Yönetmen Emelie Mahdavian son filmi için hikaye yapısının bir kısmını planlamış olsa da, acı fırçaBir yaz boyunca yüzlerce sığırdan sorumlu iki genç kadın binici hakkında bir belgesel yapmaya geldiğinde önceden tahmin edebileceği çok şey vardı. Idaho’da dağlık arazide at sırtında dolaşan kadınları kamerayla takip etmek, sert bir kar fırtınasında filme almak ve bir karakterin beklenmedik hamileliği ile karşılaşmak peş peşe geldi.

Mahdavian, “Temelde gözlemsel olan bir film yaptığınızda, atmanız gereken belirli bir inanç sıçraması var” diyor. “İnsanların ilginç olduğuna karar veriyorsunuz ve sonra etrafta takılıp onları dinlerseniz ilginç bir şeyin ortaya çıkacağına karar veriyorsunuz.”

acı fırçaSonunda, Telluride Film Festivali’nde prömiyeri yapılan ve bu Cuma vizyona girecek olan uzun metrajlı bir film olan Hollyn Patterson ve Colie Moline’ın sezonluk bir çiftlik işi boyunca yaşadıkları, çalıştıkları ve sırada ne olduğunu düşündükleri konu ediliyor. onların hayatları. Yaz boyunca yüzlerce sığırın taşınması ve bakımı ile çiftlikteki diğer işleri (bir çiti onarmak, bir atı kırmak) tamamlama arasında, kadınlar işlerinin doğasını ve ne kadar süreceğini düşündüklerini tartışıyorlar. sürebilir. Moline filmin başlarında “Bu işi seviyorum, bu yaşam tarzını seviyorum… ama mesele şu ki, hayatım boyunca sadece bir ev için çalışmak ve sadece faturaları ödemek istemiyorum” diyor.

Mahdavyan anlatıyor Hollywood Muhabiri filmin izleyicileri kadınların bakış açılarını kabul etmeye ve belki de “aile, iş ve cinsiyet normlarını nasıl dengelediğimizi veya tarım endüstrisi ve küçük aile operasyonlarının ekonomisi hakkında nasıl düşündüğümüzü” düşünmeye sevk etmesini umduğu bir röportajda. Mahdavian ayrıca Patterson ve Moline ile nasıl bir güven oluşturduğunu, kendisinin ve ekibinin, filmdeki kadınların at sırtındaki çalışmalarını betimleyen birçok sahnesini nasıl çektiğini ve konularının filme tepkilerini anlatıyor.

fikir nereden geldi acı fırça başlangıçta gelen?

Bu iki inanılmaz menzilli kadının ortaya çıktığı komşumun evindeki akşam yemeğinden geldi ve biraz şaşırdım ve ilgimi çekti. Idaho’da yaşıyordum ve yaşadığım yerden çok uzakta olmayan arazileri olan bir çiftlikler derneği için çalışıyorlardı.

Film oradan nasıl bir araya gelmeye başladı? Bu kadınlarla tanıştıktan sonra onlarla bir film yapmak istediğinize nasıl karar verdiniz?

Bu iyi bir soru. Temelde gözlemsel olan bir film yaptığınızda, atmanız gereken belirli bir inanç sıçraması var. İnsanların ilginç olduğuna karar veriyorsunuz ve sonra etrafta takılıp onları dinlerseniz, ilginç bir şeyin ortaya çıkacağına karar veriyorsunuz. Aynı zamanda, bazı çok net biçimsel kısıtlamalarla konuya girdim ve hikayeyi çerçevelemek için ihtiyaç duyacağım yapısal unsurları alacağımdan emin olmak için gerçekten önceden planlamaya çalıştım. Toprakla olan ilişkilerinin beni ilgilendiren bir şey olduğunu, gelecekleriyle olan ilişkilerine, aile kurma potansiyellerine karşı iş hayatlarına, tüm bunların konuştuğumuz temalar olduğunu başından beri anladım. hakkında, bu yüzden onların akıllarındaki şeyler olduğunu biliyordum. Bu yüzden yaz boyunca bu şeylerin ortaya çıkması için yer açtığımdan emin olmak için zamanımı temel olarak yapılandırmak istedim. Sonra uzun metraj mı kısa mı diye pek düşünmedim, hemen çekmeye başladım.

Bu filmin finansman sürecini önceki filmlere göre nasıl buldunuz?

Bu film, en başında Catapult Film Fonu’nun desteğine sahipti, yani bu, bir bağış toplama örneği yapmanızı destekleyen bir fon, böylece ilk çekim için para temelde ödendi. Ve sonra bir bağış toplama örneğinin düzenlenmesi. Ondan sonra, süreçte çok geç gelene kadar çok fazla para gelmedi. Ve bence bu, gözlemsel bir filmin doğası gereği riskli olduğu gerçeğinin bir yansıması. Bu inanç sıçramasını yapmaya hazırım, ancak bunu finansal telafi açısından düşünen birinden istemek çok şey. Başından beri çok sıkı bir şekilde sınırlandırılmış bir konseptti ve destek gelmeden oldukça ileri gidebildim. Ve sonunda, düzenlemeyi yaptığımızda, kutunun içindeydi, sonra gerisi geldi çünkü bence Hollyn ve Colie’nin hikayesinin ortaya çıkardığı çok özel bir şey olduğu açıktı.

Hollyn ve Colie’nin film yapım ekibi ve kamera konusunda kendilerini rahat hissetmeleri biraz zaman aldı mı?

Evet, oldu. Onlarla film yapımcılığının dışında vakit geçirdim çünkü komşuyduk, bu yüzden sadece bira içmemiz ya da akşam yemeği yememiz mümkün oldu. Yani beni ve kocamı tanıyorlardı ve ortak arkadaşlarımız vardı ve birbirimizi görecektik. Asıl film sanırım toplam 15 çekim gününde çekildi, yani çekim gün sayısı açısından oldukça verimliydi ve sanırım o altı yedi kişi sadece bendim. Dolayısıyla yaptığımız şeyin bir kısmı, DP’yi ve süslü lensleri istediğim bu zengin sinematik şeylerin ve diğer her şeyin, onlara sahip olduğum günlerde olmasını sağlamaya çalışmaktı. Ama gerçekten samimi olan şeyler için, bazıları sadece ben ve Derek olduğumuz günlerden geldi. [Howard, the film’s cinematographer] ve başka hiç kimse ve bazıları sadece benim olduğum günlerden geldi. Bence bu yakınlık, etrafınızdaki kişiyle rahat olduğunuzda – onlara güvendiğinizde – elde ettiğiniz bir şeydir. Eğer yuvarlanıyorsam, onu kamerada yakaladığımı bildiklerine dair kesin bir his var ama aynı zamanda o kameranın arkasındaki kişinin kim olduğunu ve niyetlerinin ne olduğunu da biliyorlar. Yani daha açık ve daha rahatlar. Ve bence sonuçta bu her zaman üstesinden gelemeyeceğiniz bir şey, bu yüzden benim yaklaşımım buydu.

Hollyn ve Colie’yi dağların üzerinden atlayıp sığırları toplarken sekanslar halinde filme alma yaklaşımınız neydi? Onları takip etmeyi nasıl başardın?

Bu, filmin ana sorusu gibidir, bu görünüşte lojistik sorudur, çünkü bu lojistik parçası filmin tüm estetiğini kolaylaştıran şeydir. Yani birkaç farklı şey oluyor: Bazı zamanlar, gördüğünüz şeyin geniş çekimler olduğu, nerede olduklarına yakın bir yere geldiğimizde ve bazen bu ATV ile, bazen ATV ve biraz yürüyüşle oldu. Yazın ilk bölümünde, sekiz aylık hamile olduğum ve düşüp bebeğimi kaybetmek istemediğim için ata binmeye istekli değildim, bu yüzden bunu yapmaktan kaçınıyordum ama bunu atmayı denedim. atlı kamera ekibi. Ve keşfettiğimiz şey, onları her yerde takip etmenin inanılmaz derecede zor olduğuydu çünkü gerçekten yetenekli biniciler, çok hızlılar, arazi engebeli ve daha sonra ne yapacaklarını bilmiyorlar. Çünkü orada ters giden bir şey görürlerse, hemen uzaklaşırlar ve kamera donanımınızı yeniden paketlemeniz ve atların heybesine geri koymanız gerekir ve çok geride kalırsınız, işe yaramaz. .

O halde at seviyesinde çektiğimiz malzemeyi gördüğünüzde, bu at sırtından çekilmiş. Ve bu gerçekten bir elinde tutulabilecek bir teçhizat inşa etme meselesiydi ve sonra Derek’in yaptığı şey, temelde ne zaman odaklansa, dizginleri bırakmak zorundaydı. Örneğin, kar fırtınası sahnesinde, hepsi at sırtında çekilen bu tür uzun çekimler var – çünkü insansız hava araçları yok, onlarla birlikte hareket ediyorsa her şey at sırtından. Ve böylece Colie, gerçekten iyi eğitimli, iyi bir at olan atlarından birini getirdi ve Derek’in üzerinde olduğu şey buydu. O at takip etmeyi biliyordu ve bu yüzden gerektiğinde dizginleri bırakabiliyordu. Bu monitörü göğsüne bağlamıştı ve içine kar esiyordu ve monitörüne bakıyor ve odağı çekiyordu ve sonra geri uzanıyor ve şöyle oluyordu: [to his horse], “Hayır, sola, diğer ata daha yakın dur” ve sonra tekrar odağı çekerdi. Yani bu tür delice bir başarıydı. Bu benim en sevdiğim sahne, tabii ki bu yüzden ve görsel olarak çok güzel olduğu için.

Yapım sırasında bu filmin hikayesinin ne kadarını ve kurgu odasında ne kadarını buldunuz?

Gözlemsel olduğu için prodüksiyonda tüm detayları buldum ama kadının iş ve aile ile ilişkisi, insan ilişkileri hakkında toprak, anlam ve amaç hakkında aklımdaki tüm tematik fikirlerle yola çıktım. Bu yüzden, kurguda gördüğünüz, ön prodüksiyonda mevcut olan, geceleyin kabini, yıldızları ve günlerin değişmesi gibi şeyleri görmek gibi şeylerle ilgili birçok çekim listesi vardı. Görüyorsunuz ki filmde bu tür biçimsel yapısal unsurlar var ve bunların hepsi çok net bir şekilde planlanmış. Elleri ve atlarla ilgili işaretlerin yanı sıra. Ama sonra birbirleriyle nasıl konuştuklarını, yaz boyunca neler olup bittiğini, Hollyn’in hamile kalmasını, hayır, bunların hiçbiri üzerinde hiçbir kontrolüm yoktu. Ve işin güzelliği de bu, doğaçlama yapıyorsunuz ve film için size ne vereceklerine karar vermeleri için onlara çok fazla güç veriyorsunuz.

Hollyn ve Colie bu filmi gördüler mi ve gördülerse tepkileri ne oldu?

İkisi de gördü ve Los Angeles’ta Autry’de birlikte görecekler. [Museum of the American West], bu yüzden ilk kez benimle aynı mekanda, hepimiz birlikte görecekler. Colie ve ben Telluride’deydik ve o orada gördü ve bence Colie için, diğer insanların onun hikayesiyle nasıl ilişki kurabileceklerine çok az erişimi olan çok, çok küçük bir kasabadan gelen, onun için gerçekten etkileyiciydi. O zaman, annesiyle ilgili hikayesine, aile çiftliklerinin ekonomisiyle ilgili endişelerine insanların yanıt verdiğini görmek onun için çok dokunaklıydı ve insanlar, gösterimlerden sonra yanına gelip onunla konuşuyorlardı. Onun ne kadar hazır olduğunu ve bundan ne kadar etkilendiğini gördüm ve bu harikaydı. Ve tabii ki film sırasında ağlıyordu. Hollyn de benzer şekildeydi. Onunla izleyemedim, bu yüzden onunla paylaştım ve bana gerçekten mutlu olduğunu ifade etti. Ama çarşamba günü onunla ilk kez göreceğim.

Film sinemalarda gösterime girdiğine göre, izleyicilere ne iletmeyi umuyorsunuz?

Demek istediğim, her şeyden önce insanların film için iki kadınla birlikte gitmelerini, film boyunca kendi dünyalarını kabul etmelerini umuyorum. Bunu benim yaptığım gibi çerçevelememin bir nedeni de bu: Bakış açılarını ve endişelerini kabul ediyorlar ve sonra belki filmin en sonuna geldiğimizde, hayatımızın nerede olduğuna ve endişelerimizin ne olduğuna bağlı olarak, belki biz’ aile ve iş ile toplumsal cinsiyet normlarını nasıl dengelediğimizi veya tarım endüstrisi ve küçük aile operasyonlarının ekonomisi hakkında nasıl düşündüğümüzü yeniden düşünmek. İnsanların fark etmesini umduğum, onlar için gerçekten merkezi olan birkaç şey olduğunu düşünüyorum. Ayrıca pandemiden çıkan birçok insanın, işlerinde takdir ettikleri şeyleri takdir ettiklerini düşünüyorum; bu, durup büyük manzarayı görme, manzaranın sessiz ihtişamını görme ve bir an için bu hissi hissetme fırsatıdır. barış ve aidiyet. Çünkü birçoğumuz için son birkaç yıl, nasıl yeniden bağlantı kuracağımızı ve dünyanın neresine sığacağımızı bulmaya çalıştığımız çok fazla çalkantı dönemi oldu. Bence bazı açılardan, düşük ücretli ve güvencesiz bir iş için gerçek bir amaç duygusuyla görünmeye devam etmelerine neden olan şey, aynı zamanda çoğumuzun insan olarak özlem duyduğu bir şey.

Bu röportaj uzunluk ve netlik için düzenlendi.sinema-2