Valve’ın çığır açan bilimkurgu nişancı oyunu Half-Life, önceki seferi son derece sıkı bir dört saniye ile geçmeyi başaran YouTuber Muty’nin inanılmaz bir oyunu sayesinde yepyeni bir hız koşusu dünya rekoruna sahip.

Half-Life hız koşusu dünyasına aşina değilseniz, temel olarak, klasik FPS’de tüm seviyelerin atlanabileceği noktaya kadar aksaklık, istismar ve zıplamayı içerir ve Gordon Freeman bir oyundan başka bir şey olmaz. çılgın, turuncu bulanıklık. Muty’nin koşu, sadece 26 dakika 38 saniye (evet, tüm oyun) ile bir önceki rekora göre önemli bir zaman tasarrufu anlamına geliyor, çünkü Half-Life hız koşularının tüm bu yıllardan sonra bu kadar optimize edilmiş ve mükemmelleştirilmiş olması göz önüne alındığında. Muty’nin yine Mayıs ayında kırdığı bir önceki rekor ise 26 dakika 42 saniyeydi. Sadece dört saniyeyi kısaltmak bir aylık pratik gerektirir – şimdi bu zor iş.

Peki nasıl yapılıyor? İşleri hızlandırmak için Valve’ın orijinal oyun kodunun hatalarından veya tamamlanmamış yönlerinden yararlanan çeşitli stratejiler vardır. İkinci seviyenin sonunda, örneğin Unforeseen Consequences, asansöre binmek yerine, kapıları kapatmak için düğmeye tekrar basarsanız, oyun içeride olduğunuzu varsayar ve anında bir sonraki görevi yükleyerek değerli saniyelerden tasarruf sağlar. . Ayrıca, sadece deliklerden ve havalandırma bacalarından atlayarak merdivenleri, merdivenleri ve hatta tüm seviyeleri atlayabileceğiniz çeşitli noktalar da vardır – ölmezsiniz, çünkü tam olarak iki seviye geometrisi paneli arasında bir dikişin olduğu yere inersiniz ve dikiş, düşme hasarını kaydetmek için kodlanmamıştır.

Bununla birlikte, en etkileyici atlama – ve Muty’nin aplomb ile çivilediği – beşinci görev We’ve Got Hostiles’in başlangıcında. Normalde kısa senaryolu bir olay vardır, bir bilim adamı önünüzdeki koridorda koşar, bir güvenlik ofisinin kapılarına vurur ve ardından bir mayın tetikleyerek derhal ölür. Kattan çıkmak için kapıyı açma düğmesi kilitli güvenlik ofisinin içindedir ve bir havalandırma kanalından erişmek için yaklaşık 30 dakikalık bir koşu ve silahla dolaşmak zorundasınız.

Ama yeterince hızlıysanız, bilim adamını bacağından vurarak yolunu bulmasını engelleyebilirsiniz. Ona birkaç kez çarptığınızda, onu kilitli güvenlik kapısına doğru dürtebilirsiniz – ve bilim adamı karakter modelleri kilitli kapıları açabilecek şekilde kodlandığından, işte, içeri girebilir, düğmeye basabilir ve tamamını atlayabilirsiniz. misyon. Aşağıda sizin için o kısma atladık:

Muty’nin rekorunu kırmak muhtemelen biraz zaman alacak, ancak teorik olarak Half-Life’ı şaşırtıcı bir 21 dakikada tamamlamak mümkün. 2014 yılında bir grup Quadrazid liderliğindeki hız koşucuları alet destekli bir koşu yayınladı, tüm insan hatalarını ortadan kaldırırsanız ve esasen her bir hız koşusu stratejisini tam olarak doğru şekilde vuracak şekilde programlanmış bir robotunuz varsa, The Big Bang Theory’nin bir bölümünü izlemek için gereken sürede Half-Life’ın tamamını nasıl yenebileceğinizi gösteriyor. . Tek bir kişinin bunu başarması pek olası değil, ancak Muty resmi olarak en yakını.oyun-2