Meta, TikTok ile rekabet edebilmek için sosyal ağı Facebook’un haber akışını yeniden tasarlamayı planlıyor. En azından Amerikan medyası bunu ortaya koyuyor. Sınır 15 Haziran’da bir iç basın açıklaması yayınlayarak. Rapor, Mark Zuckerberg’in Facebook’un gelecekteki Haber Kaynağı için hırslarını detaylandırıyor. Bu, yeni bir algoritmaya dayalı olacaktır: “keşif motoru”.

Facebook’un Haber Kaynağını Yeniden Düşünmek

Haziran 2020’de şirket, geçen Şubat ayında Facebook’a eklemeden önce Makaraları Instagram’a entegre etti. Doğrudan TikTok’tan alınan bu format, onu merkezi bir unsur haline getirmek isteyen Meta için stratejik bir öncelik haline geldi. Teknoloji devi, uygulamanın ana beslemesini kullanıcıların takip etmediği hesaplardan gelen kısa videolarla doldurarak Instagram’ın Reels algoritmasını yeniden odakladı.

aynı kategoride

elon musk

İşten çıkarmalar, uzaktan çalışma… Elon Musk, Twitter çalışanlarına yanıt veriyor

Mark Zuckerberg’in Facebook ile takip etmek istediği bu yön. Tarafından açıklanan iç belgeye göre Sınır, sosyal ağın ana sayfası tamamen elden geçirilmelidir. Ekranın üst kısmında Hikayeler ve Makaralar arasında bir karışım olacak. Bunları, yeni “keşif motoru” algoritması tarafından önerilen yayınlar izleyecektir. Bu, TikTok’un ana şirketi ByteDance’in Instagram ve Facebook’ta bilinmeyen kullanıcılar tarafından yayınlanan içerikleri sunarak “Sizin İçin” algoritması gibi çalışacak.

Facebook başkanı Meta yöneticisi Tom Alison için yeni öncelik, artık kullanıcıların takip ettiği hesaplardan gelen gönderileri görüntülemek değil, kökeni ne olursa olsun daha fazla gönderi önermek.

Kaliforniyalı şirket, paylaşımı kolaylaştırmak için Messenger mesajlaşma uygulamasını sosyal ağ içinde yeniden konumlandırmayı da planlıyor. Bir hatırlatma olarak, Facebook ve Messenger, borsaları daha hızlı hale getirmek için 2014 yılında Mark Zuckerberg tarafından ayrıldı.

Tom Alison açıklıyor Sınır o ” Gördüğümüz şey, insanların içerik aracılığıyla diğer insanlarla bağlantı kurmak istemesi. Bu nedenle, Facebook ile aldığımız yolun büyük bir kısmı, ilgi alanlarınıza en uygun içeriği size sunmaya çalışmak, aynı zamanda paylaşmayı, sohbet etmeyi ve ağınızdaki diğer insanlarla bağlantı kurmayı da kolaylaştırmaktır. “.

En gençleri çekmek

Amaç açıkça, Facebook kullanıcılarının deneyimini videoya odaklamak. Bu, rakibi TikTok’ta hit olan bir format: Lansmanından 2021 yazına kadar, uygulama 3,6 milyardan fazla kez yüklendi. Geçen yıl Facebook’tan %20 daha fazla indirme kaydetti.

Meta’nın sosyal ağı, her ay 2,94 milyar aktif kullanıcıyla geride kalmayacaksa, sorun her şeyden önce nüfusunun yaşlanmasında yatmaktadır. Facebook, bunun yerine Instagram’a dönen gençleri çekmek için mücadele ediyor. Meta, bu yeniden yapılanmayla, çok eski olduğunu düşündükleri bir sosyal ağı terk ederek bu yaş grubunu fethetmeyi umuyor.

Facebook çalışanları soru soruyor

Gelecekteki bu değişiklikler, Meta çalışanlarından Facebook’un geleceği hakkında sorular soruyor. Bir çalışan, Tom Alison tarafından şirket içinde paylaşılan belgeye yanıt olarak korkularını paylaştı. ” Bu yaklaşımda, trendlerin ve kısa vadeli çıkarların peşinde koşmak adına bizi diğer sosyal ağlardan ayıran şeyin ne olduğunu gözden kaçırma konusunda gerçek bir risk olduğunu düşünüyorum. “, diye alarm veriyor.

Facebook’un yeniden yapılandırılması, bazı komplikasyonlarla karşı karşıya olan sosyal ağı canlandırmayı umuyor. Meta, 2021’in son çeyreğinde, başlangıcından bu yana ilk aktif kullanıcı kaybının günlük 1,93 milyardan 1,929’a düştüğünü bildirdi.

Saçma bir düşüş elbette ama bu Facebook’un diğer zorluklarını da artırıyor. Sosyal ağ, son zamanlarda reklam geliri kaybıyla birlikte yatırımlarında büyük bir düşüş yaşadı. Meta’nın hisseleri, 2021 mali sonuçlarının açıklanması üzerine borsada %26 düştü.genel-16