TCL’nin giriş seviyesi Stylus 5G’si, kesinlikle 5G’ye ve yerleşik bir kaleme sahip olması gereken, kısıtlı bir bütçeye sahip biri için mantıklıdır. Bu oldukça spesifik bir demografi ve pek çok kişinin tüm bu kriterleri karşıladığından emin değilim.

TCL Stylus 5G, T-Mobile’dan 258 $ veya Metro’dan T-Mobile tarafından 269 $’a satın alınabilir – bunlar tamamen aynı modeldir – ve şimdilik, ABD’de satın almanın tek yolu bunlar. Stylus 5G, Motorola’nın Moto G Stylus ve Moto G Stylus 5G’nin 2022 sürümlerinin yanı sıra, bu yıl ABD’de mağaza raflarına gelen üçüncü kayda değer bütçe kalemi telefonu. Tüm bu ürün adlarını doğru anladınız mı? Güzel, sonra bir sınav var.

TCL’nin ekran kalemi telefonu, üçü arasında en ucuzu ve özellikleri de bunu yansıtıyor. Motorola seçenekleri veya 282 dolarlık kalem olmayan OnePlus Nord N20 kadar RAM sunmuyor, 4.000 mAh pili sınıf için küçük ve 6.81 inç LCD ekranı ne daha hızlı bir yenileme hızı sunuyor ne de bir OLED’in zenginliği – benzer fiyatlı rakiplerinin sunduğu seçenekler.

Bunların hepsi TCL Stylus’u garip bir bölgede bırakıyor. Elbette ucuzdur, ama aynı zamanda tamamen dikkat çekici değildir. 300 doların altında bile, bir telefon göze çarpan bir şey sunabilir ve TCL’nin düşük fiyat, 5G ve ekran kalemi kombinasyonu değerli bir teklif oluşturmaz.

Telefonun performansı kabul edilebilir, ancak uygulamalar arasında geçiş yaparken, e-posta yazarken ve zaman çizelgelerini kaydırırken burada ve orada fark edilir bir kekemelik ve tereddüt var. Stylus’ MediaTek Dimensity 700 yonga seti ve 4 GB RAM, günlük görevlerin üstesinden gelmek için yeterli, ancak onlardan daha fazlasını beklemezdim. Pil dayanıklılığı sınıfının en iyisi değil, ancak bir günlük orta düzeyde kullanım boyunca sürecek.

Stylus’un 6.8 inçlik ekranı, birincil işi TV’ler göz önüne alındığında, TCL’nin daha iyisini yapabileceği gibi görünen bir alandır. 1080p LCD olduğundan çözünürlük yeterlidir ve ekran doğrudan güneş ışığında kullanılabilecek kadar parlak olur. Ancak, daha hızlı bir yenileme hızı sunmak yerine, TCL, göze çarpan özelliği olarak NXTVISION teknolojisine güvenmeye devam ediyor ve bu etkileyici değil.

Teoride bu özellik, renk ve kontrastı artırmak için ekrandaki görüntüleri iyileştirir. Gerçekte, özelliğin açık veya kapalı olmasıyla farkı tespit etmek zordur ve renkler genellikle “doğal” modda bile aşırı doygun görünür (varsayılan olarak canlı olarak ayarlanmıştır). Bu ekranda temelde yanlış bir şey yok ve 300 doların altındaki fiyatı göz önünde bulundurarak, fiyat için sorun yok. Sadece TCL bu departmanda biraz daha fazlasını yapabilirdi ve soyağacı göz önüne alındığında muhtemelen yapmalı.

Nebo notları uygulamasının bir sürümü önceden indirilmiştir.

Telefonun başlık özelliği olması gerektiği gibi çalışıyor: kalemi silosundan çıkardığınızda, ekran kalemi dostu uygulamalar için özelleştirilebilir bir kısayol ekranı göreceksiniz. Bir hisse senedi uygulamasına ek olarak, TCL, Nebo ile ortaklık kurmuştur. mevcut notlar uygulaması bu, el yazısı tanıma üzerine inşa edilmiştir. Uygulamanın ücretli sürümünün tüm güçlü özelliklerine tam olarak sahip değildir, ancak tipik notlar uygulamasında bulunmayan bazı özellikleri içerir. Örneğin, kalın metne dönüştürmek için el yazısı bir ifadenin altını çizebilir veya el yazısıyla çizgiler çizerek boşluk ekleyebilirsiniz. Ayrıca el yazısı ve klavyeyle yazılan metni karıştırmak için daha elverişlidir.

Bireysel notlar, metin için çizgili sayfalar veya karalamalar için daha uygun ızgara çizgili serbest biçimli sayfalar olarak biçimlendirilir. Sonuç olarak, notalar arasındaki ayrımlar Motorola’nın sekmeli arayüzünden daha katıdır. Metin tabanlı bir sayfaya serbest biçimli bir bölüm ekleyebilirsiniz, ancak serbest biçimli bir sayfaya kolayca metin ekleyemez veya el yazısını dönüştüremezsiniz. Not sayfanızı farklı arka plan renkleriyle şekillendirmek için yapabileceğiniz pek bir şey yok – bunun için TCL’nin standart notlar uygulamasına gitmeniz gerekecek.

Ayrıca el yazısı dostu bir MyScript 2 adlı hesap makinesi uygulaması, ayrıca Nebo ile aynı şirket tarafından yapılmıştır. Yazılı denklemleri alır, bunları metne dönüştürür, çözer ve sonuçları daha sonra başvurmak üzere uygulamanın geçmişine kaydeder. Motorola’nın ekran kalemi telefonlarında bulunmayan güzel bir eklenti – ancak aynı zamanda herkesin indirebileceği 3 dolarlık bir uygulama, bu yüzden anlaşma yapıcı veya kırıcı olmamalı. Bu iki uygulamanın dışında, ekran kalemi kısayol menüsünde ekran büyüteci ve GIF oluşturucu gibi birkaç yararlı öğe daha var – devrim niteliğinde olan ve hatta kalem gerektirmeyen, ancak Samsung’un premium S22 Ultra’da sunduğu bazı kalem seçeneklerini taklit eden hiçbir şey kalem telefon.

TCL Stylus 5G’nin arka panelinde üç kamera artı bir derinlik sensörü var.

Stylus 5G, olması gerektiği gibi Android 12 ile birlikte gelir, çünkü Android 13 yakındır. TCL’nin pazarlama direktörü Stefan Streit, telefonun niyet Android 13’ü edinin, ancak gördüğü tek işletim sistemi yükseltmesi bu olacak. Yalnızca iki yıllık güvenlik güncellemesi alması planlanıyor, ki bu çok fazla değil. Hem Motorola hem de OnePlus, benzer fiyatlı telefonlar için üç yıllık güvenlik güncellemeleri sunar, bu nedenle TCL’nin iki yıllık politikası, düşük bütçeli cihazlar arasında bile düşük seviyededir.

Stylus 5G üç arka kamera içerir – dört lens vardır, ancak bunlardan birinde göz ardı edebileceğiniz 2 megapiksel derinlik sensörü bulunur. 50 megapiksel ana kamera, 5 megapiksel ultra geniş ve 2 megapiksel makro var. Ön tarafta 13 megapiksellik bir selfie kamerası var.

TCL 30 V 5G’ye çok benzer bir konfigürasyondur ve performans benzerdir. Kamera, tercih ettiğimden çok daha fazla yüz yumuşatma yapıyor ve bazı garip mercek parlamasına eğilimli – ince ama fark edilir. Aksi takdirde, iyi ve hatta orta derecede düşük ışıktaki fotoğraflar, canlı (biraz soğuk olsa da) renklerle hoş görünür. Loş ışıkta, yüzü yumuşatma ve düşük deklanşör hızlarının birleşimi, çok sayıda bulanık insan fotoğrafı çekeceğiniz anlamına gelir. Video kaydı 1080p’de zirveye çıkıyor ve klipler, sistemin elektronik görüntü sabitleme özelliği etkinken bile oldukça titrek görünüyor.

Stylus 5G, ekran kalemi hayranları için yeterli bir bütçe seçeneğidir, ancak bunun dışında dikkat çekici değildir.

TCL Stylus 5G büyük ölçüde dikkat çekici değil ve çok uygun fiyatı düşünüldüğünde bile tavsiye etmek zor. Kalem iyi çalışıyor ve önceden indirilmiş el yazısı uygulamaları Motorola’nın standart seçeneklerinden biraz daha fazlasını yapıyor. Ancak toplam paket olarak, Motorola’nın 5G ve 5G olmayan ekran kalemi telefonlarının yetersiz ekranı, orta performansı ve bir yıl daha az yazılım desteği ile çok gerisinde kalıyor.

Bir ekran kalemi olmazsa olmaz ise ve bütçenizde biraz esneklik varsa, o zaman 2022 Moto G Stylus 5G ekstra paraya değer. T-Mobile’ın sattığı sürüm, incelediğimiz 8GB / 256GB kilitsiz sürümden daha az olan 6GB RAM ve 128GB depolama alanına sahiptir, ancak maliyeti 500 $ yerine 300 $’dır. 40 $ daha fazla, TCL Stylus 5G’den biraz daha pahalı, ancak söz verilen ekstra bir yıllık güvenlik güncellemesi ile çok daha iyi bir cihaz.

Bir ekran kalemi olmazsa olmaz değilse, OnePlus N20, T-Mobile kullananlar için mükemmel bir seçenektir. Sınıfındaki en güzel ekranlardan birini ve hızlı kablolu şarjı sunar – ve 282 $ ile 260 $ (ish) Stylus 5G’ye çarpıcı bir mesafede.

Gerçekçi olarak, TCL muhtemelen LG’nin Stylo telefonlarını alıp akıllı telefon işinden çıktığında geride bıraktığı bütçe kalemi telefon pazarının bir kısmını ele geçirmeye çalışıyor. Uygun bir şekilde, incelediğim son Stylo telefonu (ilk de) iyi ekran kalemi özellikleri içeriyordu ancak sonuçta tavsiye edemeyecek kadar yavaştı. TCL burada LG’nin ayakkabılarını biraz fazla rahat giyiyor gibi görünüyor.

Fotoğraf Allison Johnson / The Vergegenel-2