5G, dünya çapında emülatörlerden payını almaya başlıyor. Göre son tahmin Ericsson ekipleri tarafından iletilen 5G mobil aboneliklerinin sayısı, dünya çapındaki operatörler tarafından dağıtılan ağlar sayesinde yıl sonuna kadar dünya çapında bir milyara ulaşacak.

2027’de İskandinav ekipman üreticisi, yeni nesil mobil teknolojiye abonelik sayısını 4,4 milyar olarak tahmin ediyor. Bu tarihte kaydedilen 9,1 milyar aktif mobil abonelik göz önüne alındığında önemli bir iş gücü. Bazen zahmetli bir kalkıştan sonra – özellikle Fransa’da – 5G nihayet genel halkı etkilemeye başlıyor. Öyle ki, 5G, 2009’daki patlamasından sonra nihayet 4G’den daha hızlı bir şekilde benimsendi ve kendi zamanındaki selefinden iki yıl önce bir milyar abonelik işaretine ulaştı.

Batı Avrupa’da 5G abonelik sayısı 2020’de beş milyondan 2021’de 31 milyona yükseldi. Ancak bu sadece başlangıç: yeni nesil mobil teknolojinin 2023’ün sonuna kadar 150 milyon abone kaydetmesi bekleniyor , penetrasyon oranının 2027’nin sonunda %82’ye ulaşacağı zaman. Bununla birlikte, 5G büyük ölçüde Asya ve Kuzey Amerika pazarlarında çok hızlı bir şekilde benimsenmesiyle yönlendiriliyor ve Ericsson ekipleri tarafından 2021’de penetrasyon oranları sırasıyla %19 ve %28 olarak tahmin ediliyor. .

Hala yapım aşamasında olan bir teknoloji

Bununla birlikte, 5G hala emekleme aşamasındadır ve büyük ölçüde LTE ağları tarafından desteklenmektedir. Bu hızla değişmeli: Ericsson’un 2021’de yalnızca yirmi kadar özerk ağa sahip olmasına rağmen, bu rakam 2022’de iki ile çarpılmalıdır. Fransa’da Orange ve Bouygues Telecom bu nedenle 2023’te 5G ağ çekirdekleri edinmeyi planlıyor.

Mobil ağların dağıtımında önemli bir oyuncu olan Ericsson’un yönetimini memnun edecek bir şey. Ericsson Başkan Yardımcısı ve Ağlar Başkanı Fredrik Jejdling’e göre bu rakamlar “5G’nin şimdiye kadar kaydedilen en hızlı büyüyen mobil teknoloji nesli” olduğunu doğruluyor. İsveçli ekipman üreticisi, halihazırda konuşlandırılmış 123 yeni nesil ağ için dünya çapındaki operatörlerle 174 ticari anlaşma imzaladığını iddia ediyor.

5G’nin yükselişi de akıllı telefon üreticilerine çok şey borçlu. Yeni nesil mobil teknolojinin dağıtımının başlangıcından bu yana 650’den fazla 5G akıllı telefon modeli piyasaya sürüldü. Başarı orada: 2021’de 615 milyondan fazla 5G cihazı satıldı, bu bir yıl içinde ikiye katlanan bir rakam.

Bununla birlikte, mobil pazardaki oyuncular belirsiz bir jeopolitik durumun yükünü yakında taşıyabilir. Ericsson için 5G akıllı telefon satışları, küresel sağlık krizi, tedarik zincirlerindeki kısıtlamalar ve Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali ile ilgili önlemlerden etkilenecek. Bu, daha kırılgan bir ekonomik bağlam ve Ukrayna’daki savaşla bağlantılı belirsizlikler nedeniyle 2022’deki abonelik tahminlerini yaklaşık 100 milyon aşağı revize etmek zorunda kalan ekipman üreticisi tarafından yayınlanan rakamlara zaten yansımış durumda.genel-15