Toshiba ve Sony, AB karteli para cezasına karşı mahkeme davasını kaybetti

Toshiba, Sony ve Samsung Elektronik optik disk sürücüleri satın alma ihalelerinde gizli anlaşma yapmaktan yedi yıl önce alınan bir AB karteli para cezasına karşı mahkeme mücadelesini kaybetti.

Avrupalı komisyon 2015’te beş şirkete 116 milyon euro (120.5 milyon dolar) para cezası verildi, en büyük para cezası 41,3 milyon euro Toshiba Samsung Depolama TeknolojisiToshiba ve Samsung Electronics’in ortak girişimi.

Hitachi-LG Data Storage 37 milyon euro para cezasına çarptırıldı. Diğer yaptırıma tabi şirketler ise Sony, Sony Optik Sony ile bir ortak girişim olan NECve Kuantum Depolama. Philips, karteli AB rekabet uygulayıcısına bildirdiği için para cezasından kaçındı.

Komisyon, anlaşmanın Dell ve Hewlett Packard tarafından üretilen dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için optik disk sürücüleriyle ilgili olduğunu söyledi.

2019’daki Genel Mahkeme, Komisyonun bir kartel bulmasını kabul etti ve şirketlerin itirazını reddetti.

Sony, Sony Optiarc, Toshiba Samsung Storage Technology ve Quanta Storage daha sonra AB Adalet Divanı’na başvurdu (ABAD), Avrupaen yüksek.

Avrupa’nın en yüksek mahkemesi olan Lüksemburg merkezli AB Adalet Divanı (CJEU), AB cezalarını destekledi.

ABAD cezalarla ilgili olarak, “Karteldeki katılımcıların dayandığı hiçbir unsur veya herhangi bir kamu politikası gerekçesi, (CJEU) bu miktarı azaltmak için sınırsız yargı yetkisini kullanmasını haklı çıkarmaz.” dedi.

Ancak yargıçlar, AB rekabet uygulayıcısının bazı kararlarını kısmen iptal etti.

“Komisyon, ilgili teşebbüslerin tek ve sürekli bir ihlale katılmalarının yanı sıra birkaç ayrı ihlale de katıldıklarını tespit ederek gerekçe gösterme yükümlülüğünü yerine getirmedi” dediler.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9