Tüm Mayıs AvtoVAZ boştaydı. Yaz, yabancı bileşenlerin tedarikine en az bağımlı olan Lada Granta’nın satışlarının başlamasıyla başladı. Gelecek ay, Niva Legend’in üretimi başlayacak ve Ağustos’ta – Niva Travel. Popüler Vesta’ya ne olacak?Tesis, başkanı Maxim Sokolov’un ağzından nihayet Vesta üretimine yeniden başlayacağını doğruladı. Kesin bir tarih yok ama sonbahara kadar olmayacağı şimdiden belli.

“Orta vadede zorluk öncelikle Lada Vesta, Largus gibi modelleri ekleyerek fabrikamızın ürettiği model yelpazesini en üst düzeye çıkarmak. Belki yakın gelecekte lokalize edebileceğimiz başka modeller de olabilir”– dedi.

Genel olarak, sonbahar ortasına kadar Vesta’nın toplandığı basit bir AvtoVAZ Izhevsk işletmesini öngören söylentilerin doğru olduğu ortaya çıktı. Ancak, sonbahar en erken zamandır. Vesta ve Largus üretiminin yeniden başlamasının daha sonra gerçekleşmesi mümkün. Başka hangi modellerin üretime alınabileceği belli değil: Ne Logan ne de Sandero kesinlikle üretilemeyecek. Modifiye edilmiş Sandero’nun özü olan Lada XRAY, üretim yelpazesinden de güvenle ayrıldı. Sadece Duster kalır, ancak bu durumda serbest bırakılmasını ayarlamak için çok fazla engel olabilir.

Genel olarak, tesisin önümüzdeki birkaç yıldaki üretim yükü şimdiden beliriyor, ancak 3-4 yıl içinde tamamen yeni bir platform vaat ediliyor. Yeni motorlarla. Ve otomatik şanzıman!genel-22