Google, Fransa'daki çevrimiçi içerikle ilgili telif hakkı anlaşmazlığını çözdü

alfabe birimi Google bir sorunu çözmeyi taahhüt etti telif hakkı anlaşmazlığı içinde Fransa üzerinde çevrimiçi içerikülkenin antitröst otoritesi Salı günü yaptığı açıklamada, büyük teknoloji platformlarının gelirlerinin daha fazlasını haber kuruluşlarıyla paylaşmaları için baskı arttığını söyledi.

Yetkili, Alphabet’in sahibi olduğu Google’ın da 500 milyon euro (528 milyon dolar) para cezasına itirazını geri çektiğini söyledi. Ceza geçen yıl ödendi.

Karar, makamın, haber ajansları ve diğer yayıncılarla haberlerini platformunda kullanmaları için ödeme yapma konusunda konuşmayı kabul eden Google’a yönelik soruşturmasını sonlandırıyor.

Google, müzakerelerin başlamasından itibaren üç ay içinde bir ücret teklifi taahhüt edecek ve anlaşma sağlanamazsa konu bir mahkeme tarafından çözülecektir.

ABD’li şirket, görüşmelerin haberlerin arama sayfalarında sunulma şekli üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını da garanti edecek.

Karar, Google ve Facebook gibi çevrimiçi platformlarda, haber kuruluşlarıyla daha fazla gelir paylaşmak için uluslararası baskı arttıkça geldi.

Fransız Autorite de la Concurrence kararında, “Kurum, Google tarafından verilen taahhütlerin rekabet endişelerini giderecek özelliklere sahip olduğuna inanıyor” dedi.

Antitröst kurumunun başkanı Benoit Coeure, kararın diğer Avrupa ülkeleri tarafından yakından inceleneceğini söyledi.

AFP de dahil olmak üzere Fransa’nın en büyük haber kuruluşlarından bazılarının şikayetleriyle tetiklenen üç yıllık bir davayı sonuçlandırıyor.

MEDYA MERKEZLERİ ‘POTANSİYEL GELİR AKIMINDAN YARARLANIYOR’

Haber yayıncıları, Google’ın çevrimiçi reklam satışlarındaki artışın, çevrimiçi haber içeriklerinden yapılan alıntıların sömürülmesiyle desteklendiğini ve bu durumun onları basılı satışlarda bir düşüş sırasında potansiyel bir gelir akışından mahrum bıraktığını iddia etmişti.

O zamandan beri birkaç davacıyla anlaşma imzalayan teknoloji devi, arama motoru ve haber toplayıcı aracılığıyla getirdiği web trafiğinin önemli sayıda internet kullanıcısını haber web sitelerine yönlendirdiğini ve böylece yayıncıların kendi içeriklerini oluşturmalarına izin verdiğini söyleyerek bu iddiaları başlangıçta reddetti. kendi reklam tabanlı gelir.

AFP ve Le Monde, Le Figaro ve Liberation gazeteleri de dahil olmak üzere önde gelen birkaç haber kuruluşu, o zamandan beri Google ile bu konuyu kapsaması amaçlanan ayrı anlaşmalar duyurdu. telif hakkı yasa.

Anlaşmaların şartları açıklanmadı.

Google Fransa Ülke Müdürü ve Başkan Yardımcısı Sebastien Missoffe, bir blog yazısında Google’ın Fransa’da 150’den fazla basın yayınıyla “komşu haklar” için anlaşması olduğunu yazdı.

“Fransa’da gazeteciliği daha fazla desteklemek için uygun Fransız yayıncılar ve haber ajansları ile daha fazla anlaşma sağlamak için uzun yıllar süren yatırımlara dayanarak çalışmaya devam edeceğiz.”

https://www.reuters.com/article/us-google-france-copyright-exclusive-idUSKBN2AC27N’de görülen belgelere göre Google, telif hakkı sorununu sona erdirmeleri için 121 Fransız haber yayıncısından oluşan bir gruba üç yıl içinde 76 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Reuters tarafından geçen yılın başlarında.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9