Başkan Joe Biden’ın altyapı faturası, 500.000 elektrikli araç şarj cihazından oluşan ulusal bir ağ kurmak için ayrılan 7.5 milyar dolarlık bir nakit dilimini içeriyordu. Biden tasarıyı yasalaştırdığından beri, elektrikli araç şarj şirketleri hızlarını artırıyor, ulusal ivme ve federal fondan yararlanmaya hevesli.

Ölçeklendirme konusundaki iddialı girişimlerin yanı sıra, bir konsolidasyon dalgası da yaşandı. ChargePoint, EVGo, Electrify America ve Tesla gibi bazı erken benimseyenler, büyük ulusal EV şarj altyapısı ağları oluşturmuş olsa da, hiçbir şekilde tüm pazarı ele geçiremediler.

Elektrikli araç şarj alanında yakın zamanda yapılan bir dizi satın alma, bu sektördeki konsolidasyonun nasıl göründüğünü ve hangi oyuncuların öne çıkabileceğini gösteriyor.

Blink Şarj Salı günü sonuçlandı SemaConnect’i satın almayı planlıyor Blink’e göre, Blink’in ayak izine 13.000 EV şarj cihazı, ek 3.800 site barındırma konumu ve 150.000’den fazla EV sürücü üyesi ekleyecek 200 milyon dolarlık nakit ve adi hisse senedi işleminde. Bu, şirkete göre Blink’i 48.000’e kadar şarj cihazı getiriyor; bu da, 47.000’den fazla bireysel şarj portuna sahip 30.000 istasyona sahip ABD’de elektrikli araç şarjının eski lideri ChargePoint ile nihayet eşit düzeyde olduğu anlamına geliyor.

Altyapı faturası, ABD EV Connect Salı günü yaptığı açıklamada, yabancı şirketleri de ABD’deki ayak izlerini artırmaya çekiyor gibi görünüyor. Schneider Electric tarafından satın alındı, sürdürülebilirlik ve e-mobilite temelli bir Fransız enerji yönetimi ve otomasyon şirketi. Schneider, satın alma işlemini ABD’deki kendi şarj kapasitesini ve ayak izini güçlendirmek için kullanıyor.

Diğer şirketler birleşme ve satın alma yoluyla büyümeye hevesli görünüyor. Örneğin ABB’yi ele alalım.

Bu yılın başlarında, ABB’nin otomobiller, otobüsler ve kamyonlar için hızlı elektrikli şarj cihazları üreten e-mobilite işi, 750 milyon dolar harcamak için ortak planlar büyük ölçüde satın almalar yoluyla operasyonların genişletilmesi konusunda. Bu yılki satın almalara ek olarak Hindistan’ın Numocity ve Çin’in Chargedot’u, ABB, InCharge Energy’yi satın aldıticari bir şarj altyapısı şirketi, Kuzey Amerika pazarındaki yerini güçlendirmek için.

Milyonlarca girişim fonu veya onu destekleyen eski bir holdingi olmayan bir şirket için, özellikle Blink geçen yıl sıcak bir şekilde geliyor. Halka açık olan ve 2009 yılında kurulan şirket, diğer büyük EV şarj şirketleri ile karşılaştırıldığında uzun süredir bir mazlum. Ancak, gelirini organik olarak şirketleri kepçelemek için kullanıyor.

SemaConnect dışında, 2022’de Blink ayrıca İngiltere’nin EB Şarjını da satın aldı 23.4 milyon dolar. Geçen yıl Blink, Blue Corner’ı 24 milyon dolar nakit ve hisse senedi karşılığında satın aldı ve 2020’de şirket, açıklanmayan tutarlar için BlueLA ve U-Go’yu satın aldı.

SemaConnect satın alımı, özellikle Blink’in Biden’ın altyapı faturasından yararlanmasına izin verdiği ve Blink ve diğerleri tarafından gelecekteki stratejik satın almaların yönünü işaret edebileceği için dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Blink, SemaConnect’in kurum içi araştırma ve geliştirme, donanım tasarımı ve üretim yeteneklerini üstlenmekle kalmayacak, aynı zamanda şirketin Maryland’deki üretim tesisini de alacak. Blink’in şarj cihazları şu anda ABD’de üretilmiyor, bu yüzden şimdi şirket resmi olarak Amerika’yı Satın Al talimatlarına uygun olacak ve bu da 7,5 milyar dolara ulaşmasını sağlayacak.

Bir Blink sözcüsü TechCrunch’a “ABD merkezli üretime aktif olarak bakıyor olsak da, önemli ölçüde zaman ve kaynak alacaktı” dedi. “Yeni edinilen SemaConnect tesisini kullanmak, bu değişkenleri büyük ölçüde azaltıyor ve bizi çok daha hızlı ve daha uygun maliyetli olarak nitelendiriyor.”

Özellikle, SemaConnect edinimiyle bile, Blink’in konuşlandırılmış şarj cihazları ağı çoğunlukla Seviye 2’dir ve bir aracı tamamen şarj etmek yaklaşık altı ila 12 saat sürer. Şirkete göre Blink, tümü birinci nesil olan en fazla 100 DC Hızlı şarj cihazına sahip. Bu bir başlangıç ​​olsa da Tesla’nınkiyle karşılaştırıldığında hiçbir şey değil. Küresel olarak, lüks EV otomobil üreticisi bitti 30.000 şarj portu, hemen hemen hepsi DC Fast. Tarihsel olarak, sadece Tesla araçlarında mevcuttu, ancak şirket yavaş yavaş ağını Tesla olmayan EV’lere açıyor.

EV endüstrisi konsolide olmaya devam ederken, DC Hızlı şarj cihazlarını ticarileştirmek ve ölçeklendirmek için yenilikçi yollar bulan şirketlerin yanı sıra ABD’de üretim kapasitesine sahip şirketleri içeren satın almalar bekliyoruz.genel-24