Bu not, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen Ruprecht 106 adlı küresel bir kümenin resmini sunuyor.

Bilim adamları, küresel bir kümenin tüm ana yıldızlarının yaklaşık olarak aynı zamanda ve aynı yerde doğmasına rağmen, bu kümede büyük ölçüde değişebilen benzersiz bir kimyasal bileşime sahip yıldızlar olduğu konusunda hemfikirdir. Gökbilimciler, bu varyasyonun, daha büyük birinci nesil yıldızların geri dönüştürülmüş malzemeleriyle kirlenmiş gazdan oluşan daha sonraki yıldızları temsil ettiğine inanıyor.Bununla birlikte, Ruprecht 106 gibi nadir küresel kümeler, bu tür yıldızlardan yoksundur ve bunun yerine, hiçbir zaman ikinci veya üçüncü nesil yıldızları oluşturmayan benzer kümeler olarak kataloglanır. Gökbilimciler, bu küresel kümeye daha yakından bakmanın, neden bu tür yıldızları içerdiğini açıklayabileceğini umuyor.

Ruprecht 106, Erboğa takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 69.100 ışıkyılı uzaklıktaki Samanyolu galaksimizde yer almaktadır ve ilk olarak 1961’de Çek astronom Jaroslav Ruprecht tarafından keşfedilmiştir.

Ruprecht 106’nın bu renkli görüntüsü, Hubble Gelişmiş Kamera kullanılarak spektrumun görünür ve yakın kızılötesi bölgelerinde alınan ayrı pozlar kullanılarak çekildi.genel-22