Google Haberler’e bir masaüstü kullanıcıları için taze boya yalamak 20. doğum gününde, yerel haberlere ve kişiselleştirilmiş içeriğe daha fazla önem veren bir yeniden tasarımla.

Kullanıcılar artık sağ sütundaki mavi “özelleştir” düğmesine basarak gösterilen konuları daha kolay özelleştirebilir (“Sizin İçin Seçtikleri”nin hemen altında görünür). Ayrıca Yerel Haberler başlığının sağındaki ayarlar düğmesine basarak “Yerel Haberler” bölümüne birden fazla yer ekleyebilirler.

Pratik açıdan en büyük değişiklik, dünya, iş dünyası, bilim ve sağlık gibi çeşitli haber kategorilerinin ekranın sol tarafından üstteki bir menü çubuğuna taşınmasıdır. Yeni tasarımın (üstte) ve eski görünümün (aşağıda) ekran görüntülerinde öncesini ve sonrasını karşılaştırabilirsiniz.

Eski Google Haberler tasarımı, konuları sol sütuna yerleştirdi ve hava durumu için daha fazla alan verdi.

Google Haberler, 2002’de kullanıma sunulmasının ardından 20 yıldır yayında.
Resim: Google

Google, Full Fact gibi kuruluşlardan gelen viral iddiaların çürütülmesini vurgulayan “Doğruluk Kontrolü” bölümünü de genişlettiğini söylüyor. Ancak, gerçekten o kadar belirgin değil ve çoğu ziyaretçinin ana sayfanın alt kısmında göremeyeceği bir bölümde saklanıyor.

Genel olarak, Google Haberler’in yeniden tasarımının onu bir RSS beslemesi (RIP Google Reader) gibi toplu bir kaynaktan çok bir gazetenin ön sayfası gibi gösterdiğini düşünüyorum. Oldukça küçük bir değişiklik, ama hoş bir değişiklik.genel-2