SAN FRANCISCO, 21 Haziran 2022 /PRNewswire/ — Linux VakfıAçık kaynak yoluyla kitlesel inovasyonu mümkün kılan kar amacı gütmeyen kuruluş, bugün yeni Açık Programlanabilir Altyapı (OPI) Projesini duyurdu. OPI, DPU ve IPU teknolojilerine dayalı yeni nesil mimariler ve çerçeveler için topluluk odaklı, standartlara dayalı bir açık ekosistemi teşvik edecek. OPI, DevOps, SecOps ve NetOps genelinde bulutta ve veri merkezinde daha taşınabilir ve performanslı uygulamaları etkinleştirmek için uygulamalar içindeki ağ, depolama ve güvenlik API’lerinin basitleştirilmesini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

OPI’nin kurucu üyeleri arasında Dell Technologies, F5, Intel, Keysight Technologies, Marvell, NVIDIA ve Red Hat ile silikon ve cihaz üreticilerinden ISV’lere, test ve ölçüm ortaklarına kadar kendi alanlarında lider şirketleri temsil eden çok sayıda katılımcı yer alıyor. , OEM’lerden son kullanıcılara.

Linux Vakfı Projeler Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike Dolan, “Yeni teknolojiler ortaya çıktığında, hem teknik hem de ticari inovasyon için çok fazla fırsat var, ancak engeller genellikle açık standartların eksikliğini ve onları destekleyecek gelişen bir topluluğu içeriyor” dedi. “DPU’lar ve IPU’lar, bulut ve veri merkezi için günümüzde ortaya çıkan en umut verici teknolojilerden bazılarının harika örnekleridir ve OPI, DPU ve IPU teknolojileri için bir ekosistemi destekleyerek benimsemeyi ve fırsatları hızlandırmaya hazırdır.”

DPU’lar ve IPU’lar, ağ oluşturma, bilgi işlem, güvenlik ve depolama alanlarındaki kaynakları yönetme esneklikleri nedeniyle 5G, AI/ML, Web3, kripto ve daha fazlası gibi uygulamalar için yüksek hızlı ağ özelliklerini ve paket işlemeyi desteklemek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Operatörler, bulut, uç veya veri merkezi için altyapı birimi olan sunucular yerine, müşterilerinin uygulama iş yüklerini ve ölçeklendirme gereksinimlerini karşılamak için artık DPU’lar, IPU’lar, GPU’lar ve CPU’lar tarafından desteklenen ayrıştırılmış ağ, bilgi işlem ve depolama kaynakları havuzları oluşturabilir. .

OPI, DPU ve IPU tabanlı altyapılar için açık ve yaratıcı bir yazılım ekosistemi oluşturmaya ve beslemeye yardımcı olacaktır. Çeşitli satıcılar tarafından daha fazla DPU ve IPU sunulduğundan, OPI Projesi, herhangi bir satıcının donanım tekliflerine uygulanabilecek DPU ve IPU yazılım yığınları için mimari ve çerçeveleri tanımlamaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır. OPI Projesi ayrıca, uygun olduğu şekilde DPDK, SPDK, OvS, P4, vb. gibi mevcut açık kaynak projelerinden yararlanarak zengin bir açık kaynak uygulama ekosistemini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Proje şunları amaçlamaktadır:

  • DPU ve IPU’yu tanımlayın,
  • Herhangi bir donanım çözümüne uygulanabilen DPU ve IPU tabanlı yazılım yığınları için satıcıdan bağımsız çerçeveler ve mimariler tanımlayın,
  • Zengin bir açık kaynak uygulama ekosisteminin oluşturulmasını sağlamak,
  • Linux çekirdeği gibi aynı vizyona uygun mevcut açık kaynak projeleriyle entegre edin ve,
  • Donanım, barındırılan uygulamalar, ana bilgisayar düğümü ve yazılımın uzaktan sağlanması ve düzenlenmesi dahil olmak üzere DPU ve IPU ekosisteminin öğeleriyle ve bunlar arasında etkileşim için yeni API’ler oluşturun

Halihazırda aktif olan birkaç çalışma grubu ile, ilk teknoloji katkıları Altyapı Programcısı Geliştirme Kiti şeklinde gelecektir (IPDK) artık Linux Vakfı tarafından yönetilen OPI’nin resmi bir alt projesidir. IPDK, bir CPU, IPU, DPU veya anahtar üzerinde çalışan altyapı boşaltma ve yönetimi için açık kaynaklı bir sürücü ve API çerçevesidir. Ek olarak, NVIDIA DOCA’sıNVIDIA’nın BlueField DPU’su için açık kaynaklı bir yazılım geliştirme çerçevesi olan , geliştiricilerin DPU’lar, IPU’lar ve diğer donanım platformları arasında boşaltılabilen, hızlandırılabilen ve izole edilebilen uygulamalar oluşturmasına yardımcı olmak için OPI’ye katkıda bulunulacaktır.

Daha fazla bilgi için ziyaret edin: https://opiproject.org; buradan katkıda bulunmaya başlayın: https://github.com/opiproject/opi.

Kurucu Üye Yorumları

Geng Lin, EVP ve Baş Teknoloji Sorumlusu, F5
“Gelişmekte olan DPU pazarı, altyapı hizmetlerinin nasıl dağıtılabileceğini ve yönetilebileceğini yeniden tasarlamak için altın bir fırsat. Hem silikon cihazları hem de tüm DPU yazılım yığınını temsil eden birçok satıcı arasındaki toplu işbirliği ile, düşük sürtünmeli müşteri deneyimi sağlayacak bir ekosistem ortaya çıkıyor. ve yeni nesil veri merkezlerinin, özel bulutların ve uç dağıtımların DPU destekli altyapı katmanında hizmetlerin taşınabilirliğini elde edin.”

Patricia Kummrow, CVP ve GM, Ethernet Ürünleri Grubu, Intel
Intel, işbirliğine dayalı ve rekabetçi ekosistemleri ilerletmek için açık yazılıma kendini adamıştır ve Açık Programlanabilir Altyapı projesinin kurucu üyesi olmaktan ve OPI’nin bir parçası olarak Altyapı İşlemci Geliştirme Kiti’ni (IPDK) tam olarak desteklemekten memnuniyet duyar. Geliştiricilerin inovasyonu hızlandırmasını ve teknolojik gelişmeleri ilerletmesini kolaylaştıran bulut, veri merkezi, iletişim ve kurumsal endüstrilerde programlanabilir bir altyapı ihtiyacını karşılayan Linux Foundation ile bu araçları geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz.

Ram Periakaruppan, Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür, Ağ Test ve Güvenlik Çözümleri Grubu, Keysight Technologies
“DPU’lar/IPU’lar ile oluşturulan programlanabilir altyapı, ayrıştırılmış bulut ortamlarında ağ oluşturma, güvenlik, depolama ve diğer alanlar için önemli yenilikler sağlar. Açık Programlanabilir Altyapı Projesi’nin kurucu üyesi olarak, işbirliği içinde geliştirirken test ve doğrulama uzmanlığımızı sağlamayı taahhüt ediyoruz. ve altyapı geliştirmeyi ilerleten, bulut sağlayıcılarının yatırımlarını en üst düzeye çıkarmasını sağlayan standartlara dayalı bir açık ekosistemi teşvik edin.”

Cary Ussery, Başkan Yardımcısı, Yazılım ve Destek, İşlemciler, Marvell
Birden fazla endüstri segmentindeki veri merkezi operatörleri, karmaşık iş yüklerini genel amaçtan daha sağlam bilgi işlem platformlarına boşaltmak için altyapı işlemlerinin ayrılmaz bir parçası olarak DPU’ları giderek daha fazla kullanıyor. Marvell, ekosistemdeki yazılım standardizasyonunun iş yükü hızlandırma çözümlerinin başarısına önemli ölçüde katkıda bulunacağına kuvvetle inanmaktadır. OPI Projesinin kurucu üyesi olarak Marvell, tedarik, yaşam döngüsü yönetimi, orkestrasyon, sanallaştırma ve iş yüklerinin dağıtımında kullanılan yazılım çerçevelerinin standartlaştırılması ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır.

NVIDIA Ağ İletişimi Başkan Yardımcısı Kevin Deierling
“Veri merkezlerinin temel mimarisi, NVIDIA BlueField gibi DPU’lar ve NVIDIA DOCA gibi açık çerçeveler tarafından sağlanan aşırı performans gerektiren özel ve hiper ölçekli bulutların ve yapay zekanın taleplerini karşılamak için gelişiyor. Bunlar, BlueField kullanıcılarına şunları sağlamak için OPI’yi destekleyecek. ortak, çok satıcılı yönetim ve uygulamalar tarafından sağlanan aşırı hızlanma. NVIDIA, açık standartları ve ekosistemleri desteklerken ağ performansının ve hızlandırılmış veri merkezi altyapısının sınırlarını zorlamaya devam etmek için Linux Vakfı’nın Açık Programlanabilir Altyapı Projesi’nin kurucu üyesidir.”

Erin Boyd, Red Hat Gelişmekte Olan Teknolojiler Direktörü
“Açık Programlanabilir Altyapı projesinin kurucu üyesi olarak Red Hat, yeni donanım yığınlarının bulutta yerel topluluğa getirebileceği ortaya çıkan avantajı teşvik etmeye, büyütmeye ve işbirliğine yardımcı olmaya kararlıdır ve OPI’nin resmileştirilmesinin Linux Vakfı, bunu açık ve şeffaf bir şekilde başarmak için önemli bir adımdır.Açık standartlara dayalı bir ekosistem kurmak, tamamen programlanabilir bir altyapı oluşturmamıza, daha iyi performans, tüketim için yeni olanaklar açmamıza ve benzersiz olanı daha kolay yönetme yeteneğimize olanak sağlayacaktır. ölçekte donanım.”

Linux Vakfı Hakkında

2000 yılında kurulan Linux Vakfı ve projeleri 1.800’den fazla üye tarafından desteklenmektedir ve açık kaynaklı yazılım, açık standartlar, açık veri ve açık donanım konularında dünyanın önde gelen işbirliği merkezidir. Linux Vakfı’nın projeleri, Linux, Kubernetes, Node.js, Hyperledger, RISC-V ve daha fazlasını içeren dünyanın altyapısı için kritik öneme sahiptir. Linux Vakfı’nın metodolojisi, açık işbirliği için sürdürülebilir modeller oluşturmak için en iyi uygulamalardan yararlanmaya ve katkıda bulunanların, kullanıcıların ve çözüm sağlayıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanır. Daha fazla bilgi için lütfen bizi ziyaret edin linuxfoundation.org.

Linux Vakfı tescilli ticari markalara sahiptir ve ticari markaları kullanır. The Linux Foundation’ın ticari markalarının bir listesi için lütfen ticari marka kullanım sayfasına bakın: www.linuxfoundation.org/trademark-usage. Linux, Linus Torvalds’ın tescilli ticari markasıdır. Red Hat, Red Hat, Inc.’in veya ABD’deki ve diğer ülkelerdeki yan kuruluşlarının tescilli ticari markasıdır.

Marvell Sorumluluk Reddi: Bu basın bülteni, riskler ve belirsizlikler içeren federal menkul kıymetler yasaları anlamında ileriye dönük ifadeler içermektedir. İleriye dönük beyanlar, sınırlama olmaksızın, gelecekteki olayları veya başarıları öngörebilecek, tahmin edebilecek, gösterebilecek veya ima edebilecek herhangi bir beyanı içerir. Gerçek olaylar veya sonuçlar, bu basın bülteninde öngörülenlerden önemli ölçüde farklı olabilir. İleriye dönük ifadeler yalnızca yapıldıkları tarih itibariyle geçerlidir. Okuyucular, ileriye dönük beyanlara gereğinden fazla güvenmemeleri konusunda uyarılır ve hiç kimse, yeni bilgiler, gelecekteki olaylar veya başka bir nedenle, bu tür ileriye dönük beyanları güncelleme veya revize etme yükümlülüğünü üstlenmez.siber-1