Pazar araştırma şirketi Counterpoint Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, Hindistan’da üretilen akıllı telefonların sevkiyatı bu yılın ilk çeyreğinde 48 milyon adedi geçti.

Rapor, ülkede yapılan cihaz sevkiyatlarının bu çeyrekte yıllık bazda (YOY) yüzde 7 arttığını, özellikli telefonlar yıllık bazda yüzde 41 azaldı.

Rapor, Hindistan’da üretilen telefonların büyümesinin, ülkedeki akıllı telefonlara olan talebin artmasının yanı sıra ihracattaki artışa bağlanabileceğini belirtiyor. 2021’de Hintli üreticiler 190 milyondan fazla ünite sevk etti ve bu yıl sayıyı rahatça geçmeleri muhtemel.

Raporda, “Akıllı telefon segmentinde, üçüncü taraf elektronik üretim hizmetleri (EMS) sağlayıcıları yerel üretimde yüzde 42 pay alarak sevkiyatlar açısından yıllık yüzde 4 büyüme kaydetti” denildi.

Ülkedeki tüm EMS sağlayıcıları arasında Tayvanlı üreticiler Foxconn’un Hindistan kolu Bharat FIH, 2022’nin ilk çeyreğinde en üst sırada yer aldı. Akıllı telefon üretim segmentinde Bharat FIH’ı kendi evinde yetiştiren Dixon Technologies izledi, ancak Lava en özellikli telefonları yaptı ve yüzde 21 pazar payına sahipti.

Markaları ele alırsak, Çin’in Oppo, çeyrek boyunca en fazla sayıda Hindistan malı akıllı telefon gönderdi ve onu Samsung izledi. İki akıllı telefon üreticisi, sevk edilen toplam Hindistan malı akıllı telefon sayısında sırasıyla yüzde 22 ve yüzde 21 pazar payına sahipti.

Hindistan’daki cep telefonu imalat endüstrisi, Hindistan hükümetinin üreticiler için üretime bağlı bir teşvik (PLI) planı başlatmasından sonra son iki yılda teşvik edildi. Buna göre, hükümet, 2019-20 temel yılı boyunca Hindistan’da üretilen malların artımlı satışları için imalat firmalarına yüzde 4-6 oranında nakit teşvik veriyor.

Plan 2020’de tanıtılırken, PLI başvuru sahiplerinin çoğu geçen yıl hedefleri tutturamadı. yaygın tedarik zinciri kıtlığı, pandemi kaynaklı karantinalar ve diğer kısıtlamalar. Hükümet, daha önceki 2024-25 bitiş tarihinin aksine, programın görev süresini 2025-26’ya kadar uzatmayı seçti.

Counterpoint raporunda, “İleriye dönük olarak, Hindistan’ın cep telefonu üretiminin 2022’de yıllık bazda yüzde 4 artacağına inanıyoruz” dedi. Sektör tahminleri, Hindistan’ın şu anda her iki akıllı telefon da dahil olmak üzere her yıl 300 ila 350 milyon arasında cep telefonu üretme kapasitesine sahip olduğunu söylüyor. ve özellikli telefonlar.genel-5