Federal Şebeke Ajansı’nın Deutsche Telekom ve Vodafone’dan gelen sıfır geri ödeme tekliflerine karşı en son kararından sonra, Avrupa seviyesi de tepki gösterdi: AB düzenleyici otoritesi BEREC şimdi bu tür hizmetleri tüm iç pazar için yasakladı.

Sıfır derecelendirme ile, belirli uygulamaların veya uygulama kategorilerinin trafiği artık kullanıcıların sınırlı veri hacimlerine karşı sayılmaz. Bu, örneğin düşük veri hacmine sahip bir müşterinin filmleri ve dizileri belirli bir akış hizmetinde kısıtlama olmaksızın izleyebilmesini mümkün kılar. Sonuç olarak, bu, erişim ağlarının operatörleri tarafından tüm hizmetlere eşit muamele edilmesini öngören ağ tarafsızlığı gerekliliğini ihlal eder.

NextPit’te tarife genel bakış

Şimdiye kadar, kesinlikle konuşmak gerekirse, AB düzeyindeki düzenlemeler yalnızca ücretli özel muameleye atıfta bulundu. Ancak Telekom ve Vodafone’dan gelen sıfır dereceli teklifler hiçbir şekilde ödeme yapılmasını sağlamadı. Avrupa mevzuatındaki bu boşluk, ilgili ulusal telekom düzenleyicileri için eylem çerçevesini temsil eden yönergeler buna göre güncellenerek kapatılmaktadır.

Sadece görünüşte zararsız

Sıfır derecelendirme yasağı, nihayetinde normal kullanıcılar bundan faydalandığı için, çeşitli kullanıcılar tarafından defalarca anlaşılmadı. Ancak çeşitli piyasa analizleri bu izlenimin yanıltıcı olduğunu göstermektedir. Çünkü bu tür hizmetlerin mevcudiyeti, ucuz sabit oranlı tekliflerin sunulmasını geciktirmekte ve mobil veri tarifelerinin fiyatlarının sıfır derecelendirmesi olmayan pazarlardan daha yüksek olmasını sağlamaktadır.

Sağlayıcı açısından, bu hizmetlere erişim de, hiçbir doğrudan maliyet oluşmaması nedeniyle ayrımcı değildir. Bununla birlikte, sıfır dereceli tekliflerle dolu bir mobil iletişim pazarında, hizmet sağlayıcılar, çeşitli şebeke operatörlerinin hiçbir şekilde önemsiz olmayan sözleşme ve teknik katılım koşullarıyla uğraşmak zorunda kalacaklardır. Örneğin, bu Spotify veya Netflix gibi büyük bir şirket için mükemmel bir şekilde mümkün, ancak küçük bir podcast etiketi veya bağımsız bir video sağlayıcı için değil, bu da onları kullanıcılara erişim açısından dezavantajlı hale getiriyor.genel-27