Meta, Microsoft ve ortaya çıkan metaverse konseptini oluşturmak için yarışan diğer teknoloji devleri, şirketlerin yeni gelişen dijital dünyalarını birbiriyle uyumlu hale getirecek endüstri standartlarının gelişimini teşvik etmek için bir grup oluşturdu.

Grubun yaptığı açıklamada, Metaverse Standartlar Forumu’na katılanlar arasında çip üreticilerinden oyun şirketlerine kadar uzayda çalışan en büyük şirketlerin birçoğunun yanı sıra World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) gibi yerleşik standart belirleyen kuruluşlar yer alıyor. duyuru Salı günü yaratılışı.

Ancak şu an için üye listesinde bariz bir şekilde eksik olan Apple, analistlerin bu yıl veya gelecek yıl bir karma gerçeklik kulaklığı tanıttığında metaverse yarışında baskın bir oyuncu olmayı umduğu Apple.

Oyun şirketleri Roblox ve Niantic de forumun katılımcıları arasında yer almıyordu ve The Sandbox veya Decentraland gibi kripto tabanlı metaverse platformları da yoktu.

Bloomberg’e göre Apple, yönetim kuruluna ürüne bir göz atmış olmasına rağmen, henüz bir kulaklık planını kamuoyuna açıklamadı. Yeni metaverse forumu hakkında bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Böyle bir cihazın tanıtılması, Apple’ı, geleceğini meta verinin büyümesine adayan ve birbirine bağlı sanal dünyalar vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için donanıma büyük yatırım yapan Meta ile doğrudan rekabete sokacaktır.

Geçen yıl metaverse pivotunun bir parçası olarak adını değiştirene kadar Facebook olarak bilinen Meta, bu yıl piyasaya sürülecek olan Cambria kod adlı karma gerçeklik kulaklık planlarını açıkladı.

Apple, geçmişte HTML5 gibi web standartları oluşturmaya yoğun bir şekilde dahil oldu. Meta veri deposundaki üç boyutlu içerik için Apple, formatı desteklediğinden emin olmak için USDZ dosya formatında Pixar ve Adobe ile çalıştı.

Metaverse Standartlar Forumu’na başkanlık eden çip üreticisi Nvidia’da yönetici olan Neil Trevett, Reuters’e yaptığı açıklamada, kripto dünyasından katılımcılar da dahil olmak üzere herhangi bir şirketin gruba katılabileceğini söyledi.

Forum, Apple’ın yokluğunun bu hedefi nasıl etkileyeceğini ele almadan, meta veri tabanında “gerçek dünya birlikte çalışabilirliği” sağlamak için çeşitli standart kuruluşları ve şirketler arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı hedefliyor.

© Thomson Reuters 2022
genel-8