resim: Andrew Liszewski | Gizmodo

Cildiniz kabaca her 27 günde bir kendini yeniler ve bu süreçte döktüğünüz ölü deri hücreleri, evinizde dolaşan tozun neredeyse yarısını oluşturabilir. Bu toz, elbette, sonunda mobilya ve elektronik eşyalarınıza iner. Ekipmanınızdaki tozu ve kiri temizlemek için teneke kutularda basınçlı hava depolamaktan bıktıysanız, Nitecore’un 100 Dolarlık BlowerBaby’si sık şarj gerektiren başka bir fotoğraf aksesuarı olsa bile daha tatmin edici bir alternatiftir.

Tozlu teknoloji mutlaka dünyanın sonu değildir, ancak işinizin büyük bir kısmı incelemeler için gadget’ların fotoğrafını çekmek olduğunda, bunların her zaman mümkün olduğunca parlak, yeni ve temiz görünmelerini istersiniz. Photoshop, fotoğraflardan toz ve kir özelliklerini gidermek için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahiptir, ancak bu, yalnızca fotoğrafını çektiğim bir aygıtın lekesiz olduğundan emin olarak kaçınmaya çalıştığım fazladan zaman alan bir adımdır. Nitecore BlowerBaby bunu yapmanın en kolay yolu ve muhtemelen şimdiye kadar kullandığım en tatmin edici toz alma aleti.

Tüm Zor İşler Olmadan Toza Elveda Deyin

Yıllar boyunca elektroniklerimi temizlemek için küçük elektrikli süpürgelerden ince tüylü fırçalara kadar birçok araç denedim, ancak güçlü bir hava patlaması her zaman soruna en hızlı ve en etkili yaklaşım gibi görünüyor.

Giottos Rocket Air Blaster'ın yanındaki BlowerBaby'nin fotoğrafı

Giottos Rocket Air Blaster, en sevdiğim fotoğrafçılık araçlarından biridir, ancak BlowerBaby ondan daha iyi performans göstermeyi başarıyor.
resim: Andrew Liszewski | Gizmodo

Son on yıldır kullandığım araç, adından da anlaşılacağı gibi retro bir bilimkurgu roket gemisine benzeyen Giottos Rocket Air Blaster. Gövde, basitçe sıkabileceğiniz silikon kauçuktan yapılmıştır ve içeri kaçan hava, üst kısımdaki ince kırmızı bir ağızlıktan yönlendirilir ve bu, toz ve döküntülerle uğraşmada oldukça etkili olan yüksek basınçlı bir hava patlaması oluşturur.

Nitecore BlowerBaby'nin fotoğrafı

BlowerBaby’nin başlığı, Giottos Rocket Air Blaster’dan daha geniş bir hava patlaması oluşturarak, büyük ekran veya klavye gibi daha büyük temizlik ve toz alma işlerini çok daha kolay hale getirir.
resim: Andrew Liszewski | Gizmodo

Rocket Air Blaster etkilidir ve yaklaşık 20 $’a oldukça ucuzdur, ancak özellikle bir atıştırmadan sonra klavyeyle uğraşmak gibi özellikle dağınık işler için, sürekli sıkma hızla yorucu hale gelir. BlowerBaby’ye geçmeyi düşünmek için muhtemelen en zorlayıcı neden budur. Rocket Air Blaster art arda hızlı ve güçlü hava patlamaları üretebilir – yeterince sıkarsanız BlowerBaby’den bile daha güçlü – ancak ÜfleyiciBebek 44 MPH’lik patlama, 1.500 mAh şarj edilebilir pilinden doğrudan 15 dakikaya kadar sürdürülebilir ve daha geniş bir sprey, daha büyük temizlik işlerini çok daha kolay hale getirir.

Nitecore BlowerBaby'nin fotoğrafı

BlowerBaby’nin güç düğmesi, aralıklı temizlik için tutulabilir veya tüm süre boyunca düğmeyi basılı tutmak istemediğiniz daha uzun oturumlar için cihazı açmak için iki kez basılabilir.
resim: Andrew Liszewski | Gizmodo

BlowerBaby’nin alt tarafındaki tek düğmeyi basılı tutmak, aralıklı üflemeler için onu açar, ancak daha uzun temizlik oturumları için, BlowerBaby’yi süresiz olarak açmak için düğmeye iki kez basılabilir, böylece sürekli basılı tutmak zorunda kalmazsınız . Olabildiğince kullanımı kolay.

Farklı İşler İçin Değiştirilebilir Filtreler

BlowerBaby’nin yanında, havanın iki katman filtreleme yoluyla emildiği oldukça büyük bir havalandırma deliği vardır; bu, hem daha büyük hem de daha ince parçacıkların cihazdan çekilmesini ve ardından temizlemeye çalıştığınız elektronik aksamın üzerine püskürmesini engeller.

Nitecore BlowerBaby'nin fotoğrafı

BlowerBaby’nin hava filtresi, optimum hava akışını sağlamak için ara sıra yapılan temizlikler için çıkarılabilir.
resim: Andrew Liszewski | Gizmodo

Elektrikli süpürgedeki filtre gibi, BlowerBaby’nin filtreleri de kolayca çıkarılabilir. Küçük bir bükülme, havanın düzgün bir şekilde akmasını sağlamak için sık sık iyice temizlenmesini sağlar. Küçük bir bakım işidir, ancak yine de elektronik cihazlarınızı sık sık tozlayan ve temizleyen biriyseniz, bunun bir sorun olacağı şüphelidir.

Nitecore BlowerBaby'nin fotoğrafı

Alternatif bir CMOS Hava Filtresi (mavi versiyon), daha ince parçacıkları filtrelemek ve BlowerBaby’nin gücünü azaltmak için değiştirilebilir, böylece kamera sensörlerini temizlemek için güvenle kullanılabilir.
resim: Andrew Liszewski | Gizmodo

bu ÜfleyiciBebek Nitecore’un standart filtresi dediği şeyi içerir, ancak şirket aynı zamanda bir CMOS Hava Filtresi olarak adlandırılan 8 dolarlık alternatif, dijital kameralarındaki sensörleri temizlemek için toz bezi kullanmayı tercih edenler içindir. Aynasız kameralar DSLR’lerden çok daha kompakt olabilir, ancak aynı derecede yetenekli olabilir, ancak dahili bir aynanın olmaması, lensleri değiştirirken genellikle sık sık temizlik gerektiren toz ve kirin sensöre daha kolay bir şekilde gelebileceği anlamına gelir.

Sensör temizliğine yönelik iki yaklaşım vardır: sensöre doğrudan dokunan ve silerek temizleyen bezler ve kiri püskürten üfleyiciler. İkinci yöntem tartışmalı bir şekilde daha kolaydır (genellikle kameranın içinde sıçrayan kalıntıları sensöre geri dönebileceği yerde bırakır) ancak yine de dikkatli bir yaklaşım gerektirir. BlowerBaby’nin CMOS Hava Filtresi yalnızca daha fazla partikülü filtrelemekle kalmaz, böylece kameranıza daha temiz hava girer; ayrıca BlowerBaby’den çıkan havanın hızını 44 MPH’den 30 MPH’ye düşürerek sensörün hasar görme riskini azaltır.

Nitecore BlowerBaby'nin fotoğrafı

BlowerBaby’nin alüminyum gövdesi oldukça sağlam bir his veriyor ve cihaz bir kamera çantasında diğer birçok alternatife göre daha az yer kaplıyor.
resim: Andrew Liszewski | Gizmodo

Nadiren tüm fotoğrafçılar için iyi çalışan tek bir araç vardır – markalara ve şirketlere kötü bir şekilde sadık olabilirler – ancak Photoshop’ta istediğinizden daha fazla zaman harcarsanız BlowerBaby kucaklamaya değer. Alüminyum gövdesi tatmin edici bir şekilde sağlam hissediyor ve en çok yapışan kirler dışında her şeyi hızlı bir şekilde yapan 26.000 RPM’lik bir motora sahip, temelde yüksek güçlü bir el tipi fan olan şeye 100 $ harcamanın suçluluğunun bir kısmını gidermeye yardımcı oluyor.

Potansiyel olarak bazı kullanıcıların gelecekte daha az güçlü bir patlamanın yeterli olacağı durumlarda pil ömrünün uzamasına yardımcı olacak değişken bir hız seçeneği isteyeceğini ve hatta fotoğrafçıların zaten birçoğunu el altında bulundurduğu için şarj edilebilir kamera pilleriyle uyumlu olduğunu görebiliyorum, ancak basitlik BlowerBaby’nin en iyi özelliklerinden biridir. Boyutuna göre yetenekleri etkileyici ve söylemeye cüret edeyim, kullanması bir patlama.genel-7