Geçtiğimiz birkaç haftanın kripto satışları, kağıt kazançlarında yüz milyarlarca doları sildi ve birçok eski kripto milyonerini tutunacak başka bir şey arıyor bırakıyor.

Elon Musk, Tesla ve SpaceX’i kripto para biriminin fiyatını şişirmek için yasadışı bir şantaj işletmesi işletmekle suçlayan bir Amerikan Dogecoin yatırımcısı tarafından Perşembe günü Manhattan’daki federal mahkemede bir toplu dava açıldı. Musk, Twitter hesabında sık sık köpek temalı kripto para birimine atıfta bulundu ve tokenin fiyatının sıklıkla yükselmesine neden olduğunu belirtti.

Davacı, bu tweet’leri ve Musk’ın kendisine “Dogefather” olarak atıfta bulunmasını, Musk’ın kripto para birimini kontrol ettiğinin ve kripto para biriminin zirvesinden düştüğü için para kaybeden yatırımcılar arasındaki zararlardan sorumlu olduğunun kanıtı olarak kullanıyor gibi görünüyor. son günlerde yaklaşık 0,74 dolardan 0,05 doların biraz üzerine çıktı.

Şikayet, Musk’ın tweet atmaya başlamasından bu yana Dogecoin yatırımcıları tarafından 86 milyar dolarlık zararın üç katına çıkarılmasını talep ediyor.

Davacı Keith Johnson, şikayette, “Davalılar, Dogecoin’in hiçbir değeri olmadığı halde yanlış ve aldatıcı bir şekilde meşru bir yatırım olduğunu iddia ediyor” dedi. “Davalı Musk ve şirketleri SpaceX ve Tesla, Inc 2019’da Dogecoin’i satın almaya, geliştirmeye, tanıtmaya, desteklemeye ve işletmeye başladığından beri, Davacı ve sınıf bu Kripto Piramit Programında yaklaşık 86 milyar dolar kaybetti.”

Yorum için Elon Musk’a ulaştık.

Haberler, finansman güncellemeleri ve web3’ün vahşi dünyasındaki sıcak çekimler için TechCrunch’ın kripto haber bülteni Chain Reaction’a abone olun ve eşlik eden podcast’imizi dinleyin!genel-24