Güney Koreli savcılar, dünyanın dört bir yanındaki tüccarları harap eden şirketin kripto para biriminin 40 milyar dolarlık (kabaca 3,13,290 Rs.

Seul Güney Bölge Savcılığı Çarşamba günü, şirketin dijital para birimleri TerraUSD ve Luna’nın Mayıs ayında patlamasından önce dolandırıcılık yapıp yapmadığını veya finansal düzenlemeleri ihlal edip etmediğini belirlemeye çalışırken onları sorgulamak için çağırmayı planladığını söyledi.

Ofis, mevcut ve eski personel ve geliştiricileri içerebilecek olsa da, aylık seyahat yasağı altına alınan kişilerin sayısını veya kim olduklarını belirtmedi. Savcılar, soruşturmanın devam ettiğini söyleyerek daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Eski bir Terraform geliştiricisi olan Daniel Hong, 19 Temmuz’a kadar ülkeyi terk etmesinin yasaklandığını gösteren bir hükümet bildirisini tweetledi: Hong tweetledi: “Niçin NYC frens’e gidemediğimi sormayı bırak, bu yüzden: Kore hükümeti bugün tüm eski @terra_money çalışanları için çıkış yasağı uyguladı.”

Terraform Lab’ın Stanford eğitimli kurucu ortağı Do Kwon tarafından geliştirilen TerraUSD ve Luna’nın çöküşü, küresel kripto para piyasasında daha geniş bir kargaşaya neden olurken tahmini 280.000 Güney Koreli yatırımcıyı etkiledi.

TerraUSD, fiyatlardaki şiddetli dalgalanmaları önlemek için ABD doları gibi istikrarlı varlıklara sabitlenen bir “stabil coin” olarak tasarlandı. Bununla birlikte, stabilcoin Mayıs ayında 1 $ (kabaca 70 Rs) seviyesinin çok altına düştükten sonra, TerraUSD ve yüzen kardeş para birimi Luna sahipleri için yaklaşık 40 milyar dolarlık piyasa değeri silindi.

Güney Koreli savcılar, düzinelerce müfettiş tarafından yapılan toplu şikayetlerin ardından soruşturmayı geçen ay başlattı. Singapur’da olduğu bildirilen ve para birimlerinin istikrarını abarttığı suçlamalarıyla karşı karşıya olan Kwon’u çağırmaya çalışabilirler.

Güney Kore’nin merkez bankası olan Kore Bankası, bu ayın başlarında yayınlanan bir raporda, TerraUSD ve Luna’nın çöküşünün, piyasa değerinin geçen yılın sonlarına göre yüzde 40’tan fazla küçülen küresel döviz piyasasında önemli bir faktör olduğunu söyledi. 2.3 trilyon doların üzerine çıktı (kabaca 1.56.59.800 crore Rs). Banka, ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele için kilit faiz oranını son zamanlarda yükseltme kararının da yatırımcıları oynak varlıklardan daha fazla uzaklaştırarak düşüşe katkıda bulunduğunu söyledi.


Kripto para, yasal bir ihale olmayıp, piyasa risklerine tabi olmayan, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir. Makalede verilen bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından teklif edilen veya onaylanan herhangi bir türden tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve teşkil etmez. NDTV, algılanan herhangi bir öneriye, tahmine veya makalede yer alan diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.genel-8