Sanatçının uzayda süzülen bir kuyruklu yıldızın illüstrasyonu.

Kuyruklu yıldızlar, donmuş gazlar, toz ve kayadan oluşan güneş sisteminin oluşumundan kalan donmuş artıklar olan kozmik kartoplarıdır. Boyutları birkaç milden onlarca mil genişliğe kadar değişir, ancak Güneş’e daha yakın yörüngede döndüklerinde ısınırlar ve gazları ve tozu bir gezegenden daha büyük olabilen parlayan bir kafaya yayarlar. Bu malzeme milyonlarca mil uzayan bir kuyruk oluşturur.

Aşağıdaki infografik, bir kuyruklu yıldızın ana bileşenlerini gösterir – çekirdek, koma, hidrojen zarfı, toz ve plazma kuyruklar – bileşimlerini, göreceli boyutlarını ve konumlarını gösterir.

Bunun altında, Güneş Sistemi’ndeki iki ana kuyruklu yıldız rezervuarı gösterilmektedir: Kuiper Kuşağı ve Oort Bulutu.

Örnek olması için, üç ünlü kuyruklu yıldızın yörüngeleri de dahil edilmiştir: iki kısa periyotlu kuyruklu yıldız, 67P/Churyumov–Gerasimenko (ESA’nın Rosetta misyonunun hedefi) ve 1P/Halley ve uzun periyotlu bir kuyruklu yıldız, Siding Spring. 2014’ün sonlarında Güneş’e en yakın yaklaşımına ulaştı.

Bir Comet Anatomy Infographic ile Tanışın

Bir kuyruklu yıldızın ana bileşenleri – çekirdek, koma, hidrojen zarfı, toz ve plazma kuyrukları – bileşimlerini, göreceli boyutlarını ve konumlarını gösterir. Diyagramlar temsilidir ve ölçekli değildir. Kredi bilgileri: ESAuzay-2