Şu anda dünyanın ilk kişisel uçan elektrikli aracı için siparişleri kabul eden İsveçli şirket Jetson Aero, şirketin CEO’sunun Jetson ONE’ı zaten evden işe ve eve uçtuğunu söyledi.

Aylarca süren titiz test ve testlerden sonra dünyanın ilk VTOL kros uçuşunu tamamladığımızı duyurmaktan inanılmaz gurur duyuyoruz.


jetson aero

Jetson Aero'nun başkanı şimdiden uçan bir elektrikli arabada işe gidip geliyor ve tonlarca zaman tasarrufu sağlıyor

Jetson ONE kurucu ortağı ve mucit Tomas Patan, 21 Mayıs 2022’de şirketin tarihi bir gezi olduğunu söylediği şeyi yaptı. Şirket, Patan’ın seyahat süresini %88 oranında azalttığını da sözlerine ekledi.

Jetson’ın YouTube sayfasında yayınlanan bir videoda Pathan, ağaçların üzerinden hızla uçmadan önce özel bir evin ön bahçesinden Jetson benzeri bir ONE ile havalanıyor. Jetson Aero’nun kurucu ortakları CEO Patan ve Peter Ternström, amaçlarının “herkesi pilot yapmak” olduğunu söyledi.

Şirket, ilk ürününün uçmanın güvenli olduğunu iddia ediyor. Araç, dört çift halinde sekiz pervaneyle donatıldı ve yapımcılar, biri arızalansa bile geminin havada kalacağını söylüyor. Pilotun başı ciddi bir belaya girerse, Jetson ONE balistik bir paraşütle donatılmıştır. Aynı zamanda bir yerleşik bilgisayar, çarpışmadan kaçınma ve lidar arazi takibi ve yarış arabası tarzı bir kokpite sahiptir.

Jetson ONE için depozito 22.000$, teslimattan sonra 70.000$ daha ödenecek. Jetson ONE sadece 86 kg ağırlığında ve 95 kg’a kadar bir pilotu taşıyabilir. Jetson ONE, yerleşik yazılım tarafından maksimum 102 km/sa (102 km/sa) hız sınırına sahiptir, havada 20 dakika kalabilir ve yeniden şarj olması iki saat kadar sürer.genel-22