Xiaomi, Redmi ve Poco’dan giderek daha fazla akıllı telefon MIUI 13’e geçiş yapıyor. Android 12 tabanlı Android arayüzünü Xiaomi 12X, Poco F4 GT veya Redmi Note gibi birçok farklı modelde kullanabildim. 11 Pro+ 5G . MIUI 13, Android 12 bağlantısını biraz kaçırmış çok dolu bir arayüz olabilir. Ama yine de birçok kişiselleştirme seçeneği ve çılgınca versiyon çeşitliliği nedeniyle takdir ediyorum. Bununla birlikte, aşağıda, size bazı dikkate değer eksikliklerden de bahsetmeliyim.

Bu MIUI 13 incelemesinde, kullanıcı arayüzünün tasarımına, işlev yelpazesine, performansa, kararlılığa ve Xiaomi’nin güncelleme politikasına gireceğim. Özellikle bir şeyle ilgileniyorsanız, doğrudan ona atlayabilirsiniz.

İçindekiler:

tasarım

MIUI, Stock Android’in orijinal tasarımından çok uzak, her zaman çok karmaşık bir arayüz olmuştur. MIUI 13 bir istisna değildir. Her yerde animasyonlarımız var, çok özel ve farklı bir görsel kimliğimiz var – kısacası MIUI göz alıcı.

Bazen bunu oldukça olumlu buluyorum, örneğin Xiaomi Süper Duvar Kağıtları. Bunlar, girdilerinize tepki veren çok başarılı, hareketli duvar kağıtlarıdır. Veya MIUI’nin Kontrol Merkezi ile, Xiaomi’nin geniş, kolay okunabilir ve havadar döşemeleriyle kendi hızlı erişim menüsü. Nefret edenler ne derse desin, MIUI 13’ün tasarımında açıkça bir iOS dokunuşu var ve bence bu iyi bir şey.

Xiaomi 12X arayüzü MIUI 13

Xiaomi 12X, MIUI 13’te çalışır, ancak Android 12 / © NextPit’i değil, Android 11’i temel alır.

Diğer zamanlarda, MIUI 13’ün tasarımının karmaşıklıktan veya daha doğrusu son rötuşlardan yoksun olduğunu görüyorum. Bildirimler veya hızlı erişim menüsü öğeleri, açıkçası çok daha sade ve minimalist olan Android 12’deki benzerlerinden daha az güzel. Bu arada, Xiaomi’nin Android 12’nin kullanıcı arayüzünün rengini arka planınızın baskın rengine uyarlayan dinamik temalarını uygulamak için çaba göstermemiş olmasını gerçekten üzücü buluyorum.

Security, Cleaner veya Battery Utility gibi bazı yerel uygulamalar çok güzel animasyonlara ve akıllı bir yapıya sahiptir. Ancak tarayıcı gibi diğerleri açıkçası dağınıktır ve biraz TLC kullanabilir.

MIUI 13 de Xiaomi testi tamamlandı

MIUI 13 kullanıcı arayüzü animasyonlarla dolu / © NextPit.

MIUI 13 widget’ları da çok havalı ve görsel olarak başarılı. Ancak bu, yalnızca Çin ROM’lu bir Xiaomi akıllı telefon kullanıyorsanız geçerlidir. Çünkü Xiaomi’nin havuç gibi önümüzde tuttuğu ünlü widget’lar boş bir hayal olmaya devam ediyor. Çünkü MIUI 13’ün global ve Avrupa versiyonunda mevcut değiller.

MIUI 13 de Xiaomi testi tamamlandı

MIUI 13’ün global versiyonunda, Xiaomi / © NextPit’in yeni widget’ları eksik.

özellikleri

MIUI 13, özellikler açısından çok zengin bir Android yer paylaşımıdır. Normal NextPit okuyucuları olarak bunu birçok rehberimden zaten fark ettiğinizi düşünüyorum.

burada olabilirim Belirli eylemleri gerçekleştirmek için Xiaomi akıllı telefonun arkasına dokunmanıza izin veren geri arama işlevi. Örneğin, el fenerini etkinleştirmek için. Veya ana ekranınızdan kayan bir balon aracılığıyla çeşitli uygulamalara veya işlevlere erişmenizi sağlayan hızlı top menüsü.

Xiaomi MIUI 13 Menü Hızlı Top

Xiaomi akıllı telefonunuzdaki Hızlı Top menüsünü bu şekilde etkinleştirirsiniz / © NextPit.

Xiaomi akıllı telefonunuzun hoparlörlerini sesli olarak temizleme yeteneği gibi bazı seçenekler daha sıra dışıdır. Ancak ayarlara göz atmak ve birçok özelliği denemek gerçekten eğlenceli. Xiaomi’nin kullanıcılarına bu kadar çok seçenek sunması bence gerçekten güzel.

Tipik MIUI tarzında, önbelleği temizlemek, depolamayı temizlemek ve RAM’i boşaltmak için bir dizi yerel uygulama da vardır. Güvenlik ve Temizleme uygulamaları da vardır. Xiaomi’nin bu uygulamaları ayrı uygulamalar olarak sunmak yerine Ayarlar’a entegre etmesi gerektiğini düşünüyorum.

MIUI 13 ayrıca, çok sezgisel olan kayan pencereler gibi çoklu görev için birçok özellik sunar. Veya başlangıç ​​ekranınızın kenarını kaydırarak bir bağlam menüsü aracılığıyla favori uygulamalarınıza erişmek için kullanabileceğiniz kenar çubuğu.

MIUI 13 de Xiaomi testi tamamlandı

MIUI 13’teki kayan pencereler sezgiseldir, ancak tüm uygulamalarla (ör. Google Chrome) / © NextPit ile çalışmazlar.

Ekran ayarları da oldukça kapsamlıdır ve renk şemasını diğer üreticilerden çok daha fazla özelleştirmenize olanak tanır. Ve – bu benim küçük suçlu zevkim – MIUI 13’ün pil özelliği, tüm Android katmanlarının en iyilerinden biridir. Bir tane var gerçek Geçmiş, etkileşimli bir grafik, şarj seviyesini gösteren hoş animasyonlar ve farklı pil tasarrufu modları arasında geçiş yapmak için ergonomik bir geçiş. Samsung ve Oppo burada gerçekten not almalı.

MIUI 13 de Xiaomi testi tamamlandı

Ekranın rengi MIUI 13 / © NextPit’te son derece özelleştirilebilir.

mahremiyet

Diğer bir avantaj olarak, MIUI 13 mantıksal olarak veri korumasına da odaklanır. Onu burada bulabilirsin Tüm izinlerini iyi yönetmek için Android 12’nin Gizlilik Panosu tekrar.

Xiaomi ayrıca çok akıllı olduğunu düşündüğüm bazı ek seçenekler de sunuyor. Bu, örneğin, paylaşmak istediğiniz görüntülere bir “filigran” veya imza ekleme seçeneğini içerir. Bu, birinin özçekimlerinizden birini bir mem olarak kötüye kullanması durumunda (aynı zamanda intihal ve hatta taciz gibi daha ciddi durumlarda) onları takip etmenizi sağlar.

MIUI 13 de Xiaomi testi tamamlandı

Resimlerinizi paylaşmadan önce dijital olarak imzalayabilirsiniz / © NextPit.

Sanırım MIUI 12.5’e kıyasla gizlilik ayarları ciddi şekilde kısıtlandı. Örneğin, internette gezinirken genel bir reklam kimliği tahsis etmek için artık sanal bir kimlik oluşturma seçeneğiniz yoktur.

Ayrıca MIUI 13’te her zaman reklam bulabilirsiniz. Bu kesinlikle Xiaomi’nin Android sürümünün en büyük eksikliği ve tüm fiyat aralıklarını, hatta üst seviye akıllı telefonları bile etkiliyor.

MIUI’de reklamları kapatmak kolay olsa da, telefona 1.000 doların üzerinde para harcayan kullanıcılar için yine de ağızda acı bir tat bırakıyor. Ve elbette üreticiye duyulan güven üzerinde güçlü bir etkisi var.

Performans, hız ve kararlılık

MIUI 13, diğer Android kaplamalarına kıyasla mükemmel bir kaliteyle övünebilirse, hızıdır. Animasyonlar, iki uygulama arasındaki geçişler, arayüzde gezinirken menüler veya haber beslemeleri arasında gezinme – her şey en ufak bir takılma olmadan çalışıyor.

MIUI 13’ü hem üst seviye 1.000 $ hem de orta seviye 200 $ akıllı telefonlarda kullanmama rağmen, Xiaomi’nin arayüz arayüzünü optimize etme konusunda çok iyi bir kolu var. Her şeyden önce, Xiaomi’nin etkileyici olan bu hızı sürdürmedeki tutarlılığı. Kurduğunuz anda ve hatta cep telefonunu günlük hayatta kullandığınızda bile akıcı animasyonlar görebilirsiniz.

Öte yandan, kullanıcı arayüzünün ergonomisi söz konusu olduğunda, Xiaomi’nin hala kat etmesi gereken çok ilerleme olduğunu düşünüyorum. Bildirim çekmecesini almak için sola kaydırmanız ve MIUI Kontrol Merkezi’ni almak için sağa kaydırmanız gerektiği gerçeği açıkçası mantıksız. Neyse ki, her şeyin konsolide edildiği eski sisteme geri dönebilirsiniz.

Xiaomi MIUI 13 Kontrol Merkezi

Solda ve ortada ayrı bir kontrol merkezi ve bildirim penceresi olan yeni sürüm var. Sağda eski sürüm / © NextPit.

15 farklı gizlilik ayarı menüsüne sahip olmanın avantajı da bence büyük bir dezavantaj. Kendi güvenlik uygulamanız, Gizlilik Kontrol Paneli için bir Gizlilik bölümü, Şifreler ve Güvenlik bölümü ve Google Verileri için Gizlilik adlı başka bir menünüz var. Bu gerçek bir labirent ve doğru şeyi işaretleyip işaretini kaldırdığınızdan emin olmak için tüm bu menüleri karıştırmanız gerekiyor.

MIUI 13 de Xiaomi testi tamamlandı

MIUI 13 pek çok yeni gizlilik özelliği getirmiyor / © NextPit.

Son olarak, dosya yöneticisi hakkında birkaç kelime. Xiaomi, Windows PC’ye benzer şekilde çok kapsamlı hale getirdi. Çok fazla klasör var ve izini kaybetmek çok kolay.

MIUI 13 de Xiaomi testi tamamlandı

Xiaomi, MIUI 13’ün dosya yöneticisi / © NextPit ile aşırıya kaçıyor.

Güncellemeler ve Uyumluluk

MIUI’nin diğer avantajlarından biri de çok geniş uyumluluğudur. Xiaomi’nin ürün gruplarının ve alt markalarının her biri için, MIUI 13 güncellemesi almış veya alacak olan birkaç düzine model bulunmaktadır.

Tek küçük yakalama, MIUI 13’ün tüm sürümlerinin, özellikle markanın daha ucuz modellerinde, Android 12’yi temel almamasıdır. Bu nedenle, iyi ya da kötü, birçok kullanıcı Android 11’de takılıp kalıyor.

Ayrıca, Xiaomi’nin kendi özellikleriyle ilgili büyük şeffaflık eksikliğine de dikkat edilmelidir. Güncelleme politikasından bahsedin. Üreticinin son zamanlarda bazı modeller, özellikle de amiral gemileri için yazılım bakımını genişleterek bazı çabalar sarf ettiğini belirtmek isterim. Ancak Samsung’un aksine, çoğu durumda Xiaomi, minimum iki Android sürümü ve üç yıllık güvenlik güncellemesi birliğinden memnun.

Her durumda, Xiaomi, güvenlik yamalarının ne sıklıkta (aylık, üç aylık, iki yılda bir?) çıkacağını asla belirtmez ve bir Xiaomi, Redmi veya Poco akıllı telefonun ne kadar süreyle güncel kalacağını anlamak karmaşıktır. Çok sayıda MIUI güncellemesi olacağı gerçeğiyle kendinizi teselli edebilir, böylece zaman içinde Android ve Google tarafından işlevsellik açısından çok geride kalmazsınız.

Çözüm

MIUI 13 ile Xiaomi, MIUI 12.5’in tarifini temelden değiştirmedi. Android arayüzü hala akıcı, özelleştirilebilir ve zengin özelliklere sahip. Ancak, tasarım açısından Android 12 ile bağlantıyı kaçırdı, bu da dürüst olmak gerekirse utanç verici. Ayrıca global ve Avrupa (EEA) versiyonlarının yenilikler açısından çok geride kaldığını düşünüyorum.

MIUI’nin hala en büyük gücü olan hıza ek olarak, Xiaomi’nin kullanıcılarına sunduğu tüm seçeneklerin üzerinde. Kullanıcı deneyiminizi ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre uyarlamak için gerçekten kapsamlı bir yazılım çözümünüz var. Parmak izi okuyucu aracılığıyla kalp atış hızı ölçümü gibi daha az ilgili işlevler, her zaman kullanabileceğiniz biraz fazla kalır.

Bununla birlikte, bu çeşitli özelliklerin ve özelleştirme seçeneklerinin dezavantajı, bazen – her zaman değil – bir labirentte gezinmek gibi hissettirmesidir. Xiaomi ayrıca veri koruması üzerinde çok çalışmalı ve daha net, merkezi ayarlar sunmalıdır. Ayrıca Avrupa’da daha fazla kabul görmek için uzun vadede ileri teknoloji akıllı telefonlardaki reklamları kaldırmanın gerekli olacağını düşünüyorum.

MIUI 13 hakkında ne düşünüyorsunuz? Android arayüzünü kullanıyor musunuz? Bununla ilgili deneyimleriniz nelerdir? Yorumlar için sabırsızlanıyorum!genel-27