İran’ın kripto madenciliği sektörüyle ilişkisi aşk-nefret ilişkisidir. Hükümet, kriptonun uluslararası yaptırımlardan kaçınmanın bir yolu olduğunu bilmesine rağmen, ülkenin güç kaynağı üzerindeki yükü hafifletmeye çalıştığı için kripto madenciliği faaliyetlerini tekrar kısıtlıyor.

İran enerji sektörü sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi devlet televizyonuna verdiği röportajda, Bloomberg’e göre, İran’daki hükümet tarafından yetkilendirilmiş 118 maden işletmecisinin tümüne elektrik, elektrik talebindeki mevsimsel artışlar öncesinde 22 Haziran’dan itibaren kesilecek. bildiri.

Bitcoin uzun zamandır ülkelerin ticaret ambargolarını aşmasının bir yolu olarak görülüyor ve kullanılıyor. İran altında kapsamlı yaptırımlar ABD tarafından uluslararası finansal sisteme erişimini etkin bir şekilde engelleyen.

2019’da İran, kripto madenciliği endüstrisini resmen tanıdı ve madencilere gerekli lisansları vermeye başladı. daha yüksek elektrik ücretleri ödemek ve mayınlı bitcoinlerini İran merkez bankasına satmak.

Ancak ülke, kripto madenciliği merkezlerinin faaliyetlerini de defalarca durdurdu. Hükümet emretti iki kapatma geçen yıl elektrik talebinin yoğun olduğu elektrik altyapısı üzerindeki baskıyı azaltmak rekor seviyeye ulaşmak.

Yasaklardan önce İran’da kripto madenciliği patlama yaşıyordu. Blockchain analitik firması Elliptic tahmini Geçen yıl Mayıs ayında tüm Bitcoin madenciliğinin %4,5’i ülkede gerçekleşti. Bu oran Ocak ayı itibarıyla %0,12’ye geriledi, göre Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF).

Diğer ülkelerdeki madenciler düzenleyicilere karşı meydan okudular. Çin’de Bitcoin gibi iş kanıtı kripto para birimleri tarafından kullanılan hesaplama gücünü ölçen kripto hash oranı, ülkenin kripto madenciliğine en sert baskıyı gerçekleştirmesinin ardından geçen Temmuz ve Ağustos arasında sıfıra düştü.

Ancak sektör hızla canlandı. CCAF’ye göre, Eylül ayında Çin, dünyanın kripto hash oranının %30’unu oluşturuyordu ve Ocak ayında bu oran yaklaşık %40’a ulaştı ve ABD’den sonra ikinci sırada yer aldı.

Geri tepme, kripto ticaretinin de yasaklandığı Çin’de yeraltı madenciliğinin iyi bir şekilde devam etmiş olabileceğini gösterdi. CCAF, “Şebekeden bağımsız elektriğe erişim ve coğrafi olarak dağınık, küçük ölçekli operasyonlar, yeraltı madencilerinin operasyonlarını yetkililerden gizlemek ve yasağı aşmak için kullandıkları başlıca araçlar arasında” dedi. analiz.

CCAF, Çin’in hash oranının ani düşüşü ve yeniden canlanması, madencilerinin yasağın hemen ardından verilerini proxy hizmetleri aracılığıyla yeniden yönlendirerek gizlice çalışıyor olabileceğini ileri sürdü. Zaman geçtikçe ve yönetmelik yürürlüğe girdikçe, konumlarını gizleme konusunda daha az ihtiyatlı hale gelmiş olabilirler.genel-24