Uluslararası Uzay İstasyonu sakini Samantha Cristoforetti, 2013 uzay filminden bir anı yeniden canlandırmak için yoğun programından bir an ayırarak, yörüngedeki karakolda açıkça bir patlama yaşıyor. Yerçekimi

Cristoforetti tarafından paylaşılan bir görüntü (aşağıda), Avrupa Uzay Ajansı astronotunun, Dr. Sandra Bullock’un canlandırdığı Stone, istasyondan geçiyor. Hatta Cristoforetti bunu, filmdeki sahnenin hemen üstündeki ekranda gösterilmesi için ayarlamış.

ISS astronotu Samantha Cristoforetti, hit film Gravity’den bir anı yeniden yaratıyor. NASA/ESA

Bu büyük bir çaba, ancak iki görüntü arasındaki temel farklardan biri Bullock’un mükemmel şekilde yerinde duran saçının durumu. Sanırım bir Hollywood stüdyosunda mikro yerçekimi yok.

Saç durumu Cristoforetti’de de kaybolmadı: “Hey, Dr. Taş! Size hızlı bir soru. Saçını nasıl dik tuttun?” İtalyan astronot şaka yaptı.

merhaba dr. Taş! Size hızlı bir soru. Saçını nasıl sabit tuttun? #Arkadaş İçin Sormak pic.twitter.com/qztSWnKSfu

— Samantha Cristoforetti (@AstroSamantha) 19 Haziran 2022

Emekli NASA astronotu Scott Kelly, gönderiye yedi yıl önce Cristoforetti ile birlikte ISS görevi sırasında aynı kareyi izlerken yakalama şansını nasıl kaçırdığını açıklayan bir tweet ile yanıt verdi. Yerçekimi aynı ekranda.

Kelly, “Uzayda geçirdiğim yıldaki en büyük pişmanlıklarımdan biri #GravityMovie’yi izlemek ve egzersiz yaptıktan sonra ekranda @AstroSamantha’nın havada süzülmesi ve kameraya yeterince hızlı gelmemesiydi” dedi. “O zaman çok hayal kırıklığına uğradım, ama şimdi her şey yolunda. Teşekkürler Samantha!”

Uzaydaki yılımdaki en büyük pişmanlıklarımdan biri izlemekti #YerçekimiFilm ve sahip @AstroSamantha Çalıştıktan ve kameraya yeterince hızlı gelmedikten sonra ekranın yanında süzülüyor. İşte orijinal fotoğraf başarısız. O zaman çok hayal kırıklığına uğradım, ama şimdi her şey yolunda. Teşekkürler Samantha! https://t.co/4Av29VmDNl pic.twitter.com/XRJA21jjCA

— Scott Kelly (@StationCDRKelly) 19 Haziran 2022

Uzay istasyonundaki astronotlar, zamanlarının çoğunu bilimsel araştırma yapmak ve bakım ve iyileştirme çalışmaları için uzay yürüyüşleri planlamak ve gerçekleştirmek için harcarken, mürettebat da dinlenmek ve biraz eğlenmek için zaman ayırıyor. İstasyonun yedi pencereli Kubbe modülünden büyüleyici Dünya manzarasına bakmak popüler bir eğlencedir. Doğum günleri de her zaman kutlanır ve bazen ekipler, kendilerini olduğu kadar dünyalıları da eğlendirmeyi amaçlayan bazı basit çılgın fikirler alırlar.


genel-19