Google Haberler, masaüstü sitesini küresel ve yerel haberleri tek bir ekranda takip etmenizi sağlayan yeni bir tasarımla yeniliyor. Yeniden tasarım, Brifinginiz, Yerel haberler ve En Çok Tıklananlar bölümünü farklı sütunlarda tek bir sayfaya yerleştirir, böylece ilgilendiğiniz konular ve bölgelerdeki haberleri daha kolay takip edebilirsiniz.

Şimdiye kadar, Google Haberler’de oturum açmış olsaydınız, yandaki hava durumu widget’ıyla birlikte ilk olarak başlıklar bölümünü görüyordunuz. Dünya, Sizin İçin ve Yerel haberler gibi diğer bölümlere aşağı kaydırarak veya kenar çubuğundan bu konulara tıklayarak erişilebilir.

Google Haberler eski avatarında nasıl görünüyor?

Yeniden tasarım, Yerel haberler ve En çok tercih edilenler gibi diğer sütunlara daha iyi uyum sağlamak için tüm konuları kenar çubuğundan ekranın üst kısmına taşır. Hava durumu widget’ı artık ekranın sağ üst köşesinde küçük bir yer kaplıyor. Google, bir gazete veya dergi okuma hissini bir masaüstü web sitesi aracılığıyla kopyalamaya çalıştı.

“Bu değişiklik, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara yerel haberleri sunmamızın en son yoludur. Geçen yıl, Google Arama’daki bir özelliği genişlettik; böylece, Google, sorgularıyla alakalı yerel haber kapsamı bulduğunda, dünyanın dört bir yanındaki okuyucular artık yerel haberlerden oluşan bir atlıkarınca görebilirler. Bu, yerel haber yayıncılarının hikayelerini kolayca bulmalarına yardımcı oluyor” dedi.

Google Haberler’in yeni görünümü

Ayrıca, ana sayfada görmek istediğiniz konuları seçmek ve hatta bunların görünüm sırasını değiştirmek için Konularınız bölümünün yanındaki özelleştir düğmesine tıklayabilirsiniz.

Resim Kredisi: Google

Yeniden tasarlanan Google Haberler ayrıca, daha fazla bağlam için size orijinal iddiayı ve doğrulanmış değerlendirmeyi de gösteren, yenilenmiş bir Doğruluk Kontrolü bölümüne de sahiptir. Bu yılın başlarında Google, bir haberin orijinal kaynağını vurgulamak için aramada yeni bir “yüksek alıntı” etiketi çıkardı.

Daha fazla bağlam sağlayan yenilenmiş Doğruluk Kontrolü bölümü

Şirket, bu değişikliklerle birlikte yeni telif hakkı yasası sayesinde Google Haberler’in sekiz yıl sonra İspanya’ya geri döndüğünü kaydetti. Firma, Google Haberler’in halihazırda 125 ülkede ve 40 dilde mevcut olduğunu ve yayıncıların web sitelerine her ay 24 milyar tıklama sağladığını iddia ediyor.

Google, bağımsız gazetecilere veya küçük haber kuruluşlarına orijinal hikayeler üretmeleri için bir hibe olan Haber Sermayesi Fonu için başvuruları açtığını söyledi. Firma, Çin ve Rusya dışında dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinden 21 Temmuz’a kadar başvuruları kabul edecek.

Dün Google, Fransa’daki 500 milyon avroluk antitröst haber lisansı cezasına karşı temyiz başvurusunu sessizce geri çekti. Bu, Fransız yetkililerin firmanın Aralık ayında sunduğu davranışsal taahhütlerini kabul etmesinden sonra geldi. Bir blog gönderisinde Google, birden fazla içerikle içerik anlaşması yaptığını kaydetti. Ülkede 150 yayın.genel-24