Sanayi ve Ticaret Bakanlığı başkanı Denis Manturov, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda, Lipetsk’teki Motorinvest fabrikasında Rus elektrikli araçlarının seri üretiminin bu yılın üçüncü çeyreğinde başlamasının planlandığını söyledi.

İlk kez, bu yıl Mart ayında Lipetsk’te Evolute elektrikli araçlarının seri üretim planları belli oldu. Aynı zamanda, yerel şirket Motorinvest, Lipetsk Bölgesi hükümeti ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, önümüzdeki 11 yıl içinde 13 milyar ruble tutarında yatırım sağlayan özel bir yatırım sözleşmesi imzaladı.İlk başta sözde “tornavida takımı” olacağı bildiriliyor, ancak SPIK’in süresi sona erdiğinde, usta elektrikli otomobillerin yerelleştirme seviyesinin 5.000 puana ulaşması gerekiyor. Karşılaştırma için: 2021’de UAZ Patriot’un yerelleştirilmesi 2209 puan, Renault Duster – 2149 puan, Lada Vesta – 3200 puan, Lada Granta – 3280 puandı. 2033 yılına kadar Lipetsk fabrikasında kaynak ve gövde boyama atölyeleri görünecek ve üretimin kendisi tam döngüye göre gerçekleştirilecek.

Diziliş beş model içermelidir: bir sedan, bir minivan ve üç geçit. Beklendiği gibi, üretilen arabaların güç rezervi 200 ila 700 km arasında olacak ve güç 150 ila 693 hp arasında olacak. Aynı zamanda, Lipetsk Bölgesi’nde yaklaşık 2.000 yeni iş yaratılacak.genel-22