Dünya’dan 200.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Küçük Macellan Bulutu’ndaki bir süpernova kalıntıları içinde yer alan bir nötron yıldızı (kırmızı halkanın ortasındaki mavi nokta). Kredi: ESO/NASA, ESA ve Hubble Miras Ekibi (STScI/AURA)/F. Vogt et al.

Yeni bir nötron yıldızı sınıfının başlangıcı.

yeni bir tür[{” attribute=””>neutron star has been discovered by a University of Sydney astronomer and her colleagues in an unusual Galactic ‘graveyard’. Unlike any of its stellar neighbors, the star pulses.

An international team led by a University of Sydney scientist has discovered an unusual radio signal emitting neutron star that rotates extremely slowly, completing one rotation every 76 seconds.

Manisha Caleb

Dr. Manisha Caleb. Credit: University of Sydney

The star is unique because it resides in the ‘neutron star graveyard’, where no pulsations are expected. The discovery was made by the MeerTRAP team using the MeerKAT radio telescope in South Africa and was published on May 30, 2022, in the journal Nature Astronomy.

The star was initially detected from a single pulse. It was then possible to confirm multiple pulses using simultaneous consecutive eight-second-long images of the sky, to confirm its position.

Neutron stars are extremely dense remnants of supernova explosions of massive stars. Scientists know of about 3,000 of these in our Galaxy. However, the new discovery is unlike anything seen so far. The team thinks it could belong to the theorized class of ultra-long period magnetars – stars with extremely strong magnetic fields.

“…it is very lucky that the [star’s] radyo ışını Dünya ile kesişti.”

Dr. Manisha Caleb

Eskiden Manchester Üniversitesi’nden ve şimdi Sidney Üniversitesi’nde çalışan araştırma lideri Dr. Manisha Caleb şunları söyledi: “Şaşırtıcı bir şekilde bu kaynaktan yalnızca dönme süresinin yüzde 0,5’i boyunca radyo emisyonu tespit ediyoruz.

“Bu, radyo ışını Dünya ile kesiştiği için çok şanslı olduğu anlamına geliyor.

“Bu nedenle, Galaksi’de, nötron yıldızlarının nasıl doğup yaşlandıklarını anlamak için önemli çıkarımları olan, çok yavaş dönen bu yıldızlardan çok daha fazla olması muhtemeldir.

“Çoğunluğu pulsar araştırmalar bu kadar uzun dönemleri aramıyor, bu yüzden bu yıldızlardan kaç tanesinin var olabileceğine dair hiçbir fikrimiz yok.”

Yeni keşfedilen nötron yıldızının adı PSR J0901-4046 ve bazıları düzenli aralıklarla meydana gelen en az yedi farklı darbe tipine sahip görünüyor. Pulsarların, ultra uzun periyotlu magnetarların ve hatta hızlı radyo patlamalarının – gökyüzünde rastgele konumlarda kısa radyo emisyonu flaşlarının – özelliklerini gösterir.

“Bu, yeni bir nötron yıldızı sınıfının başlangıcı. Diğer sınıflarla nasıl ilişkili olduğu veya ilgili olup olmadığı henüz araştırılmamıştır. Muhtemelen çok daha fazlası var. Sadece bakmamız gerekiyor!” dedi.

Bu keşif hakkında daha fazla bilgi için Yıldız Mezarlığında Keşfedilen Garip Radyo Yayan Nötron Yıldızı’na bakın.

Referans: Manisha Caleb, Ian Heywood, Kaustubh Rajwade, Mateusz Malenta, Benjamin Willem Stappers, Ewan Barr, Weiwei Chen, Vincent Morello, Sotiris Sanidas tarafından “76 s’lik ultra uzun dönüş periyoduna sahip radyo yayan bir nötron yıldızının keşfi” , Jakob van den Eijnden, Michael Kramer, David Buckley, Jaco Brink, Sara Elisa Motta, Patrick Woudt, Patrick Weltevrede, Fabian Jankowski, Mayuresh Surnis, Sarah Buchner, Mechiel Christiaan Bezuidenhout, Laura Nicole Driessen ve Rob Fender, 30 Mayıs 2022, Doğa Astronomi.
DOI: 10.1038/s41550-022-01688-x

Araştırma işbirlikçileri arasında Cape Town ve Oxford Üniversiteleri tarafından ortaklaşa yönetilen 77 kişilik ThunderKAT ekibi yer alıyor.

Bu araştırma, Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 araştırma ve yenilik programı (694745 sayılı hibe sözleşmesi) kapsamında Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) tarafından desteklenmiştir. MeerKAT teleskopu, Bilim ve Yenilik Departmanı’nın (DSI) bir ajansı olan Ulusal Araştırma Vakfı’nın bir tesisi olan Güney Afrika Radyo Astronomi Gözlemevi tarafından işletilmektedir. Manchester Üniversitesi ekibi, Max Planck Institut für Radioastronomie ve Max Planck Geselschaft tarafından finanse edilen ve kurulan TRAPUM altyapısını kullandı.uzay-2