Zaporozhye’den Ukraynalı Temerland şirketi dün 7.62 mm makineli tüfekle donatılmış Gnome robot platformunu test etmeye başladı. Testlerin ardından robotlar, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin (APU) hizmetine girecek.

Robotik “Gnome”, bölgeyi keşif ve devriye gezmek için tasarlanmıştır. Muhtemelen, hem savunma için hem de saldırı için kullanılabilir. Şirket, sekiz modifikasyonda “Gnome” üretmeyi planlıyor: patlayıcılar, keşif, taşıyıcı, dronları fırlatmak için mancınık, kamikaze, verici, taretli robot ve tanksavar füzeleri olan bir robot.“Gnome” kablolu kontrole sahipken Temerland’dan geliştiriciler bunu robotun avantajı olarak adlandırıyor. Bunun nedeni, tel kontrollü bir robotun elektronik savaştan (EW) korkmamasıdır, yani sıkıştırılamaz veya durdurulamaz.

Temerland’a göre, Gnome bir mikrodalga fırından çok daha büyük değil ve 50 kg ağırlığında. Dört tekerlekten çekiş ve sessiz 5 hp elektrik motoru ile donatılmıştır.

Robotlar dünyanın her yerindeki orduların hizmetinde. Rusya ve Ukrayna aktif olarak insansız hava araçlarını kullanıyor.genel-22