 Haziran) için fazladan birkaç hafta daha alıyor.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1