Google Arama'nın açık olduğu bir telefonun fotoğrafı.

Fotoğraf: Alastair Turna (Getty Resimleri)

Google’dan sonra kavga etti diş-ve-çivi haber yayıncılarına daha fazla ödeme yapmaktan kurtulmak için reklam geliriFransa’daki gazeteciler iddia etti Salı günü zafer. Silikon Vadisi devi ülke çapındaki yayıncılarla yeni bir lisans anlaşmaları listesi üzerinde anlaşmaya varıldı ve hatta sessizce para cezasına itiraz etme girişimini ülkenin rekabet otoritesi daha fazla 500 milyon dolardan fazla.

Salı günü basın bülteni Google’ın taahhüdü hakkında ve feshedilen Fransız Rekabet Kurumu Başkanı Benoît Cœuré, ajansın Google’ın yeni taahhütlerülkenin geleceğini söyleyerek en sonunda “ile bir dijital medya ortamına sahip olunyayıncılar ve basın ajansları için adalet garantisi.”

bu Blog yazısı Google Fransa’nın genel müdürü ve Başkan Yardımcısı Sébastien Missoffe, şirketin ödemek zorunda kaldığı cezadan bahsetmiyor. Bunun yerine Missoffe, şirketin “yayıncılar ve Fransız Rekabet Kurumu ile bir müzakere çerçevesi üzerinde anlaşmak için çok çalıştığını” ve “zaten [has] 150’den fazla yayınla anlaşmalar”, büyük basın ajanslarından çevrimiçi bloglara kadar. Blog ayrıca, Google’ın söz konusu yayıncılarla nasıl anlaşmalar yaptığına ilişkin sekmeleri tutmak için Google’ın “bağımsız bir mütevelli” atayacağını da belirtiyor.

Fransız basınının zaferi neredeyse on yıldır hazırlanıyor. İle nasıl olduğunu anlaGoogle ile günümüzün modern haber cihazları arasındaki son derece sert ilişkiyi anlamanız gerekiyor.

Özetle: Google, dünyanın en baskın arama motorunun sahibi ve oradaki en popüler haber toplayıcılarından biri olan Google Haberler, bu, herhangi bir haber kaynağı anlamına gelir – küçük yerel gazeteler büyük medya zincirlerine – her ikisinde de yer alabilmek için şirketle top oynamak zorunda kalıyorlar. Ve şirketle top oynamak, önemsiz olmayan bir teslimiyet anlamına gelir. biraz reklam geliri her hikayeyle Google’a yayınlanan.

Google’ın nasıl yutmaya devam ettiğini düşünürsek yüz milyarlarca reklam doları dünyadaki haber odaları her yıl hayatta kalmak için savaşmakmantıklı duruyor bazıları isyan etmeye çalışma. Burada, örneğin ABD’de bir devam eden takım elbise 200 haber yayıncısı ve Google ile diğer reklam devi Facebook arasında, şirketlerin iddiaları üzerine reklam pazarını haksız yere eğdi ve bu süreçte yayınlarını mahvetti.

Avrupa’da işler biraz farklı yürüyor. 2019’un başında AB milletvekilleri kabul – diğer şeylerin yanı sıra – haber toplayıcıları ve Google gibi arama motorlarını zorlayacak yeni bir telif hakkı faturasını desteklemek için yayıncılara sitelerinden snippet’leri gösterdikleri için ödeme yapmak. O sırada şirket, tasarının “hukuki belirsizliğe yol açacağını ve Avrupa’nın yaratıcı ve dijital ekonomilerine zarar vereceğini” kaydetti. Ve adil olmak gerekirse, diğer gelirler geldiğinde tam olarak gördüğümüz şey buydu.-Paylaşım faturaları daha önce geçmişti.

Örneğin, İspanya 2014’te benzer bir yasa çıkardığında, şirket aniden Google Haberler’i kapattı. ülke genelindeyani İspanyol haber yayıncılarının erişimi engellendi toplayıcının sağlayabileceği herhangi bir trafik. Ve dijital yayıncılık dünyasında kâr neredeyse tamamen trafiğe bağlı olduğundan, bu rakamlar düştüğünde kazançlar da düştü; bir çalışma tahmin edildi İspanyol haber kuruluşları, yasanın hemen ardından yaklaşık 11 milyon dolar eşdeğerini kaybetti. Google Haberler sonunda ülkeye dönecekti yedi yıl sonra İspanya’nın telif hakkı yasası konusunda biraz daha yumuşak bir tavır almasından sonra, bu durum yasa koyuculara değil yayıncılara gelir paylaşımı anlaşmalarının nasıl olacağına karar verme olanağı tanıdı. salla.

Fransız makamları kabul ettiğinde AB’nin yeni telif hakkı yönergesi 2019’da, Google önce benzer bir oyun kitabını takip etmeye çalıştı. Şirket ince ayar arama sonuçlarında Fransız haber parçacıklarını gösterme şekli ve toplayıcısında, yerel yayıncılara ödeme yapmaktan kaçınmasına izin verecek bir yasal boşluk bulmayı başardı.

Ancak bir yıldan kısa bir süre sonra ülkenin antitröst otoritesi kademeli şirkete izin vermek işleri bu kadar kolay çözemeyeceğini biliyordu ve Google’a şunu emretti: müzakere etmek şirketin baskı yaptığı gerekçesiyle, yayıncıların içerikleri için fazla ödeme yapmasıyla açıkça üstün olduğu bir sektörde.

Google tarafından uyulması indirim fırsatları Bu anlaşmaların birkaç nedenden dolayı idealden daha az olduğuna dikkat çeken Fransız yayıncılarla bir diğer baskı Fransız düzenleyicilerden geçen yılın yazında. Ülkenin rekabet otoritesi para cezası verdi yarım milyar euro-kabaca 527 milyon dolar- arama devine karşı, şirketin müzakereler sırasında yayıncılardan hayati bilgileri saklamak ve belirli satış noktalarını müzakerelerinden tamamen hariç tutmak gibi hileler yaptığı iddiaları üzerine.

Google, yarım milyar dolarlık tokatın “orantısız olduğu” gerekçesiyle bir sonraki sonbaharda para cezasına itiraz etmeye çalıştı. [Google’s] anlaşmaya varma ve yeni yasaya uyma çabası.” Olayları bir perspektife oturtmak için şirket devreye girdi. 258 milyar dolar aynı yıl bu itirazı iptal etti. Para cezası, kelimenin tam anlamıyla Google’ın 2021 toplam kârının %0,2’siydi. Bu nedenle, “orantısız” iddiayı biraz da olsa kabul etmeye değer.

Bu bizi, görünüşe göre arama devinin, temyizlerin gelir kovasındaki bu düşüşün değerinden daha fazla bir güçlük olduğu konusunda hemfikir olduğu günümüze getiriyor. İçinde basın bülteni Fransız yetkili, Google’ın kararını tartışırken, şirketin yetkiliye yalnızca yüklü bir meblağ ödemekle kalmayacağını, ayrıca belirli taahhütler yayıncılara yapılır; bunlar, ilgili bilgileri zamanında yayıncılara geri iletmek ve bu oyuncularla devam eden müzakerelerde “şeffaf, nesnel ve ayrımcı olmayan kriterler” kullanmaktır. Kurumun duyurularına göre, bu taahhütler, her şeyden önce, tüm bu karmaşaya yol açan rekabet endişelerine bir son verme “muhtemelen”dir.

Google Başkan Yardımcısı, “Bu taahhütler, ilerleme ve yayıncılara ve basın ajanslarına komşu hakları için ödeme yapma isteğimizi göstermektedir.” Missoffe yazdı. “Haber ekosistemine katkıda bulunmaya kararlıyız ve Fransa’da gazeteciliği daha fazla desteklemek için uygun Fransız yayıncılar ve haber ajanslarıyla daha fazla anlaşma sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Harika! Şimdi Amerika’da gazetecilik yapın sonraki.genel-7