Mevcut koşullarda birçoğu yurt dışından bir araba getirmeye karar verdi, ancak şimdi Rusların böyle bir aracı trafik polisine kaydettirme imkansızlığıyla karşı karşıya olduğu biliniyordu. Nedeni, ERA-GLONASS düğmesinin zorunlu olarak takılmasıdır, bu olmadan otomobil kaydedilmeyecektir.

Autonews’e göre, JSC GLONASS’ın ofislerinde neredeyse hiç gerekli düğme kalmadı ve bulunabilenler ya bireylere satmıyor ya da her biri 50-80 bin rubleye mal oluyor. Aynı zamanda, bir yıl önce bu fiyat yaklaşık 6 bin ruble idi.

Düğme kıtlığı, ithal edilen yabancı otomobillere yönelik talepteki çok yönlü artışın zemininde ortaya çıkmış olabilir. Ayrıca Uzak Doğu sakinlerinin, 2022 yılı bitmeden takılması gereken ERA-GLONASS düğmesi olmayan arabaları kayıt ettirebilecekleri bildiriliyor. Aynı zamanda yerli otomobil üreticilerinin bu sistem olmadan otomobil üretmelerine izin veriliyor.Bayiler ve otomobil ithal eden firmalar bu tür düğmeleri şişirilmiş fiyatlarla sunuyorlar. “Sınırda bu tür hizmetleri sağlayan sözde profesyonel komisyoncular var. Akredite test merkezlerinden birinin genel müdürü Yury Parkhomenko, “GLONASS’ı bulabilirsiniz, ancak yalnızca bu kadar ciddi para için” dedi.

Arabayı kendisi getirenler bu butonları bulamıyorlar. Kullanıcılar, tüm girişimlerin başarısız olduğunu ve başarısız olduğunu onaylar.

İptal etmeyi teklif ettikleri yabancı otomobillerin gümrükten çekilmeden ne kadara mal olacağını bir önceki yazımızda öğrenebilirsiniz.genel-22