Çin İnternetinin hükümet tarafından yoğun bir şekilde kontrol edildiği iyi bilinmektedir. Sanal Çin Seddi terimi tesadüf değil: Pekin, çevrimiçi etkinlikleri izlemek ve sansürlemek için bir kalkan oluşturdu; ve bu kontrol yakında daha da katı olabilir.

İlgili her türlü yorum

Orta Krallık’ta interneti düzenleyen bir kurum olan Çin Siber-uzay İdaresi (CAC), gerçekten de bir yeni yasa İnternette yazılan tüm yorumların yayınlanmadan önce onaylanmasını gerektirir. Metin, Twitter’a eşdeğer olan Weibo gibi belirli platformlar tarafından içeriği yayınlanmadan önce incelemek için kullanılan bir sansür uygulamasını tanımlayan 2017 yasasının bir güncellemesidir.

aynı kategoride

Meta kask prototipleri

Meta’nın VR arayışı gerçeğe her zamankinden daha sadık

Ancak, yalnızca daha önce içerik sansür politikalarını ihlal eden hesaplar için veya hassas bir konuda hararetli bir tartışma sürerken kullanıldı. Her şeyden önce, bu uygulama bu eylemleri “ haber bilgisi altındaki yorumlar “, henüz kaldırılan bir kısıtlama, MIT Teknoloji İncelemesi.

Bu nedenle, CAC, sosyal ağlar, medya veya içerik oluşturucular olsun, yayıncıları “ hizmetlerin kapsamı ile orantılı bir inceleme ve düzenleme ekibi bu, göndermeden önce her yorumu incelemesi gerekecek ve herhangi bir tespit ederse “ yasa dışı ve kötü bilgi », bunları yönetime bildirmek.

Bu, her tür yorum için geçerlidir: forum gönderileri, yanıtlar, genel duyuru panolarına bırakılan mesajlar veya ” kurşun kediler , Çin’deki video platformları tarafından bir videonun üzerinde gerçek zamanlı yorumları görüntülemek için kullanılan yenilikçi bir yöntem. Metinler, semboller, GIF’ler, resimler, sesler ve videolar dahil olmak üzere tüm formatlar hedeflenir.

Şanghay gökdelenleri.Şanghay gökdelenleri.

Şanghay’da çok katı bir sınırlama uygulandı ve bu da birçok Çinlinin internetten şikayet etmesine neden oldu. Fotoğraf: Hanny Naibaho / Unsplash

Bazen bulanık metin

Şimdilik, metin yeni politikanın uygulanması konusunda oldukça muğlak. Çin ağında her gün milyarlarca yorum yayınlanıyor. Böyle bir önlemin uygulanması, platformlar üzerinde muazzam bir baskı oluşturacak ve özellikle Çin sosyal ağları zaten çok katı sansür uyguladığından, sansür uygulamak için istihdam ettikleri insan sayısını büyük ölçüde artırmaya zorlayacaktır. Örneğin TikTok’un ana şirketi ByteDance, şirketin en büyük işgücünü oluşturan binlerce içerik editörü istihdam ediyor.

Hükümetin bu tedbiri hemen uygulamaya niyetli olup olmadığı şimdilik bilinmiyor. ” Önerilen revizyonlar, esas olarak, Yorum Kurallarının mevcut versiyonunun, onları yeni gizlilik yasaları, veri güvenliği ve genel içerik düzenlemeleri gibi daha yeni otoritenin dili ve politikaları ile uyumlu hale getirmek için güncellemekten ibarettir. Yale Hukuk Okulu’ndaki Paul Tsai Çin Merkezi’nde kıdemli arkadaş olan Jeremy Daum.

Çinli yetkililer, bu yeni düzenlemelerin ülkenin internetini daha güvenli hale getirmeyi ve vatandaşların çıkarlarını daha iyi temsil etmeyi amaçladığını garanti ederse, motivasyonları bundan daha belirsiz görünüyor.

Çin makamları, sınırlamalar tarafından baltalandı mı?

Son zamanlarda, Weibo’daki hükümet hesap gönderilerinin altında, hükümetin yalanlarına dikkat çekmek veya resmi anlatıyı reddetmek gibi birkaç uzlaşmacı yorum yayınlandı. Gerçekten de yetkililerin Şanghay’da uyguladığı çok katı karantina ülke içinde gerginlik yarattı. Bildirdiği gibi Kayıtçoğu hareket haftalarca kısıtlandı ve bölge sakinlerine genellikle mütevazı gıda paketleri verildi.

Hapishanelerin süresi ve ciddiyeti bu nedenle birçok vatandaşı çevrimiçi olarak şikayet etmeye yöneltti. Bazı vatandaşlar da zorla sahra hastanelerine nakledildi ve hatta bazı evcil hayvanlar öldürüldü. Ülkede internet çok kontrollü olsa hala bazı yerlerde özgürce alışveriş yapmak mümkün, bu mevzuat buna son verecek.

Ayrıca, sorunlu yorumların kınanması gerekeceği gerçeği, adları ve soyadları da idareye bildirilecek olan yazarlara daha sonra yaptırımlar uygulanabileceğini düşündürmektedir. Jeremy Daum’a göre, en son değişiklikler ” Çin’in geleneksel medyanın ötesinde içerik düzenlemesini sürekli genişletmesinin bir parçası olarak, artık yorumlar ve diğer etkileşimli özellikler aracılığıyla kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kapsayacak şekilde açık bir şekilde “.genel-16