Elektrikli araçlar için piller (EV’ler) her zaman gelişirken ve daha fazla şarj istasyonu çevrimiçi olmaya devam ederken, menzil kaygısı bazı insanlar için hala bir sorun. Diğerleri için, özellikle bir yere acele etmeniz gerekiyorsa, bir EV’nin şarj olmasını beklemek sadece bir güçlük olabilir.

Otomobil devi Stellantis, sürüş sırasında işi yapan bir kablosuz şarj teknolojisi biçiminde bu tür sorunlar için olası bir çözümü test ediyor.

Fiat, Jeep ve Chrysler gibi tanınmış markaların ana şirketi, İsrailli firma Electreon tarafından geliştirilen Dinamik Kablosuz Güç Transferi (DWPT) teknolojisinin, üzerinden geçerken uyumlu bir aracı şarj etmek için yolun altına yerleştirilmiş bobinleri kullandığını söyledi.

Teknolojiyi gösteren bir video (aşağıda), çok sayıda DWPT otoyolu inşa etmenin çok fazla iş gerektireceğini ve büyük miktarda paraya mal olacağını gösteriyor. Ancak yine de devam eden bir soruna ilginç bir yaklaşım ve ana akım haline gelirse kesinlikle EV sürücüleri arasında popüler olduğunu kanıtlayacaktır.

Sistem, akıllı ödeme hizmetlerini de entegre ederek, hiçbir zaman bir şarj istasyonu için yoldan sapmak zorunda kalmayacağınız veya pilinizin biraz güçlenmesini bekleyerek zaman kaybetmeyeceğiniz sorunsuz ve kusursuz bir sürüş deneyimi sağlar. Stellantis, “Durmak yok, sadece sürüyoruz” diyor.

Stellantis, bir aracı günlük sürüş sırasında kablosuz olarak şarj etme fikrini keşfeden ilk şirket değil. Örneğin İsveç’te hükümet tarafından finanse edilen bir proje, teknolojiyi Stockholm’ün güneyindeki Gotland Adası’nda özel olarak inşa edilmiş bir yola dahil etmek için Electreon ile ortaklık kurdu. Elektrikli otobüsler, bir mil uzunluğundaki caddeyi, yolcuları havalimanı ile adanın ana kentsel alanı arasında taşımak için kullanıyor ve araçlar, teknolojiyi içeren 200 metrelik bir yoldan güç alıyor.

İki yıllık proje o kadar başarılı oldu ki, Nisan ayında İsveç Ulaştırma Ajansı ilan edildi Deneme, Electreon’un sistemi en son teknolojisiyle yükseltmesine ve ayrıca akıllı faturalandırma için en son yazılımı denemesine olanak tanıyan uzantıyla birlikte en az bir yıl daha sürecekti.

İsveç, malların daha verimli ve daha yeşil bir şekilde taşınması için “e-yol” olarak adlandırılan bir hareketle kamyonlara hizmet veren yoğun bir otoyol için kablosuz şarj teknolojisini kullanmayı düşünüyor.


genel-19