Google bugün, Fitbit’in uyku verilerinin yorumlanmasını kolaylaştırırken kullanıcılara uyku düzenlerinin yeni bir uzunlamasına analizini sunacak olan “Uyku Profili” adlı yeni bir premium özelliği tanıttığını duyurdu.

Yeni Uyku Profili özelliği, uyku zamanı tutarlılığı, derin uykudan önceki süre ve kesintili uyku gibi yeni veri noktaları dahil olmak üzere 10 temel ölçüm üzerinden uykuyu analiz edecek. Bu yeni veri noktaları, uyku süresi ve dinlenme gibi önceden izlenen ölçütlerle birlikte, kullanıcılara uyku düzenleri ve kaliteleri hakkında bir aylık bir bakış açısı sunacak. Sonuçlarınızın nereye düştüğünü görmek ve nerede iyileştirebileceğinizi belirlemek için her aralık için size ideal aralıklar sağlanacaktır.

Bir değerlendirme almak için, bir takvim ayı içinde en son 14 gece uyumak için Fitbit cihazınızı takmanız gerekir. Şirket, uykunun geceden geceye değişebileceği için cihazı ne kadar çok uyursanız değerlendirmenin o kadar kesin olacağını belirtiyor.

Google, Uyku Profilinin uyku verilerinizin hayvan karakterlerle yorumlanmasını kolaylaştırdığını not eder. Premium üyeler her ayın ilk günü uyku hayvanlarını ve aylık uyku analizlerini göreceklerdir. Aldığınız hayvanlar aydan aya değişebilir ve ay boyunca toplanan veriler, bir sonraki ay alacağınız bir sonraki hayvanı bilgilendirecektir. Google, ideal bir hayvan olmadığını ve her birinin uyku düzeninizi ve uyku kalitenizi nasıl iyileştirebileceğinizi daha iyi anlamak için kullanılabileceğini söylüyor.

Fitbit uyku profili özelliği

Resim Kredisi: Google

“Uyuyan tipinizin davranışına bağlı olarak, uyku düzeninizin sizin gibi diğerlerine kıyasla nerede olduğunu göreceksiniz – daha tutarlı bir uyku programı mı yoksa daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olmak için Fitbit uygulamasında bulunan farkındalık içeriğini denemek gibi bir yatma zamanı rutini mi oluşturuyor? ” Google yaptığı açıklamada. “Kaliteli uyku almak, genel sağlık ve esenliğinizde kritik bir rol oynayabilir; bağıntılı diyabet, kardiyovasküler problemler, obezite, zayıf bilişsel işlevler ve daha fazlasını içeren potansiyel sağlık risklerinin artmasına neden olur.”

Uyku Profili, lansman sırasında Sense, Versa 3, Versa 2, Charge 5, Luxe veya Inspire 2 cihazları olan Premium kullanıcılara Fitbit uygulamasında sunuluyor. Kullanıcılar ilk profillerini 4 Temmuz haftasında alacak, ardından her ayın 1’inde Fitbit uygulamasında sunulan aylık profiller gelecek.

Fitbit, 2009’da uyku özelliklerini tanıtmasından bu yana şirketin 22 milyar saatten fazla uyku verisini analiz ettiğini ve özelliklerin en popüler özelliklerinden biri olmaya devam ettiğini söylüyor.

Google’ın yeni Pixel Watch’unun Fitbit’in sağlık izleme özelliklerini sunacağını belirtmekte fayda var, bu da yeni Uyku Profili özelliğinin akıllı saatin önüne geçebileceği anlamına geliyor.

Google, uyku özelliklerine odaklanan tek şirket değil, çünkü bugünün duyurusu, Apple’ın yakın zamanda watchOS’un bir sonraki sürümünde uyku takibini geliştirmesiyle geliyor. Uyku takibi artık REM, çekirdek ve derin uyku aşamaları dahil olmak üzere her aşamada ne kadar zaman harcadığınızı ve ne zaman uyandığınızı söyleyen uyku aşaması izlemeyi içeriyor. Apple, hangi aşamada olduğunuzu belirlemek için kalp atış hızı takibinin yanı sıra kan oksijen ölçümleri ve solunum hızından ipuçları alan makine öğrenimi modellerini kullanıyor.genel-24