NASA, Boeing’in yeni Starliner uzay aracının ilk mürettebatlı test uçuşuna katılacak iki astronotu seçti.

Mürettebat Uçuş Testi (CFT) görevi, eski bir Uzay Mekiği pilotu ve Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) iki kez ziyaret eden Barry “Butch” Wilmore tarafından yönetilecek. Yanında iki uzay görevi olan deneyimli bir astronot olan Suni Williams da olacak. 2007’de Williams, istasyonun koşu bandında dört saatten fazla koşarak uzayda maraton koşan ilk kişi oldu. NASA astronotu ve üç kez uzay ziyaretçisi olan Mike Fincke, görev için yedek pilot olarak eğitim alacak.

Rüya takım!
için çok heyecanlıyız @astro_Suni ve astronot Barry “Butch”; Wilmore” uçmak #yıldız gemisiiçin ilk mürettebatlı uçuş testi @Uzay istasyonu† Uzay aracının her parçası astronotlar düşünülerek geliştirildi ve ekip ve ilerlemeleri için hayati önem taşıyorlar. pic.twitter.com/FoLtphWXRH

— Boeing Uzay (@BoeingSpace) 16 Haziran 2022

Boeing’in Starliner uzay aracı, Aralık 2019’daki başarısız bir görevin ardından Mayıs ayında ilk başarılı test uçuşunu gerçekleştirdi.

CFT görevi için bir tarih, NASA ve Boeing, May’in mürettebatsız test görevinden elde edilen uçuş verilerini değerlendirmelerini tamamladıktan sonra belirlenecek. Uzay ajansı, önümüzdeki ayın sonuna doğru CFT için bir program açıklamayı umduğunu söyledi.

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bir United Launch Alliance Atlas V roketiyle fırlatıldıktan sonra, Wilmore ve Williams, iki haftalık bir konaklama için ISS’ye yanaşmadan önce Starliner’ın geçen ayki görevinde kullandığı aynı uçuş yolunu kullanacak.

“Mevcut uzay istasyonu kaynakları ve zamanlama ihtiyaçlarına dayanarak, iki astronot test pilotu ile kısa süreli bir görev, Starliner’ın operasyonel mürettebat görevlerini uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan güvenli bir şekilde uçurma yeteneğini göstermeyi de içeren CFT için tüm NASA ve Boeing test hedeflerini karşılamak için yeterlidir. “NASA” söz konusu Perşembe günü paylaşılan bir sürümde.

Hem Starliner hem de Atlas V’nin May’in test uçuşunun “tüm aşamalarında iyi performans gösterdiğini” ekledi. Tıpkı diğer tüm mürettebatlı uçuşlarda yaptığımız gibi, CFT’den önce neyin yükseltilmesi veya iyileştirilmesi gerektiğini belirlemek için her sisteme sistematik bir şekilde bakıyoruz.”

Başarılı bir CFT görevi, Starliner’ı tam sertifika alma yolunda gönderecek ve SpaceX’in bugün Crew Dragon uzay aracını konuşlandırdığı şekilde uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan devam eden mürettebatlı uçuşlar sağlamasını sağlayacaktır.

SpaceX, 2020 yazında Mürettebat Ejderhası’nın ilk mürettebatlı test uçuşunu gerçekleştirdi; bu, 2011’de Uzay Mekiği programının sona ermesinin ardından dokuz yıllık bir aradan sonra mürettebatlı fırlatma ve inişleri ABD’ye geri döndüren bir başarıydı. Mürettebat Ejderhası o zamandan beri ISS’ye beş mürettebatlı uçuş (Mürettebat 1-4 ve Axiom-1) yaptı ve bir sonrakinin Ekim 2022’de yapılması planlandı.


genel-19