thepeerİşletmelerin cüzdanlarını birbirine bağlayan bir Afrika teknoloji altyapısı kuruluşu olan Raba Ortaklığı liderliğindeki 2,1 milyon dolarlık bir tohum yatırımı topladı. Haber, girişimin Paystack CTO’su Ezra Olubi ve Edenlife CTO’su Prosper Otemuyiwa da dahil olmak üzere bir avuç melek yatırımcıdan ön tohumluk olarak 220.000 $ toplamasından bir yıl sonra geldi.

Thepeer’in başlangıç ​​turuna katılan yatırımcılar arasında Rali_cap Ventures, Timon Capital, BYLD Ventures, Musha Ventures, Sunu ve Uncovered Fund yer alıyor. Afrikalı fintech’ler Chipper Cash ve Stitch de yatırım yaptı.

Thepeer saf bir fintech oyunu değil; veri ve finansın kesiştiği noktada yer alır. Ancak, sorunlar Kosisochukwu Chike Ononye ve Michael ‘Truva’ Okoh Ağustos 2021’de şirketi ilk kez piyasaya sürdüklerinde çözmek istedikleri, fintech’leri diğer tüm segmentlerden daha fazla etkiledi. Diğer API tabanlı girişimler gibi, Thepeer de küçükten orta ölçekliye kadar ağırlıklı olarak fintech işletmeleri için altyapıya güç veriyor.

Geçen yıl, Afrika fintech’lerinin sayısı %17,3 artarak 573’e yükseldi, yerel yayın Disrupt Africa’ya göre 2019’da 491’den. Bu fintech’lerin çoğu, ödemeler, neobanking, borç verme, yatırım ve ticaret gibi farklı hizmetler sunan işletmelere ve tüketicilere hitap ediyor. Para transferlerini kolaylaştırmak için dijital cüzdanlar sağlasalar da, ekosistemlerinin dışında mobil cüzdan birlikte çalışabilirliği eksikliği var; özünde, bir fintech cüzdanından başka bir fintech veya fintech olmayan cüzdana (gömülü bir finans oyunu durumunda) para taşımak zordur.

Thepeer, API’lerinin, fintech’lerin ve işletmelerin, müşterilerinin kolay para hareketi için uygulamalarına ve web sitelerine farklı ürün grupları yerleştirebilecekleri alternatif bir ağ sağladığını söylüyor.

Göndermekbaşlattığı teklif, Eversend (bir sınır ötesi fintech) ve Nguvu Health (bir teleterapi platformu) gibi API’leriyle entegre olan işletmelerin müşterilerinin, e-postalar veya kullanıcı adları gibi tanımlayıcıları kullanarak her iki platformda da para göndermelerine olanak tanır.

CEO Ononye, ​​kendisinin ve CTO Okoh’un şirketi neden kurduklarını TechCrunch’a anlatarak, “Bir satıcıdan alışveriş yaptım ve birkaç uygulama kullandıktan sonra ödeme yapamadım ve nakit param olan bir cüzdandan diğerine para aktaramadım” dedi. bir röportajda. “İlk ürünümüzü piyasaya sürdükten sonra [Send], çizim tahtasına geri döndük çünkü düzeltmemiz gereken şeyler vardı. Bu süreçte daha fazla tüketici ve iş sorunu keşfettik.”

Gönderdikten sonra, Thepeer Flutterwave ile ortak oldu — API ağ geçitleri mobil cüzdanlar ve banka hesapları için Afrika’da en kapsamlı olan tek boynuzlu at — ve daha fazla erişim elde etmek için platformu üzerine inşa edildi. Ortaklık, iki ek B2B2C ürününü piyasaya sürmesine yardımcı oldu: Direct Charge ve Checkout.

Doğrudan Şarj yaklaşık 15 işletmenin müşterilerinin cüzdanlarını birbirlerinden finanse etmelerini sağlar. İşte nasıl çalıştığı. Nguvu Health kullanıcısı olarak, bir cüzdana para yatırmak için kartlar ve banka havaleleri gibi farklı yöntemler vardır; Thepeer başka bir seçenektir. Böylece, Nguvu Health kullanıcıları Thepeer’i seçtiğinde, 15 cüzdandan herhangi birini seçebilir, bunları Nguvu Health cüzdanlarıyla entegre edebilir ve doğrudan bir ücretlendirme işlemi başlatabilir.

Nguvu Health CEO’su Joshua Koya, Thepeer’in entegrasyonu hakkında “Thepeer ile ilgili harika bir şey, insanların Nguvu Health uygulamasında terapi için ödeme yapmasını kolaylaştırması ve bu da Afrikalıların akıllı telefonlarından terapiye erişmesini kolay ve uygun maliyetli hale getirmesidir” dedi. “Kullanıcılarımız artık Thepeer’in terapi için ödeme yapabilecekleri diğer fintech cüzdanlarıyla entegrasyonu ile seçeneklere sahip.”

Bununla birlikte, çevrimiçi gıda ve giyim mağazaları gibi işletmelerin sitelerinde Checkout benzer şekilde çalışır. Thepeer, müşteriler çevrimiçi alışveriş yaptıklarında bir ödeme yöntemi olarak ortaya çıkıyor ve Bitsika, Eversend, Chipper Cash ve Paga cüzdanlarından ürünler için ödeme yapmalarına izin veriyor.

Bir yıllık fintech girişimi, lansmanından bu yana aylık ortalama %161 işlem büyümesi gördü. Ve işletmelerin kendi gösterge panosu (tüketiciye yönelik değil) aracılığıyla birbirleri arasında para göndermelerine yardımcı olmaya odaklanan yeni ürünü Send’in piyasaya sürülmesiyle, aylık işlem hacmi 65 kattan fazla artarak “sekiz haneli” milyon dolara ulaştı.

Ononye, ​​“Ürünümüzü, kesintisiz para hareketi sunarak fintech’leri, tüketicileri ve işletmeleri birbirine bağlamaya yardımcı olan API’ler tarafından desteklenen bir platform olarak görüyoruz” dedi. “Bugün, kıtada çoğu sessiz cüzdan işleten yaklaşık 600 fintech var. Amacımız, herhangi bir cüzdandan bağlanmayı ve ödeme yapmayı mümkün kılmaktır. İşletmelerin müşterilerine daha fazla hizmet sunabilmesi için bir işletim sistemi kuruyoruz.”

Kurucuların çeşitli uygulamaları arasında değer taşıması için bir meydan okuma olarak başlayan şey, birden fazla işletmenin entegre olduğu ve kullanıcıları için daha fazla değer sağlayan bir altyapı haline geldi. Bu ilerleme, Raba Ortaklığını turda lider yapan şeydir. Kurucusu George Rzepecki yaptığı açıklamada, Thepeer’in Afrika’nın cüzdan ekosistemini birleştirme hareketini Flutterwave’in 2015 yılında parçalanmış kart ve mobil para ödemeleri alanına nasıl girdiğine benzetti.

Afrika genelinde tüketici ve B2B fintech’lerinin çoğalmasıyla birlikte Thepeer, fintech’lerin kendi cüzdanlarından ve uygulamalarından yerel olarak para hareketini mümkün kılabileceği temel bir API tabanlı ödeme katmanı oluşturuyor. “Yeni nesil bir ağ oluşturan bu hırslı ekibi desteklemekten inanılmaz heyecan duyuyoruz.”

Thepeer, Raba Partnership’in Afrika’daki uzun fintech yatırımları listesine devam ediyor. Thndr ve Djamo gibi bazı tüketici platformlarına yatırım yapmış olsa da Raba, Flutterwave, Yoco, Stitch, Axis Pay ve OnePipe gibi altyapı oyunlarının bilinen bir destekçisidir.

Thepeer için sırada ne var? Ononye’ye göre, başlangıç, diğer para birimlerinde daha fazla işlevsellik ve cüzdan (şu anki platformu Naira cüzdanlarıyla ilgileniyor) sunmanın yanı sıra daha fazla yetenek işe almak ve ürün geliştirmeye yatırım yapmak istiyor. “Odak noktamız ürün inovasyonu ve farklı coğrafyalarda faaliyet gösteren müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyor” dedi.genel-24